úterý 30. dubna 2019

Pivovar Raven

Rok první: 2015/2016  Blázinec. Tak by šel popsat náš první rok. V říjnu 2015 jsme k Vám vyslali naše první piva. Logo se dodělávalo ještě v noci před prvním závozem a my nervózně čekali na první reakce. Jako správný startup jsme si pronajali dvě garáže a naplnili je pivem. Zpětně si nejsme zcela jistí, jak se to stalo, ale najednou jsme byli vyprodaní. Pivovar začal rychle růst a my tam ve třech trávili kolem 15 hodin denně. Po klasických pivech jako je APA, IPA a Stout jsme začali dělat to, proč jsme pivovar zakládali – experimentovat. Uvařili jsme první českou White IPA, Cream porter a později přidali první český kyseláč „Pilsener Weisse“, který spustil lavinu českých kyseláčů a konečně zodpověděl otázku, zda jsou Češi na tyto styly připraveni – rozhodně.
Kromě vaření jsme obrazili kolem stovky festivalů. Hned v prvním roce se nám podařilo dostat se na Great British Beer Festival v Londýně, EurHop v Římě a další festivaly ve Vídni, Norimberku, Linci, Salcburku, Grazu, Bratislavě a prakticky v každém větším českém městě. Jezdili jsme také po pivovarech, seznamovali se a příležitostně vařili kooperační várky s pivovary Yankee & Kraut, Zhůřák, KJ Brewing, Weissenohe, Sibeeria, Permon, Duck & Dog a Pivečka. Získali jsme skvělé přátele a naučili se řadu užitečných technik. Objížděli jsme rovněž craftové podniky a představovali naše piva i sládky. Vrcholem byl tap takeover v Beergeek Baru, kde se nám podařilo najednou narazit 21 piv, což je určitě nějaký rekord –minimálně český.
Největším překvapením pro nás bylo, když jsme po 6 měsících vystoupali na Untappd.com na pátou příčku v ČR a vzápětí se dostali mezi naprostou českou špičku v magazínu Forbes. Navíc s černou patnáctkou, kterou jsme vytrvale vařili celé léto a která byla vytrvale vyprodaná. Svět se zbláznil a nás to tak baví. Na cestě jsou nové tanky, dále rozšiřujeme pivovar a k Vánocům si přejeme nějaké ty dřevěné soudky...a tak tunu chmelu.
Naše první narozeniny jsme oslavili v Plzni na náměstí, kde jsme rozezněli naše sudy. Pivovarská parta se za rok rozrostla na osm šílenců, kteří pro kávu létají do Austrálie, pivo zaváží taxíkem, v pivovaru tráví víkendy a pro dobrý ale by umřeli nebo se o to nejméně pokusili. Užíváme si každou novou skleničku, tank za tankem pivo za pivem.
adresa: Mozartova 132/1, 323 00 Plzeň 1



 Raven 12° (6)


Moc mi tato dvanda nejela, střední hořkost lehce bylinná chuť ocásek obilnej ála Chotěboř.

Kiwi Weisse (7.5)


Pivo ve stylu Berliner Weisse s infuzí čestvého kiwi a zeleného čaje. Typická kyselá chuť se stopami tropického ovoce vás překvapí. Toto pivo musíte rozhodně ochutnat, protože jednu třetinku zvládnete i když nejste nadšený milovník kyseláčů.
Takovej nakyslej moštík, ale pitelnej a chutnal.

Never More 11° (7)


American Pale Ale, vařené pro Bio Oko Praha.Jinak citrusy převážně, tropické ovoce...

White IPA 15° (7)


 Opět spíše citrusy, kořenější střední hořkost...

Kartel 13° (8)



Nakouřená třináctka Brown Ale chutnala moc...

Mamut 13° (7.5)


Tmavý ležák z Mikulova byl v pohodě...


Vanilla Kiss 18° (7.5)


Zajímavý vanilkový porter, trocha ještě čokolády...

Pineapple Weisse 9° (7)


Zajímavej letní kyseláč s ananasem i když pšenici jsem tam fakt necítil...

Sky IPA 12° (8)


Velice pitelný American Pale Ale s tóny tropického ovoce a kalifornské borovice. Pivo nese jméno amerického sládka, který se podílel na jeho vzniku.

