neděle 3. prosince 2023

Minipivovar Proud

 

 

Jsme Proud  

A jsme také experimentální pivovar z Plzně. Baví nás vařit zajímavá piva, která mají charakter a nikdy se nebráníme zkoušení něčeho nového. Vše ale stavíme na našich znalostech v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi.

Proč Proud?  

Náš experimentální pivovar sídlí v Plzni v budově bývalé elektrárny na soutoku řek Mže a Radbuzy. Spojili jsme tedy sílu proudu řeky a energii elektrického proudu a název byl na světě. Proto Proud. Klademe důraz na kvalitu, experimentování a spolupráci. Vaříme piva, která nás baví, a doufáme, že budou chutnat i vám.

VODA:

Voda je počátkem života i každé naší várky. Probouzí chuť sladu, vůni chmele a dá-li Bůh štěstí, jednoho dne se stane dobrým pivem. Pak jako řeka proudí krajem a šíří naši slávu.

ENERGIE:

Budova, kde sídlí pivovar, roky vydávala elektrický proud. A když na čas utichla, nová energie nadšenců, jejich nápady a spolupráce daly prostoru nový smysl. Tak vznikl Proud.

HRDOST:

Po celém světě hledáme zajímavé pivní trendy a doma přidáme špetku fantazie. Proto se ambigram v našem logu, čte na obou polokoulích stejně, a když vám pivo chutná, jsme Proud.

Prohlídková trasa začíná v Návštěvnickém centru na nádvoří pivovaru a autobusem se pak následně přesuneme k bednárně, kde vás seznámíme se Spalkovým projektem. Zjistíte, jak dříve fungovala říční vodárna, úpravna vody, vodárenská věž, ale i samotná elektrárna. Dozvíte se o soběstačnosti a nezávislosti plzeňského pivovaru na dodávkách pitné i užitkové vody a elektrické energie již na počátku 20. století.  Do budovy bývalé elektrocentrály, současného pivovaru Proud, vás poté zavede jeden z členů týmu pivovaru Proud a povypráví vám, jak zdejší pivo vaří a co se skrývá pod názvem Proud. Na vlastní oči poznáte celý výrobní proces piva, ochutnáte slady potřebné k výrobě piva a podíváte se i na varnu.  Na závěr prohlídky vás čeká bohatá degustace třech piv z portfolia pivovaru Proud přímo z kvasných ležáckých tanků.  Každá surovina, každý krok a každý detail v procesu vaření piva, projde rukama jednoho ze sládků, až do okamžiku naplnění do lahve či sudu. Zkrátka každé pivo, které je zde uvařeno „kouká“ od začátku až do konce do očí tomu, kdo ho vaří, a to s láskou, nadšením a hrdostí. #jsmeproud

Prohlídka pivovaru Proud vás zavede do doposud trochu skrytých částí areálu Plzeňského Prazdroje. Začnete na nádvoří pivovaru v návštěvnickém centru, odkud se autobusem dopravíte k bednárně. Seznámíte se se Spalkovým projektem. Zjistíte, jak dříve fungovala říční vodárna, úpravna vody, vodárenská věž a samotná elektrárna, kde dnes vaří své pivo Proud.

Do budovy bývalé elektrocentrály vás pozve ředitel pivovaru Michal Škoda nebo sládková Lenka Straková, kteří vám povypráví, co se skrývá pod názvem Proud a jak své pivo vaří. Poznáte výrobní proces piva, ochutnáte slady a podíváte se i na varnu.

Každé pivo uvařené v Proudu prochází rukama jednoho ze sládků a je od začátku až do konce pod jejich pečlivým dohledem. Při závěrečné degustaci piv z kvasných ležáckých tanků určitě uvěříte tomu, že v Proudu pivo vaří s láskou a hrdostí.

Něco z historie – Spalkův projekt  Na začátku 20. století narážel Plzeňský Prazdroj na problémy se zásobováním energií. Šéfinženýr pivovaru František Spalek proto přišel s ambiciózním projektem na zajištění soběstačnosti a energetické nezávislosti pivovaru. Součástí Spalkova projektu byly kromě elektrárny také vodárenská věž, odželezňovací stanice nebo vrty ve vodárně Roudná, ze kterých pivovar dodnes čerpá vodu pro výrobu ležáku Pilsner Urquell.  Vodárenská věž sloužila jako rezervoár pitné i užitkové vody téměř celé 20. století a stala se jednou z dominant Plzně. Dominantou je i samotná budova elektrárny, návštěvníkům však byla doposud trochu skrytá v areálu pivovaru v blízkosti řeky Radbuzy.  Od roku 1907 vyráběla elektrickou energii, nejprve díky parním strojům a později turbínou poháněnou párou z uhelných kotlů. Dodávala energii pivovaru, ale také městu Plzeň pro veřejné osvětlení. Před koncem 2. světové války byla budova elektrárny těžce poškozena náletem spojenců při bombardování Plzně a trvalo přibližně půl roku, než byla opět uvedena do provozu. Pivovaru poté sloužila několik dalších desítek let až do roku 1995.

