úterý 26. března 2019

Pardubický pivovar (Restaurace Pivovarka)

Vaření piva má v Pardubicích staletou tradici a sahá až do počátku 14. století. V roce 1491 zakoupil Pardubice představitel jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších rodů v zemi, působícího na rozsáhlém území od Hané a Moravy až po Prahu, Vilém z Pernštejna a zvolil si je za centrum svého velkého panství. Na počátku 16. století se začal intenzívně zabývat také pivovarnictvím. Dobré jméno rodu je tak navždy zapsáno do historie Pardubic.
V souvislosti s bouřlivým rozvojem města v době průmyslové revoluce, daného též polohou na hlavní železniční trati a přítomností významné vojenské posádky, se místní podnikatelé rozhodli založit v roce 1871 novou společnost – Akciový pivovar Pardubice. O rok později byla výstavba jednoho z prvních moderních pivovarů ve východních Čechách dokončena a začala se psát nová kapitola výroby piva z města dobrého rodu, která se nikdy nezastavila ani v době válek.
 V roce 1890, po nástupu nového sládka A. Šimoníka, se začíná dle jeho receptury vařit nové originální 19° pivo s názvem Porter. V říjnu roku 1900 pivovar zčásti vyhořel. Ve 20. letech byly do pivovaru vloženy další investice a v roce 1928 měl poprvé výstav přes 100 000 hl.
Po útlumu produkce během války byl pivovar v roce 1945 převeden do národní správy a roku 1949 znárodněn do firmy Východočeské pivovary, národní podnik v Pardubicích. Poté přešel od roku 1960 do správy Východočeských pivovarů v Hradci Králové. Akciovou společností se stal opět 1. ledna 1993.
Na historické tradice Pardubic navazují i názvy jednotlivých druhů vařených piv. Značka Pernštejn, registrovaná od roku 1972, z nich přímo vychází. Nejvýznamnějšího příslušníka rodu, Viléma, pak připomíná označení jedenáctky. Sídlo na soutoku Labe a Chrudimky je však rovněž známo jako město a nejtěžšího překážkového dostihu kontinentu. Tyto tradice se odrážejí v pojmenování speciálního čtrnáctistupňového piva Taxis.

 Pernštejn Klasik 10° (4)

Klasické světlé výčepní pivo bylo dříve označené jako „desítka“. Má středně plnou chuť, příjemnou hořkost, bohatou pěnu a dobrý říz. Chmelová chuť a vůně je docílena použitím výhradně českého chmele. Dokonale splňuje požadavek příjemného osvěžení po napití.
voda, ječný slad, žatecký chmel 4.0 % obj.

 Vilém 11° (5)

Pivo plné sladové chuti, zářivě zlatého vzhledu a bohaté pěny. Pečlivě vybrané suroviny zaručují silný říz, chmelovou hořkost a příjemnou vůni.
voda, ječný slad, žatecký chmel 4.7 % obj.

Pernštejn Premium extra hořký 12° (6)

Nejmladší pivo z rodu Pernštejnů je vyráběno osvědčenou technologií z nekvalitnějších surovin s vydatným chmelením tak, aby bylo docíleno výrazné hořké chuti. Originální vůně moravského sladu a aroma žateckého chmele dodaly pivu střední plnost. Po napití ponechává na jazyku pocit příjemné, pozvolna se ztrácející hořkosti, který vybízí k dalšímu napití.
voda, ječný slad, žatecký chmel 5.0 % obj.

Pernštejn Kvasňák 13° (6)

Nefiltrované a nepasterované pivo Pernštejn Kvasňák není oproti ostatním pivům, které při výrobě procházejí procesy filtrace a pasterizace, násilně zbaveno kvasnic. Pivovarské kvasinky jsou bohatým zdrojem vitamínu B, stopových prvků a minerálů. Společně s látkami obsaženými ve sladu, chmelu a vodě při mírné konzumaci působí velmi příznivě na celý organismus člověka.
voda, ječný slad, žatecký chmel 5.6 % obj.

Pardubický Taxis 14° (6.5)

Speciální vícestupňové pivo, které díky jeho chuti lze označit za opravdu výjimečné. Náš sládek jej vaří podle vlastní receptury od roku 2011. Navazuje na tradici datující se až do poválečné doby, kdy se v padesátých letech vařil podobný speciál pod názvem Primát. Při jeho výrobě používá moravský slad, kvalitní vodu a jakostní žatecký chmel. Výsledkem je hluboce prokvašené pivo se střední plností, středním řízem a výraznou a zároveň příjemnou chmelovou chutí a vůní. Důsledkem většího dávkování chmele, se jedná o jedno z více hořkých piv Pardubického pivovaru. Skvěle se hodí ke všem těžším jídlům české i mezinárodní kuchyně, včetně těch, jež jsou připravována ze zvěřiny. Speciál je pojmenovaný po jednom z nejtěžších dostihových skoků na starém kontinentu – Taxisův příkop (Taxis). Světoznámý je hlavně pro svoji náročnost, které se obávají žokejové z celého světa. Náš speciál je určen hlavně pro náročné a pro vítěze, prostě pro ty, pro které není život překážkou ale výzvou!
voda, ječný slad, žatecký chmel 6.0 % obj.

Pardubický Porter 19° (6)


Výrobu tradičního Pardubický PORTER 19 začal v roce 1891 sládek Alois Šimonek, tvůrce originální receptury, podle které se pivo vaří dodnes. Složením pečlivě vybraných čtyř druhů sladů, třikrát delší dobou zrání než u klasických ležáků a dalšími speciálními postupy při výrobě získává pivo PORTER charakteristickou tmavou téměř černou barvu, hustou pěnu a vyznamenává se velmi lahodnou, sladově nasládlou chutí. Pivní znalci ocení čokoládové a karamelové tóny s jemným třešňovým dotykem. Díky tomu je PORTER jediné pivo, které se přímo doporučuje ke sladkostem.
 voda, ječný slad, žatecký chmel 8.0 % obj.

 !turistika!

Žádné komentáře:

Okomentovat