Blond IPA 14° (7.5)


Americká West Coast IPA plná chuti citrusů a borovice se silným hořkým dozníváním. Chmelená za studena třemi druhy amerických chmelů pro maximální aroma. Silná a nebezpečně pitelná.

Summer Mozaic IPA 11° (7)


Letní Single Hop Ale od Ravenu chmelený příjemným voňavým chmelem Mosaic. Nefiltrované a nepasterizované, zkrátka zcela craftové pivo. Lehká session IPA v létě opravdu osvěží.
  
Drifter Pale Ale 12° (7.5)


Jde o styl American Pale Ale, který se řadí po bok Gunslingera k jejich nejnachmelenějším pivům. Chmeleno bylo 6 druhy chmelů a pro milovníky slabších speciálů je to ideální volba.

 fotogalerie



Roudenský pivovar / Saloon Roudná


Saloon Roudná vždy lákal na nejlepší steaky v Plzni, na kvalitní vína nejen z českých vinic, ale hlavně na červená vína z Argentiny. Od května 2018 zve své hosty také na pivo z prvního roudenského pivovaru Roudná sobě.
adresa: Na Roudné 387/17, 301 00 Plzeň

Roudeňák 10° (7)


Desítka v pohodě pitelná, ale tak dvě tři a dost...

Maršoun 12° (6)


Tato dvanáctka tmavě světlejšího vzhledu mi nejela.

Sobol 13° (7.5)


 Tento polotmavý speciál chutnal...


!turistika! 

Pivovar Modrá Hvězda

Okolí města bylo vzhledem k výhodné poloze osídleno již v mladší době kamenné. Rozvoj slovanského osídlení je doložen nalezením pohřebiště využívaného v 10. a 11. stol. severovýchodně od města při cestě ke Šlovicům. První písemnou zmínku o existenci sídla se jménem Dobřany máme uchovánu k roku 1243 v predikátu Záviše z Dobřan, člena královského doprovodu.   Počátek pivovarnictví v Dobřanech je datován již v roce 1378. Tehdy bylo měšťanům uděleno proboštem Udalrichem privilegiums právem várečným. Toto právo potvrdil král český Vladislav ll. i císař Ferdinand lll.  Původní pivovar se nacházel v Pivovarské ulici. V roce 1872 byl na Kamínku vystavěn měšťany pivovar nový. V červnu roku 1998 na počest 620. výročí propůjčení práva várečného byl na náměstí T.G.M. č. 159 otevřen pivovar – restaurant „MODRÁ HVĚZDA“.  Pivo je vyráběno proslulou českou technologií s použitím tradičních surovin, tzn. sladu, chmele a vody. Kapacita celého zařízení je přibližně 1 500 hl piva ročně. Veškeré vystavované pivo se podává jako kvasnicové nefiltrované, tedy mírně zakalené. Zákal je tvořen pivovarskými kvasinkami, které jsou u běžného piva odstraňovány filtrací. Přitom však kvasinky obsahují značné množství vitamínů a ostatních látek, které příznivě působí na lidský organismus.
 Soukromý minipivovar Modrá Hvězda Dobřany je objekt, který svou jedinečnou architekturou a umístěním umožňuje spojení pivovaru , restaurace, hotelu a pivovarské zahrady do jediného celku. Naším cílem je zachovat tradiční postupy vaření piva za použití těch nejkvalitnějších surovin. Pro výjimečnost našeho piva hovoří i dobřanská voda, která z hlediska složení vyhovuje těm nejpřísnějším požadavkům na kvalitu vody. V pivní nabídce Pivovaru Modrá Hvězda Dobřany najdete až dvanáct druhů piv: Dobřanská desítka – výčepní světlé 10%, Dobřanský Hospodář – pšeniční ležák 11%, Dobřanský Borec – světlý ležák 11%, Dobřanské pivo hořké DPH – svrchní ležák A.P.A. 11%, Dobřanská hvězda – světlý ležák 12%, Dobřanská hvězda – tmavý speciál 14%, Dobřanské pivo hořké DPH máme ve třech variantách -svrchní speciál 15% světlý, polotmavý Amber 15% a černý Black IPA 15%, Dobřanský Dragoun – polotmavý speciál 16%, Dobřanský Sekáč – světlý speciál 17%, Dobřanský Svatý Vít – extra speciál 23%. Za kvalitu našich piv jsou i získaná ocenění z pivních soutěží, která obhajujeme každým rokem.