vznik: prosinec 2020

adresa: U Prazdroje 64/7, 301 00 Plzeň 3-Východní Předměstí


 

Ventill 11° (8.5)

 

Světlý ležák

Když se vypustí pára, trubky ukážou cestu. Pokaždé jako by pivovar ožil a jeho srdce začalo bít. Nějaký čas si pak ležák poleží, a když se vypustí do světa, ten zážitek vám rozproudí krev v žilách. 

alkohol: 4,8 % obj. , stupňovitost: 11 % EPM hořkost: 40 IBU , barva: 14 EBC slady: plzeňský, karamelový chmel: Agnus, Žatecký poloraný červeňák

TheMže 10° (8)

 

ENGLISH PALE ALE  

Stačí přidat větný člen a z řeky Mže, která se stéká pod našimi okny, vzniká hříčka připomínající londýnskou Temži. A právě tam, je doma „session pale ale“, lehké pivo pro hašení žízně dělníků v londýnských docích. 

alkohol: 4,0 % obj. , stupňovitost: 10 % EPM hořkost: 30 IBU , barva: 10 EBC slady: pale ale, plzeňský chmel: Admiral, Jester, Cascade UK, Olicana
 

Proovan  (7)


NEALKO IPA  

Osvěží tělo i ducha, jako když v horkém dni otevřete dveře kostela. Z proudu chutí a vůní vám až naskočí husina, ale nehřešíte. Pro všechno, co se dnes chystáte podniknout, máte čistou mysl i tělo. 

alkohol: max. 0,5 % obj. hořkost: 40 IBU , barva: 12 EBC slady: pale ale, ovesné vločky chmel: Citra, Sabro, Chinook

Vánoční IPA 16° (8)


 
slady: plzeňský, pšeničný, nesladovaný oves

chmely: Mosaic, Citra, Strata

Veer 14° (7.5)


West Coast IPA  

Vůně citrusů a tropického ovoce je znamení, že západní pobřeží je blízko. Divoké víření chutí vás unáší tam, kde jste to možná neměli v plánu, ale jen proto, že jste neznali ten hořce opojný pocit. 

alkohol: 6,6 % obj. , stupňovitost: 14 % EPM hořkost: 66 IBU , barva: 15 EBC slady: Pale ale, ovesné vločky chmel: Citra, Sabro, Chinook 

Nikl Weissbier 11° (7)

 

 

Ochutnej naše pšeničné pivo Nikl, které bylo uvařeno ve spolupráci s Resortem Český les. Speciál je pojmenovaný po dobrém duchovi Českého lesa, patronovi sklářů a dřeváků a ochránci všech dobrých duší, které tam žijí.     

Chmel: Kazbek  Slad: Plzeňský, pšeničný, karamelový  Pivo: výčepní svrchně kvašené pšeničné nefiltrované  Složení: voda, pšeničný slad, ječné slady, cukr, chmelové výrobky

Pivní styl     Pšeničné pivo Alkohol     4,6 % obj. Stupňovitost     10,9 % EPM Hořkost     17 IBU

Franz Spalek 12° (7)


Výroční ležák  

Jednou vypadla elektřina, jindy došla voda. A nakonec i trpělivost Ing. Františku Spalkovi. Počátkem minulého století správní radě pivovaru předložil odvážný projekt pěti objektů pro zajištění soběstačnosti v dodávkách elektřiny a vody. Jedním z nich byla také elektrocentrála, kde dnes sídlí Proud. A právě tady jsme na počest Ing. Spalka uvařili tenhle výroční ležák. 

alkohol: 5,2 % obj. , stupňovitost: 12 % EPM hořkost: 38 IBU , barva: 14 EBC slady: plzeňský, čokoládový chmel: SAAZ comfort 

fotogalerie

pondělí 6. listopadu 2023

Pivovar Svijany

 

 

Značka "SVIJANY" reprezentuje tradiční, pro Českou republiku typické pivo vyráběné z kvalitní vody z vlastních studní, sladu z vybraných odrůd sladovnického ječmene z malých nezávislých českých a moravských sladoven s přídavkem nejjemnějšího žateckého chmele pěstovaného na vlastních chmelnicích ve výjimečné chmelařské oblasti Polepských blat.  První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Samotný vznik pivovaru se datuje k roku 1564. Tehdy byl součástí hospodářského zázemí, podílel se na rozvoji a financování panství. Také se v tuto dobu začínají zakládat hospody.   

Pivovar Svijany najdete v malé obci Svijany ležící na okraji Českého ráje, hned u „mladoboleslavské“ dálnice vedoucí do Liberce. Patří mezi nejstarší pivovary u nás a za sebou má barvitou historii.

Historie:

 adresa: Svijany 25, 463 46 Svijany


 

Svijanská desítka 10° (5)


Klasická desítka bývá často zapomenuta ve stínu ležáku, speciálu a oblíbených jedenáctek. Za nás je to velká škoda, protože naše Desítka byla vždy poctivá se stupňovitostí přes deset procent. Rádi si ji vychutnáme k obědu, když se potkáme u nás společně v pivovarské hospodě  

 Složení:  voda, humnový ječný slad, upravený žatecký chmel, chmelové extrakty. Pivo bez pasterizace.

