pondělí 30. července 2018

Ossegg Praha

 
OSSEGG Pivovary je koncept minipivovarů s restaurací, který navazuje na tradici oseckého piva vyráběného v klášterním pivovaru v Oseku od roku 1241. OSSEGG Pivovar v Praze je první ze skupiny značkových pivovarů v rámci celé Evropy, otevíračka v roce 2018.  Ve výstavbě jsou pivovary v Drážďanech, Duisburgu a Madridu.

adresa: Římská 2135/45, Vinohrady, 120 00 Praha 2

 Philipp 12° (9)


Philipp Irmer přišel do Oseka na pozvání posledního opata Jindřicha Bernarda Thebese z diecéze v Münsteru a přispívá významnou měrou k odkazu cisterciáků. Je aktivně zapojen i do správy v Bohosudově, Duchcově a Mariánských Radčicích. Zde také obnovil téměř z ruin jedno z nejstarších poutních míst v Čechách.
Světlý, spodně kvašený, nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák, uvařený ze dvou sladů a chmelený výhradně Žateckým poloraným červeňákem, který dává pivu jemné chmelové aroma a příjemné hořké doznívání.

Laurentius 13° (8)


Světlý, spodně kvašený, nefiltrovaný a nepasterizovaný speciál, ve kterém dominuje společně se Žateckým poloraným červeňákem vždy jedna z méně využívaných odrůd českých chmelů, jako jsou například Bohemie, Harmonie, Rubín, Vital… Ty dávají pivu vyšší hořkost a charakter typický pro konkrétní odrůdu.

Ruthard 11° (8.5)


Ruthard byl prvním opatem cisterciáckého kláštera v Oseku. Na české území přišel v roce 1192 z opatství ve Waldsassenu na pozvání velmože Milhoště a společně s dalšími dvanácti mnichy působil šest let na statku Mašťov. Po sporech s Milhoštěm ale odcházejí z panství v Mašťově pryč a azyl je jim poskytnut rodem Hrabišiců v Oseku. Tady, nedaleko kostela sv. Petra a Pavla, vznikl klášter s dlouhou a bohatou historií…
Svrchně kvašené pivo, spadající do kategorie American Red Ale má rubínově červenou barvu. Použité chmely Pacifica a Mosaic dávají pivu výraznou vůni, ve které najdete tropické ovoce, limetku a broskve. Má nižší říz a střední plnost, v chuti objevíte tóny citrusů, především pomeranče, doznívání je delší a příjemně hořké.

Balthasar 13° (6)


Balthasar vedl klášter v těžkých časech. Nejenže byl Osek v 15. století několikrát zpustošen husity, ale jeho majetek prodával i „spřátelený“ císař Zikmund. Balthasar se snažil opravit či znovu postavit hospodářské a církevní budovy. Klášter tím ale zadlužil a po Balthasarově smrti přešel pod pražské arcibiskupství.
Spodně kvašené tmavé pivo, uvařené kombinací pěti sladů. Vůně je lehce kávová, káva se také projevuje v chuti společně s praženým sladem. Pivo Balthasar má střední říz a sušší, příjemně hořké doznívání.

 Ignatius 16° (7)


Polotmavý speciál vyrobený z pěti sladů a Žateckého poloraného červeňáku je hřejivý, má plné sladové tělo, v chuti a vůni se objevuje karamel. Přes svoji sílu velmi dobře pitelný.
Vanoční speciál mahagenové barvy s lehce karamelkovou chutí i bylinkami.

Athanasius 10° (8)


Athanasius Filip Bernhar d byl mezi lety 1853-1875 v pořadí 42. opatem oseckého kláštera. Narodil se roku 1815 v Radonicích u Kadaně. Do kláštera vstoupil v r oce 1840, kde nejdříve působil jako sbormistr, později pak vyučoval teologii. V r oce 1853 byl zvolen opatem, rok poté generálním vikář em cister ciáckých klášterů v Čechách a Lužici. V oseckém klášteř e nechal obnovit interiér opatského kostela, snažil se také o znovuobnovení těžby vápence
Světlé spodně kvašené výčepní pivo ze sudu s jemnou chmelovou chutí, středně plným tělem, vyššího řízu.

Johannes 14° (8)


Příjemnej speciálek uvařenej kvůli nějakejm velikonocím na planetě Země. Jinak prý ze čtyřech sladů a tří amerických chmelů a hořkost je prý vyšší s delším doznívaním a je cítit tropické ovoce, poté ještě borovicové...což mohu potvrdit.
Johannes Griebel byl v pořadí 17. opatem cistereánského kláštera v Oseku. Přestože tam působil přechodně, měl kontakty s královským dvorem...

Martin 14° (8.5)


Martin byl v letech 1525—1528 v pořadí 28. opatem oseckého kláštera.
Martinský speciál je uvařený pro příležitost husích hodů pouze z jednoho druhu sladu a jednoho druhu chmele. ten dává pivu lehce bylinnou vůni s nádechem meruněk a broskví. v chuti je pivo sladové, středně plné s dlouhým hořkým dozníváním.