Dobřanský Borec 11° (5.5)


Celkem průměrná jedenáctka trochu nasládlá nic moc...

Dobřanská desítka 10° (6.5)


Sice kalnější nic moc barvy , ale celkem osvěžující ovšem tak dvě a dost...

Dobřanská Modrá hvězda 12° (7)


Povedená nahořklá dvanda u té by se dalo vydržet o něco déle...

Dobřanský Hospodář 11° (8)


Povedená pšenička s příchutí banánů i hřebíčku krásně osvěžila...

Dobřanská hvězda medová  (7)


Pitelné medové pivečko bylo v pohodě...



Pivovar u Přeška

 
Městský pivovar U Přeška se nachází v Přešticích na Plzeňsku. Vznikl přestavbou objektu na místním náměstí, v němž byly dříve hotel a restaurace v roce 2017. V nabídce mají pět druhů výborných vlastních piv pojmenovaných po významných osobnostech či návštěvnících Přeštic.
Městský pivovar U Přeška vznikl v objektu bývalého hotelu přímo na náměstí v Přešticích. Dlouho nevyužívaná budova prošla kompletní rekonstrukcí. Celkem vyšly náklady jak na opravy, tak na vybavení varny i restaurace na bezmála 20 milionů.  Slavnostní otevření si nenechaly ujít davy natěšených obyvatel města a milovníků piva. V Přešticích se obnovila tradice vaření piva po 112 letech.  Hlavním tahákem má být ležák Kilián, který je pojmenovaný podle patronovi města, jehož socha je na náměstí. Pivovar ale nabízí i další piva. Silnější pivo je pšeničný svrchně kvašený ležák Schönborn, který nese jméno posledního majitele velkostatku a pivovaru Přeštice hraběte Schönborna. Tmavý speciál Maurus se jmenuje po benediktinském mnichovi z Kladrub, který zahájil výstavbu kostela Nanebevzetí Panny Marie, největšího mimopražského barokního kostela v Česku. Lahůdkou je svrchně kvašený speciál (IPA) ze čtyř druhů amerického chmele nazvaný Marlene. Ten upomíná slavné květnové dny pětačtyřicátého, kdy v Přešticích zpívala americkým vojákům herečka Marlene Dietrich.  Pivovar má k dispozici také restauraci se zhruba 120 místy k sezení, nechybí ani salonky a v budoucnu by měla přibýt ještě zahrádka. K mání jsou tradiční české lahůdky.
adresa: Masarykovo nám. 311, 334 01 Přeštice



 Přeštická 10° (7.5)


Celkem v pohodě pitelná desina, trošku nasládlé chuti...

Kilián 12° (7)


Pivo na počest sv. Kiliána od roku 1950 ochránce a patrona Přeštic od ohně a pohrom. Přeštičtí světcův svátek 8. Července slavili Ambroziánským chvalozpěvem a od roku 1728 procesím k jeho soše na náměstí. Nikdo v Přešticích nesměl toho dne pracovat, aby nepřivodil na město neštěstí. S Přešticemi je také spojen architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, který pro kladrubské benediktiny v Přešticích vyprojektoval poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie (druhá největší chrám v Čechách). Do přeštického kostela věnoval roku 1737 obraz na nový oltář sv. Kiliána.
Jinak oproti desítce mi chutnala o něco méně, ale dá se jich dá klidně vícero...


Spring Ale 11° (7)


Celkem chutelný lehčí ejlík...

Marlene IPA 15° (7.5)


Pivo na počest filmové herečky a zpěvačky Marlene Dietrichové, která 17. května 1945 navštívila Přeštice, aby zde zpívala a besedovala s vojáky na vojenské přehlídce americké armády, které se zúčastnili také vysocí důstojníci Rudé armády a českoslovenští důstojníci se starostou Přeštic JUDr. Čermákem. Marlene vstoupila jako umělkyně v letech 1944 až 1945 do americké armády a v propůjčené hodnosti kapitánky vystupovala u spojeneckých bojových útvarů a tlumočila.
Na obrázku vpravo, jinak tato silnější IPA šmakovala...