Svijanský Šlik 11° (6.5) 


J.O. ŠLIK byl jedním z dávných majitelů našeho pivovaru, a především jedním z předních vůdců protihabsburské opozice, který našel smrt na popravišti na Staroměstském náměstí po bitvě na Bílé hoře v roce 1621. U příležitostí 400. výročí jsme na jeho počest uvařili pivo ŠLIK – poctivý, spodně kvašený ležák, z těch nejlepších surovin, které české země nabízejí.

 
Objem alkoholu %     Hořkost      Barva      Nepasterizováno
4,4 %      34 IBU     12,5 EBC    

 
Složení:

Voda z vlastních studní, humnový ječný slad, upravený žatecký chmel. Pivo bez pasterizace - ručně plněno. Alkohol 4,4%obj. 

Svijanský prémiový ležák "450" 11° (6.5)

 

Prémiový ležák 450 byl uvařen jako speciální pivo pro oslavy 450 let od založení pivovaru ve Svijanech. Nakonec ale všem chutnal tak, že v sortimentu našich piv zůstal natrvalo. Vyrobený z poloraného žateckého červeňáku (Osvaldova klonu), humnového sladu z nezávislých sladoven a samozřejmě tradičním postupem - tedy kvašením v otevřené kádi na spilce a zráním v ležáckých tancích nabízí to nejlepší z našeho pivovaru. Plné chlebnaté pivo s příjemnou a intenzivní jemnou horkostí. 

Složení:  Voda z vlastních studní, humnový ječný slad, cukr, upravený žatecký chmel - poloraný červeňák (Osvaldův klon), chmelové extrakty. Pivo bez pasterizace.

Svijanský Rytíř 12° (6)


Svijanského Rytíře poznáte na první doušek - je totiž dochmelovaný za studena, což způsobuje jeho velmi specifickou a unikátní hořkost. I tím nese zřetelný rukopis sládka Petra Menšíka, z jehož experimentů s domácím vařením piva Rytíř vznik. 

Složení:  Voda z vlastních studní, humnový ječný slad, cukr, upravený žatecký chmel, chmelové extrakty.Pivo bez pasterizace - ručně plněno. 

Svijanský Kníže 13° (6)


Svijanský Kníže je sváteční pivo, klasický zástupce svijanských světlých speciálů. Je vyráběný jako ležák, ale silnější, aby vynikly chutě a vůně typické právě pro ležáky. Hodně si rozumí s jiným speciálem – tmavou Svijanskou Kněžnou, se kterou i sdílí duopack “Řízni si Kněžnu”. Chuť Knížete je příjemné hořká a plná.   

Složení:  Voda z vlastních studní, humnový ječný slad, cukr, upravený žatecký chmel, chmelové extrakty, pivo bez pasterizace – ručně plněno. 

Svijanský Kvasničák 13° (6.5)


Kvasničák je nefiltrované pivo, což znamená, že při jeho výrobě nedošlo k filtraci a je v něm zachován obsah kulturních pivovarských kvasinek. Proto je také jemně zakalené. Jeho chuť je příjemně hořká a plná a prodáváme ho, mimo jiné ve svátečních dvoulitrových skleněných džbánech a litrových designových lahvích.    

Objem alkoholu     Hořkost      Barva     Nepasterizováno  6,0 % obj.     39 IBU     14 EBC        

 Složení:  Složení: voda z vlastních studní, humnový ječný slad, cukr, upravený žatecký chmel, chmelové extrakty. Čtyřikrát chmeleno. Nepasterováno, nefiltrováno – ručně plněno. 

Svijanský DUX 13° (7)


Silné, ale jemné jantarové pivo.    

DUX patří s 5,5 procenty alkoholu mezi silnější piva, je plný a hutný, ale současně také hladký a jemný. Pro dosažení výrazné tmavě jantarové barvy a vyvážené hladké chuti jsme ve Svijanech zvolili vybraný humnový slad, znalci ocení i jemnou chmelovou hořkost žateckého chmele odrůdy Sládek z vlastních chmelnic pivovaru. Stejně jako všechna svijanská piva je samozřejmě nepasterovaný.  Dux nabízíme pouze při příležitosti Dnů českého piva.  

Patronem českého piva sv. Václava v roce 1357 jmenoval Karel IV., který se v českých zemích vedle pěstování vinné révy zasloužil i o rozvoj pivovarnictví. Již v té době byl kníže považován také za patrona sladovníků. V roce 2013 jej v této roli opět připomněl Český svaz pivovarů a sladoven a založil tradici Dnů českého piva, které se konají vždy na konci září kolem jeho svátku. 

Svijanský Máz 11° (6)

 

Máz je nejprodávanější svijanské pivo. Začali jsme ho vyrábět v roce 1998 a rychle zaplnilo mezeru mezi slabšími pivy “na žízeň” a silnějšími dvanáctkami (ležáky).  Svou oblíbenost si tato nepasterovaná jedenáctka získala především díky své jemné horkosti a zlatavé barvě.  Svijanský Máz je vyrobený z poloraného žateckého červeňáku z našich chmelnic v oblasti  Polepských blat, humnového sladu z nezávislých sladoven a samozřejmě tradičním postupem  - tedy kvašením v otevřených kádích na spilce a zráním v ležáckých tancích.   

