úterý 8. března 2022

Výzkumný a výukový minipivovar Suchdolský Jeník

 

 

Výukový a výzkumný pivovar České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) byl založen v roce 2006 a svojí činností navázal na bývalý pivovar na Brandejsově statku v Praze - Suchdole, kdysi patřícímu klášteru Benediktýnů v Praze – Emauzích. Původní suchdolský pivovar byl ještě před 1. Světovou válkou zavřen v důsledku kontaminované vody z místního rybníka. Na základě myšlenky tehdejšího rektora ČZU, prof. Ing. Jana Hrona, DrSc., Dr.hc. a vedoucího Katedra technologických zařízení staveb doc. Ing. Miroslava Přikryla, CSc. byl založen současný pivovar, který do prostoru bývalé laboratoře Technické fakulty jako dvojpodlažní stavbu vyprojektoval, navrhl, vyrobil strojní zařízení a následně uvedl do provozu doc. Ing. Ladislav Chládek, CSc., Ten se stal jeho sládkem a učitelem předmětů „Výroba českého piva“ a jeho anglické mutace „Brewing of Czech beer“ a dalších souvisejících předmětů.  Tento pivovar byl založen nejen pro výuku výroby piva ale i studium souvisejících jednotkových operací (míchání, přenos tepla a hmoty a dalších) českých a zahraničních studentů, studujících v programu Erasmus a jeho specifika je výroba piva přímo studenty pod vedením sládka. Pro přípravu bakalářských, diplomových a doktorandských prací slouží pivovar k provádění experimentálních prací a jejich následné vyhodnocování. Absolventi tohoto studijního směru jsou oprávněni pro určité době k projektování pivovarů, sladoven, nealko závodů a dalších potravinářských a zemědělských závodů. Pupeční šnůrou je spojen pivovar Suchdolský Jeník např. též s Chile, kde pracují dvě česká děvčata, která vaří na základě svých zkušeností ze Suchdola pivo českého typu „Slavia“. Významná je i spolupráce s pěstiteli chmele (Chmelařský institut v Žatci), pro které se vaří pokusné várky s nově vyšlechtěnými odrůdami chmele. Strojní zařízení pivovaru „Suchdolský Jeník“ tvoří dvouválcový suchý šrotovník, dvounádobová nerezová varna s měděným opláštěním (objem várky 10 hl), vířivá káď, dvoustupňový protiproudý výměník, aerační svíčka, teplovodní zásobník, kvasné a ležácké tanky (celková kapacita 180 hl), poloautomatické plnicí zařízení do skleněných, PET lahví a sudů, sanitační stanice s myčkou sudů, tři freonové kompresory s výparníky a zásobníky monopropylenglykolu, parní kotel a další zařízení. Průběžně se vaří světlé pivo o extraktu původní mladiny 12% (EPM), podle požadavku a též pravidelně na Vánoce se vaří i tmavé pivo stejné stupňovitosti. Celková roční produkce se pohybuje kolem 300 hl. Interiér pivovaru využívají i jiné instituce, např. Česká televize jej použila pro natáčení seriálu „Devatero řemesel“, z nichž jeden díl „Sládek“ v podání populárního zpěváka Petra Koláře se natáčel právě zde, nebo v jeho prostorách probíhají přednášky o pivovarství (doc. Zdeněk MUDr. Sůsa, CSc.a další).

adresa:  Kamýcká 961/129, 165 00 Praha-Suchdol

Suchdolský Jeník 12° (8)

 

Nahořklý ležák plzeňského typu se povedl a šmakoval...

Pivo s názvem Suchdolský Jeník je pojmenováno podle dnes již bývalého rektora ČZU Jana Hrona. Pivo je dobře pitelné a je na jazyku přijímáno s lehkostí. Chuť piva pochopitelně vždy závisí na vodě a tady nemají žádné hluboké pivovarské studny jako v některých městech, kde vaří pivo již od středověku. V Suchdole využívají proto běžnou vodu  z pražské vodovodní sítě, která se kromě převaření nijak neupravuje. Přesto se rozhodně jedná o pivo, které stojí za to ochutnat. Barva piva je pěkně zlatavá a lehce zakalená. Chuť převážně sladová, chlebová s doznívající hořkostí se středním řízem.