Strakáč 13° (6.5)


Polotmavý řezaný s příchutí karamelu se celkem dalo.

Velikonoční 11° (7)


Na fotce vlevo jinak...


!turistika!



Rodinný minipivovar Radobyčice

Rodinný minipivovar Radobyčice vznikl rekonstrukcí 200 let staré stodoly v roce 2016, respektive její části, s vnitřním posezením pro 25 osob a zahrádkou pro 50 osob. Celou rekonstrukci jsme zvládli vlastními silami a to hlavně díky našim pracovitým přátelům. Trvala nekonečných 5 let a rozhodně nejsme u konce. Ve vnitřním prostoru je příjemné posezení, obzvláště v létě z důvodů kamenných stěn. Venkovní sezení je prozatímně zakryté a při hezkém počasí lze trávit čas na venkovní zahrádce.  Nápad se rodil dlouho a počátky našeho vaření neměly valný úspěch. Do té doby, než se nás ujal náš kamarád, vynikající pan sládek a zároveň skvělý člověk se srdcem na pravém místě, jenž dovedl naše dílo k dokonalosti. Tato cesta trvala neuvěřitelných 12 let.  Pivo vaříme s láskou z jednoho z nejkvalitnějších humnových sladů z české republiky a žateckého chmele. Na čepu se budeme snažit mít trvale 4 druhy piva a příležitostně speciály. Naši kuchyň tvoří zejména kvalitní a domácí suroviny. Vyzkoušejte výbornou domácí škvarkovou pomazánku s chlebem pečeném na uhlí. Přes léto a občas i v zimě o víkendech máte možnost ochutnat různé speciality z naší udírny.  Jsme si vědomi, že vnitřní prostor je velmi omezený ohledně počtu míst. Budeme proto rádi, pokud využijete telefonní kontakt ohledně případné rezervace. Pivovar se nachází na radobyčické návsi, kde vede cyklostezka z Hradiště na Černice, popřípadě Litice, nebo Útušice. Zároveň je možné u nás na pivu zakončit příjemnou vycházku z blízké městské části Plzeň - Slovany.
adresa:  Radobyčická náves 318, 301 00 Plzeň 3

Světlé výčepní 10° (7.5)


 Spodně kvašené výčepní pivo. Je to poctivé výčepní pivo zlatavé barvy s jemným kvasnicovým zákalem. Pivo charakterizuje příjemný říz, lehká pitelnost, jemná hořkost a hutná bílá pěna. Jinak moc osvěžující desítka, kterých není problém dát vícero...

Světlé výčepní 12° (7.5)


Spodně kvašené pivo s plným sladovým tělem, s jemným kvasnicovým zákalem a hodně výraznou hořkostí, vytváří příjemný chuťový zážitek charakteristický pro světlý ležák plzeňského typu vařený dvourmutovým způsobem z jednoho druhu kvalitního českého sladu a žateckého chmele. Na fotce vzadu, opět výborná dvanda...

Radobyčická višeň (7)


Na obrázku vpravo, jinak hodně dobře pitelné ovocné pivečko v kterém převládají višně.

Pšeničný ležák 12° (8)


Hodně osvěžující pšenka s příchutí banánů s větším řízem chutnala moc.



Red Ale  13° (7.5)


Svrchně kvašené polotmavé pivo amerického typu s výraznou citrusovou vůní a chutí, silně chmelené. Vyrábí se z ječných sladů a z amerických chmelů.