Složení:   Voda z vlastních studní, humnový ječný slad, cukr, žatecký chmel, chmelové výrobky. Alkohol 4,8% obj. Pivo bez pasterizace. 

Skladujte v místech bez zdroje sálavého tepla, přímého slunečního záření a mrazu. Baleno v ochranné atmosféře

!turistika! 

fotogalerie 

čtvrtek 26. října 2023

Minipivovar Rožmberk

 

 

Pivovar Rožmberk najdete ve stejnojmenném malebném městečku Rožmberk nad Vltavou přímo na břehu řeky Vltavy. Kromě pivovaru se ve zcela nově zrekonstruované budově nachází také hotel s pohodlnými pokoji a restaurace.

Výstav pivovaru je 8000 ha za rok. Pivovar vaří pivo nejen pro své potřeby, ale vyváží ho také do okolních měst. Pivovar v prvním roce nabídne hned několik druhů piv. Nebude chybět klasický světlý ležák, ale neujdou Vám ani lokální speciály. Pivovar se nachází v suterénu budovy, v místech původních varen a ležáckých sklepů.

Historie:
Pivovar založil Vilém z Rožmberka v roce 1590, potom ho přestavěla hrabata z Buquoy. „V druhé polovině 19. století vyhořel, následovala nákladná rekonstrukce a dům dostal současnou podobu. Nicméně s ohledem na sílu schwarzenberských pivovarů už se nevyplatilo ho provozovat samostatně, aproto ho propachtovali soukromníkům. Za první republiky přišla ještě větší krize a pivo se nakonec přestalo vařit úplně. Díky Národní jednotě pošumavské vznikl v pivovaru za první republiky hotel s názvem Český dům. Ten byl dokonce ve své době považován za nejmodernější hotel na Šumavě. Po roce 1948 začal cenný historický objekt chátrat. Byla v něm ubytovna a nakonec chvíli i diskotéka. Nakonec ho získal soukromý investor a vybudoval pivovar do podoby, jakou má dnes.

adresa: 65, 382 18 Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk ležák 11° (7) 

Světlý ležák plzeňského typu, menší hořkost...

!turistika!

!turistika! 

fotogalerie
 


Minipivovar Klenot

 

Náš minipivovar v Radnicích jsme založili na konci jara roku 2014. Vybrali jsme mu jméno Klenot a bylo to šťastné řešení. 

Vždycky mi chutnalo pivo pít, až jsem se nakonec v době, kdy jsou technologie vaření piva v malém dostupné, a pivo může vařit každý nadšenec, rozhodl vařit to svoje.     Po nějaké době hledání a šlechtění správných receptur přišla na svět desítka a po ní vzápětí i dvanáctka. Byla to piva, která se vzájemně doplňovala a dokáží uspokojit každého vyznavače zlatého moku. Většina pivovarů se pyšní letitou historií. Naše pivo ji začalo psát teprve teď. A sudičky mu přály. Dostalo do vínku hezké jméno, dobrou chuť a další dva kamarády. Dvanáctku polotmavou a patnáctku speciál.  Pivovárek je ve výstavbě a ještě to bude chvíli trvat, než se bude moci ukázat v celé své kráse. Vyrábíme spodně kvašené jednormutové pivo, které vaříme ve 250 litrové varné pánvi, kvasí v nerezových tancích, zraje minimálně 4-6 týdnů a dodáváme jej v 15, 30, 50 litrových KEG sudech a v 1,5 litrových PET láhvích.  

Je to náš rodinný klenot. Chceme dělat pivo živé nepasterované, aby si zachovalo bohatost chutí, které načerpalo ze svých surovin. Bude nám velkým potěšením, když ho ochutnáte a najdete v něm něco, co Vám vhodně doplní sváteční oběd nebo zpříjemní večer s přáteli.

adresa:  Puchmajerova 639 338 28 Radnice
 

Klenot výčepní 10° (7.5) 


Pivo plzeňského typu připravené z kvalitních domácích českých surovin. Osloví krásně zlatavou barvou, jemnou chmelovou hořkostí, vysokou kvalitou pěny a lehkou, příjemnou a osvěžující chutí. Nejlépe si jej vychutnáte při posezení s přáteli. 

Minimální obsah alkoholu 3,6%.

