čtvrtek 13. prosince 2018

Usedlost Ladronka


Příběh Usedlosti Ladronka začíná za doby Karla IV. díky jeho velké zálibě v pěstování vinné révy. Na motolských a břevnovských svazích rostly podle jeho přání rozsáhlé vinice, jak si přál a které v roce 1688 koupil italský Hrabě Filip Ferdinand de la Crone, zjednodušeně Lacrone. Lidově se mu říkalo „hrabě z Ladronu“ a podle historiků by právě po něm měla být usedlost pojmenována. Hrabě dal na svém panství postavit zájezdní hostinec, jehož rozkvět zajišťovala výhodná poloha při říšské silnici a poutní cestě z hradčanské Lorety do kláštera v Hájku u Unhoště. Šlo o barokní dům s jednoduchou fasádou a vysokou valbovou střechou, v této podobě se zachovala Ladronka dodnes.
Po válečných událostech a bojích o rakouské dědictví byla Ladronka zničena. Díky rozsáhlým opravám dál sloužila jako zájezdní hostinec, ale její prosperita upadala, protože v devatenáctém století byla postavena nová silnice, která již nevedla přímo okolo usedlosti. V roce 1922 přešla Ladronka do majetku města Prahy a dřívější hospodářské budovy byly upraveny pro bydlení. Několik rodin zde bydlelo až do padesátých let minulého století. Později zde byly sklady Státního statku, ale usedlost už jenom chátrala.
Ačkoli byla prohlášena v roce 1964 kulturní památkou, areál dál chátral a v roce 1993 ho obsadili squateři – aktivisté Anarchistické federace z okruhu časopisu Autonomie – s cílem vybudovat zde Autonomní kulturně sociální centrum. Poté zde fungovalo Centrum nekomerční kultury zaměřené na prezentaci projektů alternativní a okrajové subkulturní scény a to až do 9. listopadu 2000 (ve své době bylo proslavené i mezi nezávislou subkulturou v Evropě). V roce 2000 byli squatteři vystěhováni a Ladronka zůstala znovu prázdná a ve špatném stavu. Obrat nastal až v roce 2002, kdy Městská část Praha 6 ve spolupráci s Hlavním městem Praha započala rekonstrukci celé usedlosti i přilehlého parku. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2005.
Pro návštěvníky Usedlosti Ladronka vaříme od roku 2018 v kontejnerovém pivovaru od společnosti Smart Brewery svrchně kvašené světlé SUMMER ALE a časem i polotmavé pivo HEYL. Věříme, že vám u nás uvařené pivo bude chutnat a budete se na něj nejenom v letních měsících rádi vracet. Kontejnerový pivovar obsahuje veškerou potřebnou technologii pro vaření piva jako varnu, kvasnou káď a ležácké tanky. Produkce tohoto minipivovaru je až 500 hl/rok. Jde o mobilní pivovar se snadnou obsluhou s minimálními nároky na prostor a přípravu, kdy je možné za použití různých modulů navýšit objem produkce.

Heyl Summer Ale 10° (6.5)



Takové normální osvěžující pivečko s příchutí tropického ovoce, cítil jsem tam trošku meruňky, možná mango...

Beránek Krušovice IPA (6)


Speciální světlé, svrchně kvašené, nefiltrované pivo měděné až jantarové barvy. Díky kvasinkám svrchního kvašení a technologii studeného chmelení americkou odrůdou chmele Citra je jemně zakalené a voní po exotických plodech. Má příjemně intenzivní a dlouho doznívající hořkost použitím odrůd chmele Cascade a Chinook z USA a českého Kazbeku.

!turistika! 

sobota 8. prosince 2018

Dva kohouti



V karlíně to začíná žít! 
Zakladateli pivovaru jsou Adam Matuška a mistr výčepní z Lokálů Lukáš Svoboda. 
Tři dřezy s odlišnou teplotou vody pro správně nachlazené sklo. A hlavně čtveřice výčepních tanků hned za výčepem, určená pouze pro ležáky. Z nich jde pivo samospádem rovnou na kohout pod tankem. A i ta krátká cesta a jehla jsou dochlazovány glykolem.
adresa: Sokolovská 81, 55 Praha 8-Karlín





 Desítka 10° (7.5)


Celkem pitelná desítka, která mě za 69kč v ničem krom ceny nepřekvapila...

Místní pivo 12° (8)


To samé se týká  dvanáctky...

California APA 12° (8)


Lehce bylinky, citrusy, střední hořkost pěkně se to bumbá...

Apollo Galaxy 13° (8)


podobně jako u Californie, moc velký rozdíl tam prostě necítím...


Raptor IPA 15° (8)


Jantarový pivní speciál od Matuška ve stylu India Pale Ale chmelený čtyřmi druhy chmele. Na Raptora Matuškovi použili kombinaci českých, anglických, amerických surovin a vlastní varný postup. Interně tuto verzi IPY nazývjí intercontinental. Toto pivo se exportuje i do Anglie.

Svatý Norbert  19° (Klášterní pivovar Strahov) (7.5)


Silné vánoční pivečko, celosladové spodně kvašené pivo. V chuti se objevuje použitý český, mnichovský, karamelový a karapils
slad. Jeho síla - tělnatost je vyvážena poctivou dávkou chmele. Dokonalá harmonie. Užijte si to nejlepší z našich polí a chmelnic v čase vánoc. Ve světě spadá do kategorie Doppelbock.

Winter Ale IPA  16° (8.5)


Pivo patří svými hodnotami do kategorie India Pale Ale. Matušky Winter Ale je slabší verze velmi úspěšné Vánoční Extra IPA 19%. Tímto pivem Vám nabízíme příjemné prodloužení Vánoc.

Tropická Raketa IPA  17° (7.5)


Pivo ve stylu IPA je mírně silnější a má výbornou ovocnou chuť. Každopádně vám poskytne nejbáječnější zážitek a v sedmičce pro dva nebude stačit. Zaujme vás Vvůně tropického ovoce, mandarinek a sušených meruněk.

Weizenbock  16° (8.5)


Tak tato pšenička bavorského typu moc chutnala. Chuť lahodná sladová a ovocná s hřebíčkovými odstíny i banány a k tomu vyšší říz. Silnější verze pšeničného piva s tím, že jsou zde použity i pražené slady, které dodávají medovou barvu, ale i intenzivní sladovou chuť. Tekutý chléb v pravém smyslu slova. S tímto pivem ochutnáte historii. Weizenbock se vařil již ve středověku v klášterech, kde byl v období půstu jediným povoleným zdrojem energie a dobré nálady.

Jitrnice  14° (7.5)


Lehce karamelové polotmavé pivečko s troška bylinkovou chutí.
Jitrnice je speciální pivo uvařené pro období zabíjaček a masopustu. Základ tvoří čtyři slady (plzeňský, mnichovký, karapils a karamelový) a dva české chmely (Žatecký poloraný červeňák a Saaz Special).

Witbier  12° (7.5)


Witbier je druh belgického pšeničného piva, které se vařilo ve středověku a k jeho výrobě se používalo koření. Většinou se jednalo o koriandr a pomerančovou kůru a nazývalo se Gruid. Pivo má typický zákal, který je způsobený přídavkem ovesných vloček. Matuška do něj přidal také trochu kyselého sladu a zlepšil tím jeho pitelnost.

 Pšenice  13° (8.5)


Velmi vydařené pšeničné pivo od Matušky s americkými chmely. Má příjemnou pšeničnou vůni s trochou vanilky, mírně vyšší říz a sladovou chuť. Samozřejmě nechybí zdravé banánové aroma, jako u každé pšenice.