!turistika! 

!turistika! 

fotogalerie 
 

neděle 6. března 2022

Minipivovar Duck & Dog

 

 

Časová osa a důležité technické údaje: 
Jaro 2015 - první myšlenka založení pivovaru 

06/2015 - nalezen prostor v Rajhradě 

08/2015 - úpravy prostor ze skladu na pivovar 

11/2015 - dovoz a zprovoznění technologie 

12/2015 - první uvařená zkušební várka 

14. 2. 2016 - datum první várky, která šla do prodeje 

02/2016 - zahájení prodeje 

02 – 05/2019 - technologická přestávka

Pivovar Beerserker, který produkuje piva pod značkou Duck&Dog se nachází na okraji moravské vesnice Rajhrad. Za dobu své existence už uvařili celou řadu piv s krásnými barevnými etiketami. Některé i ve spolupráci s jinými spřátelenými pivovary. Potkat je můžete na různých pivních festivalech a lahvová piva ochutnat právě od nás.

Chronologie sládků: Pavel Macháň, Martin Kolman, Miroslav Slunečko Velikost varny: 10 hl Dodavatel technologií: MZM Brno Počet zaměstnanců: 2 Region odbytu v roce 2021: Česko, Slovensko Stálý sortiment piv: Duck&Dog Pale Ale 12, Duck&Dog IPA 14, Duck&Dog SMASH 14 

Nejbližší historický pivovar v okolí: klášterní Rajhrad 

PROČ DUCK&DOG:  Je to příběh opravdového přátelství, kdy kachna pomáhá pejskovi se dostat přes vodu. Představuje to příběh opravdových přátel, které spojuje nespojitelné (přátelství psa a kachny). Protože u piva vznikají ta nejpevnější přátelství bez ohledu na rasu, věk, pohlaví nebo zvířecí druh . A proto je Duck&Dog pivo opravdových přátel. Oslavuj život, oslavuj přátelství!

adresa: Stará pošta 750, 664 61 Rajhrad

Dog Vader IPA 17° (7)

 

Pivní styl: Imperial IPA  Alkohol: 7,9% vol.  Stupňovitost/EPM: 17°  Hořkost - IBU: 80  Objem: 0,75L  Pivo, které svojí silou vrací úder. V chuti se objevují tóny perníkového koření, které se postupně mění v červený grep. Barva v odstínech meče temné strany nejlépe vynikne u ohně plápolajícího v krbu a čtení komiksů nebo při sledování nestárnoucích filmových klasik.

Pale Ale 12° (7.5)

 

Tmavší žlutá barva s bílou stabilní pěnou. Aroma citrusů a mandarinek. Vysoká hořkost s dlouhým dozníváním a lehčím tělem.      

Typ piva: Svrchně kvašené světlé plné pivo     Hořkost: 50 IBU     Stupňovitost: 12 % EPM     Obsah alkoholu: 5,1 %     Pivní styl: American Pale Ale

American Stout 16° (7.5)

 

Tmavě hnědá až černá barva s krémově hnědou pěnou.   Aroma po tropickém ovoci a hořké čokoládě. S nádechem páleného dřeva, díky přidaným hoblinám amerického a francouzského dubu. Hutné tělo s nízkou hořkostí.     

Typ piva: Svrchně kvašené tmavé silné pivo     Hořkost: 50 IBU     Stupňovitost: 16 % EPM     Obsah alkoholu: 7,0 %     Pivní styl: American Stout

Wild Horny IPA 14° (7.5)

 

Svrchně kvašené speciální světlé pivo stylu White IPA. Pivo charakteristické vyšším podílem sladované a také nesladované pšenice. Výsledkem je světlejší dvojče naší IPA, které díky použitým chmelům vyniká osvěžující vůní tropického ovoce, pinií a květin. Obsah alkoholu 6,2% Stupňovitost 14° Použité chmely Columbus Simcoe Amarillo

Ležák 11° (7.5)


 
Příjemně nahořklé pivo vařené v jiném pivovaru...

!turistika!

fotogalerie