Klenot ležák 12° (8) 


!turistika!

fotogalerie 

úterý 24. října 2023

Minipivovar Hlučov

 

Jsme Lucie Buhlová a Erik Houben. Lucie se stará o penzion a Erik má na starosti především restauraci. Náš domácí tygr se jmenuje Joost a je zodpovědný za správu myší!  Lucie je Češka a od roku 2021 je oklikou přes Holandsko zpět na české půdě. Vystudovala religionistiku na univerzitě v Amsterdamu a do roku 2020 pracovala jako státní úřednice na nizozemském ministerstvu vnitra (azylová politika). V osmnácti letech se seznámila s Erikem.  Erik je a zůstává Holanďanem. Vystudoval práva a do roku 2021 byl samostatným právníkem (pracovní právo). Jeho vášní je vaření.  Společně s Lukášem Paterou (náším šefkuchařem) jsme lidskou tváří Hlučova. Lukáš, šéf kuchař restaurace Hlučov, zahájil svojí profesní kariéru na Kokořínsku a blízkém okolí. Z počátku vařil českou tradiční kuchyni. Díky jeho ambicím a vášni pro vaření se postupem času stále zdokonaloval a našel zalíbení v zážitkové gastronomii.”

Po poměrně zdlouhavém a náročném licenčním řízení jsme mohli v roce 2019 zahájit restaurování, které trvalo celkem téměř tři roky. Výsledek je na světě! Zrekonstruovali jsme neméně než 27 místností/prostor a také vybudovali 12 toalet, 5 koupelen, jednu garáž a osm jeskyní.

Historie:
Necelou hodinu cesty severně od Prahy se nachází Národní park Kokořínsko (274 km2).  Chráněné území je plné hradů, zřícenin a malých dřevěných vesniček. Je to oblast plná pískovcových skalních útvarů, rozsáhlých lesů a hlubokých údolí. Je to romantická, krásná a především tajemná krajina.  Uprostřed nejchráněnější oblasti přírodního parku se nachází Hlučov, vesnička s pouhými 6 domy, zcela obklopená lesy. Žijí zde mimo jiné divoká prasata, vlci, jeleni a horské kozy.

Hlučov (volně přeloženo: „hluk“) vděčí za své jméno bývalé pile, která v dávných dobách způsobovala značný hluk. Dnes ze starého mlýna podél pravého břehu romantické říčky Pšovky zbylo jen několik skalních komor.  Na levém břehu řeky byly vysekány skalní komory, z nichž některé sloužily jako obydlí. Později zde bylo postaveno i několik dřevěných domků, z nichž nejstarší (naše restaurace) pochází z roku 1839.

Největší a nejstarší dům koupil v roce 1917 skladatel Křička. Křička si toto místo zamiloval, když je navštívil jako student na prázdninách. Když v roce 1940 odešel do důchodu, usadil se zde natrvalo. Během svého života dům kompletně přestavěl na malé hudební divadlo, kde na varhany komponoval hudbu pro děti. Po jeho smrti byl dům využíván jeho rodinou jako rekreační sídlo, ale postupně chátral. Zmizely varhany, ale naštěstí ne atmosféra a akustika.  V roce 2018 současní majitelé Lucie & Erik koupili 3 historické budovy a kompletně a stylově je zrekonstruovali na penzion a restauraci. po téměř tříleté rekonstrukci se jim podařilo proměnit Hlučov v jedinečné místo na konci samoty, daleko od všeho shonu a stresu všedních dnů.

Současnost:
K dobrému jídlu patří dobré pivo.  Od roku 2023 vaříme v našem minipivovaru  Hlučovské pivo! Erik už má skušenost s vařením. Jeho oblíbené piva jsou hlavně různé Ale, obvzlášt‘ Single Hop, to znamaná svrchně kvašené pivo s jedním druhem chmelu který se během vaření v různých časových intervalů přidává.  Nejlepší ležáky samozřejmě vaří Češi (a ne Holanďané). Proto ležáky nebudou naší specialitou.  Naše filozofie je, že nejlepší pivo se teprve musí uvařit. To pro nás je důvod opět a opět vařit nový druh piva!  Naše pivo je v omezeném množství k ochutnání u nás k naším pokrmům. 

adresa: Kokořínský Důl 58, 277 23 Kokořín

Hlučovská APA 11° (7) 


Fajn světlý Ale s jedním druhem chmele s kapkou ovoce... 

Hlučov Belgický Wit 11° (6.5) 


 
Osvěžující pivo s pšeničným sladem, mírně nakyslé a krapet bylinek k tomu...

!turistika!

fotogalerie 

neděle 15. října 2023

Pivovar Hrádek

 

 

Historie:
Každá z původně samostatných obcí - Slavičín i Hrádek na Vlárské dráze - měla svůj pivovar. Ani jeden z pivovarů se však nedochoval. Výroba v pivovaru ve Slavičíně zanikla v roce 1908 a po čase byla jeho budova stržena, aby uvolnila místo nové výstavbě. Pivovar v Hrádku na Vlárské dráze ukončil výrobu v roce 1874 a obec na jeho základech vybudovala školu.  Z historického hlediska je tedy znovuobnovení výroby piva ve Slavičíně navázáním na tradiční výrobu, která zde měla své místo. 