Purkmistr - Pivovarský dvůr Plzeň

 
První historicky dochovaná zmínka o původnímselském dvoře, jehož součástí již tehdy byla také krčma, a který se stal základem dnešního komplexu Pilsen Beer Spa & Wellness Hotelu Purkmistr, pochází z roku 1603. Bylo tehdy zvykem označovat „grunty“ nikoli čísly, ale jmény podle jejich majitelů či nájemců. V uvedeném roce tento tzv. „Bendovský“ dvůr zakoupil Petr Burm za 307 kop míšenských grošů od krčmáře Faita. Pivovar v průběhu let se na dvoře vystřídala řada majitelů a dvůr byl jednu dobu znám také jako „Tonnarovský“. V roce 1786 ho kupuje Matěj Šneberger za sumu 473 rýnských zlatých, 44 krejcarů a 4 ½ denárů. V té době se dvoru říká „U Fajtů“, což ukazuje na návrat k pojmenování podle již zmiňovaného krčmáře.  V letech 1999–2000 byl objekt zakoupen se záměrem přebudování na zařízení s gastronomickým a sportovně-relaxačním využitím. Současný komplex v sobě citlivě spojuje některé původní budovy se stavbami nově postavenými, pivovarzakomponovanými do původního areálu v objemech původních budov a to vše při zachování prvků typických pro původní architekturu.  Přes značné obtíže, které komplikovaly dovedení projektu do konečné podoby, byl celý komplex otevřen dne 6. 6. 2007 v 16 hodin. Pevně věříme, že tato magická kombinace bude šťastným kódem předznamenávajícím náš úspěch a Vaši spokojenost… V září 2012 byl komplex Pivovarského dvora Plzeň rozšířen také o pivní lázně a wellness. Lázně byly slavnostně otevřeny dne 6. 9. 2012. Jejich premiéra se vydařila nad očekávání a stala se tak náhradou za všechna úskalí spojená se stavebním povolením a samotnou výstavbou lázní. Pivovar Pilsen Beer Spa v Pivovarském dvoře Plzeň nabízejí naprosto unikátní a ucelený program, zahrnující kromě pivních a jiných koupelí také masáže, zábaly a wellness. Veškeré informace o pivních lázních naleznete na www.pilsenbeerspa.cz nebo na recepci hotelu Purkmistr. Uvedením pivních lázní do provozu se tak naplňuje naše předsevzetí, které stálo na počátku novodobé historie areálu, která se začala psát na sklonku 90. let minulého století: Vybudovat centrum, poskytující skutečně komplexní služby spojené s jednou z nejstarších, nejproslulejších a světově nejuznávanějších českých národních tradic – vaření piva takové chuti a kvality, která nemá ve světě obdoby. Vše, co v Purkmistru děláme, se točí kolem společného základu, kterým je poctivé pivo z Plzně.
adresa: Selská náves 21/2, 326 00 Plzeň 8-Černice

Purkmistr 12° (9)


Klasický světlý ležák plzeňského typu z nejlepších humnových sladů mi chutnal velice. Vynikající vymazlená dvanda mírně hořká s kterou bych krásně vydržel až do rána.

Purkmistr borůvka 12° (7)


Světlý ležák s borůvkovým pivním likérem byl rovněž v pohodě, na obrázku v pravo.

Purkmistr polotmavý 12° (7)


Polotmavý ležák – Vařený ze tří druhů humnových sladů, s karamelovou vůní promíšenou s bylinnými a chmelovými tóny žateckých chmelů.

Purkmistr pšenice Písař 12° (8)


Svrchně kvašené pšeničné pivo, charakteristické svou ovocnou složkou; bývá příjemným osvěžením zejména v letních měsících.

Purkmistr IPA 14° (7.5)


Svrchně kvašené pivo anglo-americké pivní kultury bylo v pohodě.

Purkmistr Nahoře bez 11° (8)


Lehké letní svrchně kvašené pšeničné pivo uvařené s květem černého bezu. Je vhodné jako osvěžení nejen pro cyklisty v horkých letních dnech. EPM (PS): 11 % hm Obsah alkoholu 4,5 % obj. Barva: světlá, slámová Hořkost: 20 j. IBU Chmelení: Sládek, Equinox Slad: světlý,pšeničný,mnichovský, karamelový Způsob vaření: infuze Kvašení: svrchní

Purkmistr Fík 12° (7)


 Světlý ležák s fíkovým pivním likérem, hodně zajímavé pivečko...

