Jsme první obnovený klášterní pivovar na Moravě. Právovárečné právo získal Cisterciácký řád již v samotném vzniku, tedy roku 1233. Historická linie vaření piva byla ukončena před druhou světovou válkou v roce 1942. Po 77 letech byla tato tradice obnovena a od července roku 2019 opět funguje v areálu kláštera pivovar včetně klášterní pivnice. V současnosti máme ve stálé produkci především nefiltrované, nepasterizované spodně kvašené piva včetně speciálů vztahující se přede- vším ke klášternímu životu. Do budoucna přibude svrchně kvašená pšenice a styl belgických trapistických pivovarů.
V roce 2019 byla v klášteře Porta Coeli obnovena tradice vaření piva. Znovuobnovený Klášterní pivovar Porta coeli vaří z tradičních surovin spodně kvašená piva - ležáky plzeňského typu. Přijďte ochutnat lehkou desítku nebo lahodnou dvanáctku! Značka piva Vorkloster znamená v němčině Předklášteří, a odkazuje tak k místu, kde se pivo vaří - v hospodářské části kláštera Porta coeli. Pivovar a pivnici s venkovním posezením naleznete uprostřed areálu kláštera - naproti odbočce ke kostelu a muzeu.
Myšlenka obnovit pivovarskou tradici vznikla v létě roku 2016. „Hlavní sládek a zároveň předseda akciové společnosti si tak chtěl splnit dětský sen. Vystudoval Podskalskou sládkovskou školu a chtěl s vařením piva pokračovat i ve svém,“ vysvětlil jeden z akcionářů Radek Holešinský. Následovalo vyjednávání zakládajících akcionářů společnosti Klášterní pivovar Porta Coeli s cisterciačkami. To trvalo zhruba rok. Další dva roky pak probíhala rekonstrukce bývalé stáje, kde se pivovar momentálně nachází. „Pivovar se nenachází ve stejné budově, kde se původně pivo vařilo. Oprava pivovaru, který přestal fungovat v roce 1942 by byla velmi finančně náročná, proto jsme se dohodli s řádem, že zrekonstruujeme menší prostory. Ty prozatím postačí,“ řekl Holešinský.
Řád cisterciaček je jedním z akcionářů pivovaru, který má podle Holešinského právo veta v důležitých otázkách například vlastnické struktury. Podle správce majetku kláštera Jiřího Chrásta je tato spolupráce výhodná. Rozsáhlý areál s velkým množstvím hospodářských budov nelze opravit a udržovat pouze z příjmů kláštera. „Chceme, aby budovy našly nové využití jak pro návštěvníky, tak i pro vlastní aktivity řádu. Proto vítáme záměr, který je v souladu s cisterciánským řádem, což fungující pivovar bezpochyby je,“ řekl Chrást. Pivo se v klášteře vařilo už od roku 1628. Obnovení pivovaru vítá také vedení obce. „Když jsem před třinácti lety přišla do Předklášteří, klášter Porta Coeli zel prázdnotou, byl opuštěný a zchátralý. Rekonstrukci části areálu velmi vítáme,“ uvedla starostka obce Petra Bendová, která věří, že zde nový pivovar obnoví společenský život a bude místem, kde se budou lidé setkávat a trávit volný čas.
Dvouletá rekonstrukce stála zhruba 7 milionů, dalších 10 pak šestnáctka akcionářů investovala do nákupu technologií na vaření piva. Nový pivovar bude zaměřen na tradiční spodně kvašená piva, zejména pak na desítku a dvanáctistupňový nefiltrovaný ležák. „Dále půjde o speciality jako je například zapomenutý Zwickl, nebo takzvaný zimní ležák, tedy styl Bock. Nechceme se jen ohánět tradicí, naopak chceme zákazníkům do budoucna nabídnout i sortiment zahraničních klášterních pivovarů,“ řekl sládek pivovaru Vorkloster Jan Maláska. Značka Vorkloster je německý název pro Předklášteří. Roční produkce se momentálně pohybuje kolem jednoho tisíce hektolitrů. Z toho patnáct procent je plněno do lahví, které budou sloužit jednak jako prodejní sortiment v pivotékách, kavárnách či restauracích, ale také jako suvenýr z kláštera. „Velký počet návštěvníků kláštera se sháněl po něčem hmatatelném, co by si z návštěvy mohl odnést. Teď to budou právě lahve s pivem,“ vysvětlil Chrást.
adresa: Pivovarská 1002, 666 02 Předklášteří