Pivovar Slavičín:
Počátky pivovaru jsou pravděpodobně spojené s dobou vybudování zdejších rybníků na „Podhájí“, o kterých je nejstarší písemná zmínka již z roku 1493. O deset let později, v r. 1503, se objevuje zmínka o pivovaru v Mladoticích.  Mladotický pivovar se nacházel v místě nynější restaurace „U Talafy“. Tomu nasvědčuje i velmi starý název „na Pinduli“, jímž byly označovány staré krčmy s výrobou vlastního piva. Jelikož však osada Mladotice již tehdy přímo sousedila se Slavičínem, je i možné, že se zpráva o pivovaru v Mladoticích ve skutečnosti týkala pivovaru slavičínského.  Od původního majitele - olomouckého biskupa - následně v roce 1590 koupila do svého držení léno Slavičín (s tvrzí, pivovarem, mýtem, mlýnem, dvorem, kostelem a vesnicí Lipovů) maďarská šlechtična Kateřina z Vincentu.  Další zmínka o pivovaru pochází z let 1745-1747, kdy se ve Slavičínském pivovaru se uvařilo ročně 324 věder piva (vědro má objem 53,5 litru). V bezprostřední blízkosti pivovaru býval rybníček o ploše asi 800 – 900 m2. Sem byla strouhou přiváděna voda z Lipovského potoka, která sloužila k mytí dřevěných sudů a v zimě k získávání ledu, velmi potřebného k chlazení piva v létě.   V roce 1878 koupili Slavičínský pivovar - ke kterému náleželo také dost polí - manželé Bernard a Rozálie Müllerovi. Ti měli početnou rodinu, šest synů a dvě dcery, a chovali osm kusů hovězího dobytka a pár koní, s kterými rozváželi pivo po okolí.  Dne 13. října roku 1886 pivovar vyhořel a jeho následná oprava byla velmi nákladná. Majitelé manželé Müllerovi se proto velmi zadlužili a roku 1897 pivovar prodali Františku Strnadovi. Ten v roce 1908 pivovar prodal Františku Janáčkovi z Uherského Brodu.  Nový majitel zde zřídil sklad a stáčírnu uherskobrodského piva. Správcem skladu zůstal tehdejší strnadův vyučenec František Staněk, po jeho smrti správcovství převzala jeho manželka s dcerou, provdanou Frajtovou. Tento stav trval až do roku 1953. Poslední tečkou za staletou historií slavičínského pivovaru bylo, když dlouholetý rozvážeč, pan Karel David, odvedl v březnu 1953 poslední pár statných koní i s vozem do Uherského Brodu.  Dnes na místě pivovaru stojí radnice města Slavičín a parkoviště.  Podle dochovaného vyprávění pamětníků bývaly chmelnice v Malém poli, Drahanci a pod Obruby. Pivo z pivovaru pak rozváželi povozem kočí Josef Nešpold a František Parýzek - pivo vozili po okolních hospodách, ale i do vzdálených Uher. 
zdroj - vyprávění pamětníků Josefa Studénky, Josefa Ščuglíka a Viktora Švihálka.
 
Pivovar Hrádek na Vlárské dráze:
Pivovar stával v dříve samostatné obci Hrádek, která je dnes místní částí Slavičína. Poprvé je zmiňován roku 1653, kdy se zde vařilo cca 200 věder piva ročně (vědro má objem 53,5 litru).  Z pozdější historie víme, že na místě, kde stojí budova obecné školy v Hrádku, vystavěl Vincenc Patera v roce 1821 pivovar. Svědčí o tom německý nápis, vtesaný do kamene nad hlavním vchodem, ovšem nyní skrytý pod omítkou. Z původního pivovaru pocházejí ještě zdi školní budovy v přízemí.  V roce 1843 měl pivovar tři tovaryše a ti vařili 280 věder piva. Pivovar byl zřízen v malých prostorech s primitivním zařízením, nemohl proto konkurovat větším podnikům a proto se v něm záhy přestalo pivo vařit a pivovar v roce 1874 zanikl. O rok později byl odkoupen obcí Hrádeckou za 3000,- zlatých od tehdejšího majitele J. Schůna a byla zde vybudována škola.  Z té doby pochází i popis pivovaru - hlavní vchod do pivovaru byl nízký, dveře primitivní, v síni dlažba z velkých nepravidelných plochých kamenů, okna nízká a se sešlými rámy. V přízemí byla po horní straně varna a šupárna, kam zavíraly zadržené tuláky, a kde přespávali hnanci putující postrkem. Nad venkovními dveřmi nebyl světlík, proto byla při zavřených dveřích v síni tma a při otevřených velký průvan. Tento nedostatek byl odstraněn až s novými dveřmi.  Do prvního poschodí vedly dřevěné schody, pod nimiž byla umístěna chlebová pec, od níž jednou schody vzplály, načež byla pec odstraněna a postavena do komory za kuchyní v prvním patře.  zdroj - Pamětní kniha obce Hrádku 

Současnost:
Pivovar navazuje na tradici výroby piva ve Slavičíně, která zde fungovala od 15. století, avšak zanikla v předválečném období. Z historického hlediska je tedy znovuobnovení výroby piva roku 2013 ve Slavičíně navázáním na tradiční výrobu, která zde měla své místo. 

adresa: Družstevní I 195, 763 21 Slavičín

Rejtín 10° (7) 

Světlé výčepní pivo  
Vyznačuje se středním až vyšším řízem, střední plností a jemnou střední hořkostí.  