 Purkmistr Ovales 12° (8.5)


Ovesný Ale. Plné pivo uvařené s přídavkem ovesného sladu a jedinečného chmelu Palisade. Má hřejivou chuť s nádechem sladkého ovoce a bylinek

PL / DC 11° (5.5)
 

Světlý ležák, který je uvařen společně s Pivovarem Nomád v Děčíně. Stupňovitostí je to jedenáctka, obsah alkoholu je 4,5% objemových a hořkost 30 jednotek je postavená na nových chmelech Uran a Saturn.
Pivo bylo uvařeno v Plzni Černicích, kde Purkmistr sídlí a kde krom pivovaru najdete i pivní lázně, bowling, hotel a restauraci s výborným jídlem.

Jméno PL/DC odkazuje na zkratky měst, kde najdete naše pivovary, tedy Plzeň a Děčín. Vizuál vychází z podstaty jmen chmelů a našich log (a také obliby tvrdší hudby vrchní sládkové Purkmistra Evy :) ).

!turistika!

Pivovar Beer Factory


Otevřena veřejnosti byla 24.11.2016 a je společným podnikem pivovarníka a sládka Ing. Josefa Krýsla a Viktora Starého, který má na starosti gastronomickou část provozu. Bez zajímavosti není, že restaurace s pivovarem byla otevřena v domě patřícímu nevlastními bratru Miloše Formana, světově uznávanému matematikovi a emeritnímu profesorovi na princetonské univerzitě Josefu Kohnovi.
V době otevření má pivovar prezentovanou ambici stát se s ročním výstavem až 2000 hl druhým největším pivovarem v Plzni (po Plzeňském Prazdroji). Kapacita varny umožňuje vařit várku o objemu 10 hl. Interiér resturace a pivovaru s kapacitou 160 hostů a s dalšími 40 místy na zahrádce ve vnitrobloku vytvořila architektonická kancelář ProjectStudio8. Celkově je v prostoru restaurace 28 výčepních kohoutů (12 v restauraci, 8 v salónku v suterénu a 8 na venkovní zahrádce). Varna pivovaru byla dne 18. listopadu 2016 vysvěcena za přítomnosti Jeho excelence Mons. Tomáše Holuba, biskupa plzeňského, a emeritního biskupa plzeňského Mons. Františka Radkovského

adresa: Dominikánská 8, 301 00 Plzeň 3



Světlý ležák 12° (6.5 / 7)


Toto je naše představa českého ležáku plzeňského typu vycházející ze starých plzeňských zkušeností. Vyšší, ale příjemná hořkost ze Žateckých chmelů je důležitou součástí plnosti piva ze tří rmutů. Mě tato dvanda až tak neoslovila, cítil jsem trošku jablečnější příchuť, byla na mě sladší  ne moc hořká. Po druhé návštěve je zde mírné zlepšení...

Nevada Ale 11° (4)


Jméno tohoto svrchně kvašeného piva si propůjčujeme z kraje, kde vznikl tento legendární styl piva – Pale Ale. Lehké moderní pivo získává svoji svěžest vyjimečným Citrusovým chmelem použitým po celou dobu jeho výroby.
Celkem zklamání této tak trochu citrusové limo, ani jsem to nedopil...

Pšeničné 12° (8)


Tak zde na tomto speciálu jsem si už konečně pochutnal. Osvěžující, lehké pivo belgického stylu s tóny banánu, hřebíčku a pšenky se povedlo.

Red Ale 13° (3.5)


Ejl z Plzně s ovocnými tony z amerických chmelů. Příjemnou jantarově-červenou barvu mu dodala kombinace světlých a tmavých sladů.
Toto pivko opět nechutnalo a nedopito...
 
Amber Ale 12° (7.5)
 

Příjemně voňavé pivo ve stylu APA v jantarové barvě dostalo název Amber Ale. Vzniklo v novém plzeňském pivovaru Beer Factory, kde vaří známý a zkušený sládek Petr Krýsl. Poskytuje příjemné karamelové tóny prolnuté ovocným chmelem. Kdo má rád voňavá piva, ten si ho rychle oblíbí. Navíc je v lahvi o ideálním objemu půllitru. 
 
Juicy Galaxy 12° (6.5)
 

Sládek pivovaru Beer Factory toto výborné a voňavé pivo označuje jako "chmelový pivní džus", který z pořádné dávky amerického chmelu Amarillo vyždímal maximum chuti a vůně. Jestli vás nebaví infuzní zahraniční New Englandy, sáhněte po této české kvalitě a zaradujete se.