EPM 10 % Obsah alkoholu 4 % IBU 20-24

Horehleď 12° (7) 


Tento klasický ležák má výraznou charakteristickou plnost, střední až vyšší říz, vyšší typicky chmelovou hořkost, která se projevuje i v aroma.  

EPM 12 % Obsah alkoholu 4,9 % IBU 28-30  

Pivo Horehleď získalo Stříbrnou pivní pečeť v kategorii kvasnicová piva na 24. ročníku Slavností piva v Táboře.

!turistika!

fotogalerie 

Minipivovar Vraník

 

 

Náš pivovárek jsme slavnostně otevřeli 6.6.2014, vaříme na 2 rmuty v klasické dvou nádobě měděné varně s objemem 6 hl. Pivo kvasí dvou fázově v otevřené spilce 7 dní a potom dozrává v ležáckém sklepě při teplotě 1°C 30 až 60 dnů. Vaříme jak klasické piva,tak speciály. Používáme humnový slad ze Záhlinické sladovny, chmel žatecký popřípadě dovozový a pramenitou místní vodu.

Kapacita našeho pivovaru je 1000hl a většina piva se vypije v naší pivovarské hospodě.  Možnost prohlídky Pivovaru s ochutnávkou piva přímo z tanku pod vedením sládka na základě telefonické domluvy.

adresa: Trnava 23, 763 18 Trnava u Zlína

Vraník 11° (6) 

 

Světlý ležák spodně kvašený nefiltrovaný nepasterizovaný  

EPM/Alk.:11% / 4.4% Složení:pitná voda, ječný slad, žatecký chmel.

Vraník Premium 12° (7) 

 

Světlý ležák spodně kvašený nefiltrovaný nepasterizovaný  

EPM/Alk.:12% / 4.7% Složení:pitná voda, ječný slad, žatecký chmel.

Vraník Republika 12.5° (6.5) 


Vůni i chuť REPUBLIKY 12,5% charakterizuje slad Bohemia, který dává tomuto pivu výjimečnost a lahodný požitek už po prvním doušku. Pivo uvařené k 100 letům naší krásné republiky a 90 letům v našem hostinci. 

Světlý ležák spodně kvašený nefiltrovaný nepasterizovaný  

EPM/Alk.:12.5% / 4.9% Složení:pitná voda, ječný slad, žatecký chmel.

Vraník Republika IPL 11.5° (4)  

 

Světlý ležák spodně kvašený nefiltrovaný nepasterizovaný  

Alk.: 4.6% Složení:pitná voda, ječný slad, americký chmel

!turistika! 

fotogalerie 

sobota 14. října 2023

Minipivovar Orlovna

 

Minipivovar Orlovna s.r.o je nově vzniklý pivovar v Uh.Hradišti a areálu bývalé restaurace Liďák, nyní sídla jednoty Orel,vznikl ze starší části objektů za současnou zahrádkou restaurace.  Přístup je jak z Mariánského náměstí,tak přes nově opravený dvůr z ulice J.Pruchy. Zahradní restaurace s našim pivem je již v provozu od června 2021, následně v měsíci prosinci naváže provoz vnitřní,nově zrekonstruované pivovarské restaurace.

Zařízení pivovaru je nově pořízeno a oproti většině minipivovarů, je vybaveno i o moderní filtrační zařízení, které umožňuje kvalitní dvojitou filtraci a moderní stáčecí linku na keg sudy, která splňuje všechny parametry kvalitního stáčecího procesu. Tyto procesy umožní výrobu kvalitního klasického piva, a tím možnost konkurenci i velkým pivovarům.

Vaření mladiny - klasický dvourmutový způsob (dvojité povaření díla) na dvounádobové varně, zakončeno delším chmelovarem, po němž následuje kvalitní odseparování kalů na vířivé kádi. Kvašení - vše probíhá klasicky v otevřených kádích v prostoru spilky při teplotáchdo 10 st., a následného zchlazení na sudovací teplotu (kolem 5 st) za ručního sbírání kvasné deky Následuje ležení v ležáckém sklepě - delší dobu(kolem 40dnů)- při nízké teplotě(kolem 2st) proces je dokončen již zmiňovanou dvojitou filtrací na křemelinovém filtru a MMs filtru, a stáčením do keg sudů a PET lahví pod atmosférou inertního plynu (CO2 a Dusík)

adresa:  Mariánské náměstí 78 | Uherské Hradiště 686 01

 Liďák 10° (5) 

 

Osvěžující, mírně horčí pivo s jemným chmelovým aroma dosaženo přídavkem speciálního chmele Mandarine k českým chmelům

Masáro 11° (7) 


 
Světlý ležák plzeňského typu sladovější...

Fešák 12° (8) 


Klasická 12º s mírně vyšší plností a jemnou hořkostí mimo české chmely podpořena malým přídavkem chmele Kazbek

!turistika!

fotogalerie 

středa 6. září 2023

Minipivovar Victoria

 

 

Hotel Victoria je moderný hotel s rodinnou atmosférou. Hotel sa nachádza v tichej lokalite Stráne pod Martinskými hoľami v pešej dostupnosti do centra mesta Martin. Hotel vznikol v roku 2005 a v roku 2008 sa vybudovala nová ubytovacia časť. Hotel disponuje kapacitou 65 izieb s 138 lôžkami. V priestoroch hotela Victoria je dostupný wifi internet. Interiér hotela je riešený účelne, bezbariérový prístup Vám umožní dopraviť na firemné podujatie aj väčšie predmety a rovnako pre rodiny zabezpečí bezproblémový vstup s kočíkmi rovno z parkoviska.

Súčasťou hotela Victoria je vlastný pivovar Victoria (2011), ktorý svojou originalitou dotvára gastronomický zážitok tohto 4 hviezdičkového hotela. Reštaurácia s ponukou domácich špecialít, Pivovarnícky salón alebo klimatizovaná kongresová miestnosť Congres o rozlohe 200 m² dávajú priestor na rôzne firemné podujatia a spoločenské stretnutia. Tenisové kurty, squash, bowling, bazén, sauny , masáže, adventure golf, petang, pivné a bylinkové kúpele dotvárajú komfort potrebný pre aktívny odpočinok a harmonizáciu. Hotel Victoria je moderne riešený hotel vhodný na biznis aj oddych s rodinou.

adresa: Viliama Žingora 9820, 036 01, Martin


 

Victoria Pils  12° (7.5) 


Světlý ležák plzeňského typu, povedený - střední hořkost

Victoria Weizen  13° (8) 

 

Výborná silnější pšenice, plnější tělo a skvěle pitelná...

Victoria tmavé  13° (7) 


Pitelný silnější černý ležák (čokoláda, káva) 

fotogalerie

Minipivovar Martins

 

Pivovar MARTINS je remeselný rodinný pivovar (Martin, región Turiec, Slovensko), ktorý kladie dôraz na kvalitu a jedinečnosť horkej chuti piva.  Ponúkame pivo pre všetkých milovníkov dobrého a kvalitného piva. Pivu MARTINS dodáva nezameniteľnú chuť práve martinská voda v spojení tých najkvalitnejších tradičných surovín ako slad, chmeľ a kvasinky, bez pridania iných látok a prísad.

V roku 2015 prevzala pivovar MARTINS rodina Pilková od rodiny Pilkovej, ktorá investovala do úplne novej technológie, pričom využívame mimoriadne kvalitný martinský vodný zdroj.  Pri varení BIOLOGICKÉHO piva používame surovinové kvarteto: • VODA – priamo z vrtu (bez chlóru). • SLAD – výhradne vyrobený zo sladovníckeho jačmeňa (nie kukurica, ryža, zemiakový škrob). • CHMEĽ – výhradne používame české odrody chmeľov (nepoužívame chmeľové extrakty). • KVASNICE – tekuté s príchuťou jemne chlebovej zrelosti. Receptúru používame pôvodnú, ktorú nám odovzdali naši predkovia, a ktorá je uložená na mimoriadne tajnom mieste zabezpečenom niekoľkými bezpečnostnými systémami v neznámom dome jedného zo synov na Kolónke za obrazom s tematikou „zamilovaní mladí ľudia v chmeľnici“.

adresa:  Priekopská 1967/1, 036 01 Martin, Slovensko


 

Martins  10° (8) 

 


Výrazná slamenná farba jačmeňa neskorej žatvy, kde je zreteľná iskrivosť rannej letnej rosivosti s vôňou hmatateľných nežne zobúdzajúcich sa kvasiniek s dozvukom chmeľového vánku sosnového hája.  Chuťový prejav začína kryštalickou čírosťou HaDveO, v ktorom sa postupne začína prejavovať organická chuť chmeľovej hexagonálnej mriežky, ktorej horkosť sa v závere splnovo prejavuje v zadných kalichových papilách.

Martins  11° (7) 

Světlý ležák středně nahořklý celkem pitelný...

Alkohol: 4,3% vol.

Martins  12 filtr° (7) 

 

Pivo je filtrované a nenachádzajú sa v ňom žiadne CHEMICKÉ LÁTKY

Vo farbe je citeľná vrcholiaca splnitosť agátovej medovice, ktorá sa vo svetle prejaví výrazne jantárovo-eliptickou oblosťou, kde iskrivosť piva vychádza z teplých tónov slnka končiaceho obzorom Sulina. Vôňa je ladená vo vysokom tóne jačmennej sladovej oktávy, ktorá spontánne prechádza do allegro tónov vône rozžmolených čerstvých lupeňov chmeľu. Chuťový prejav vychádza z harmonického prepojenia aminokyselín s fruktózovou sladkosťou kvitnúcej lúky, ktorá pozvoľne prechádza do výraznej chmeľovej huňatosti ukončenej vlnitou horkosťou s nežným citrusovým Rittbergerom.

Martins  12 nefiltr° (7.5) 

 

Světlý ležák, vyráběné řemeslným způsobem, kde se klade důraz na dodržování biologického postupu vaření piva založeného na používání pouze přírodních surovin.

Alkohol: 4,8% vol.

!turistika! 

!turistika! 

fotogalerie