Theodorus 14° (8)


Teodorich byl oseckých cisterciákem, dle jména je pravděpodobné, že pocházel z Německa. V roce 1276 jej osecká komunita zvolila svým opatem. V této funkci působil deset let. Patřil k rádcům krále Václav II. a podílel se na znovuzřízení cisterciáckého kláštera v Sedlci u Kutné Hory. Roku 1287 přešel Teodorich jako opat do Waldsassenu.
Svrchně kvašený polotmavý speciál Theodorus je uvařený ze čtyř druhů sladů a dvou druhů chmelů. V chuti a vůni je dominantní novozélanský chmel Rakau. Díky jednormutovému vaření má pivo sladové plnější tělo. Hořkost je nižší s příjemým dozníváním. Ve vůni ucítíte meruňku a tropické ovoce, především marakuju.

Martinnus 8° (8)

 
Martin byl v letech 1525—1528 v pořadí 28. opatem oseckého kláštera.
Světlé svrchně kvašené pivo typu pale ale uvařené z jednoho druhu sladu a jednoho druhu chmele, jinak lehčí speciál ideál na jaro-léto...

pátek 27. července 2018

Podřipský rodinný minipivovar


Podřipský rodinný minipivovar se nachází v obci Ctiněves na úpatí hory Říp. Pivovar byl založen na konci roku 2013, kdy se jedna ze zemědělských budov předělala na pivovar. První pivo se uvařilo v květnu 2014. Jednalo se o světlý ležák, který je stálicí v naší nabídce.  Srdcem pivovaru je měděná dvounádobová varna o objemu 550l, ze které putuje mladé pivo na spilku, kde jsou tři spílací kádě a dále dozrává v tancích v ležáckém sklepě.  Vaříme piva jak svrchně tak spodně kvašená, nefiltrovaná a nepasterizovaná, jen za pomoci vody, sladu, chmele, kvasnic a lásky k pivu. Při vaření nových druhů piv spolupracujeme s několika špičkovými sládky, proto je výsledkem vynikající pivo vyvážené barvy, chutě a vůně. I díky tomu jsme získali několik ocenění, a to i v mezinárodní konkurenci .  Současně se v naší nabídce piv nachází Výčepní pivo světlé 10°, Světlý a Tmavý 11° ležák, Pšeničná 12°, Summer Ale 10°, ALE 14°, Polotmavý jantarový speciál 13°, Stout 15°, Bock (polotmavý) 16°, a Doppelbock 20° světlý. Aktuální nabídka piv se v průběhu roku mění a které pivo je momentálně v nabídce, najdete na webu.  Našim cílem je ukázat lidem, že pivo není jenom světlá desítka , světlý a tmavý ležák, ale že existují i různé pivní styly a touto cestou se chceme ubírat. Považujeme za důležité šířit osvětu o pivu obecně, protože z mnoha dotazů od zákazníků zjišťujeme, že jim není zcela zřejmé jak se pivo vyrábí. Podle nás i toto je jeden z přínosů minipivovarů. Jednak ukázat lidem široké spektrum nejrůznějších chutí, vůní a barevnosti piv, ale i rozšířit obecné povědomí o procesu výroby piva.  Součástí minipivovaru je i pivovarská hospůdka pro cca 60 lidí a za teplého počasí je k dispozici i venkovní posezení, kde je možno ochutnat naše piva a něco malého k němu zakousnout. Pořádáme i akce typu grilované prase nebo pravá česká zabíjačka apod..  Pivo stáčíme jednak do KEG sudů o objemu 20l, 30l a 50l a dále i do PET lahví o objemu 1l a 1,5l. Do budoucna chystáme také stáčet do skleněných lahví. Nabízíme i možnost zapůjčení chlazení pro Vaše soukromé společenské události.  Naše pivo dodáváme do několika hospod, restaurací a pivních barů jejichž aktuální přehled se nachází na našich webových stránkách. Během roku se účastníme i mnoha akcí (pivní slavnosti, různé výročí, vinobraní, pivní festivaly, atd.), kde máte možnost ochutnat naše piva.

Podřípské 11° světlé (7.5)


Pitelné pivečko, které zažene žížeň a není problém jich dát více.


Podřípský 10 Summer Ale° (7.5)



Příjemný lehčí ovocňáček, který mi hodně svou chutí připomínal desítku Ale na H2.

Podřípské tmavé 11° (4)



Typickej černoušek bohužel převažovala v něm káva...


!turistika!


úterý 24. července 2018

Pivovarský dvůr Lipan Dražíč

 
Pivovarský dvůr Lipan se nachází v obci Dražíč, nedaleko Týna nad Vltavou a Bechyně v jižních Čechách. Byl vybudován v areálu bývalého lihovaru roku 1997. Při jeho založení vznikla o rok déle i pěstitelská pálenice. V areálu nechybí ani restaurace, salonek s měděnou varnou a penzion. V pivovaru vaříme celkem čtyři druhy piv. Hlavně je to světlý a tmavý ležák Lipan, dalším druhem našeho piva je světlé výčepní pivo a polotmavý speciál. Během naší, již 15 let trvající existence, jsme získali celkem 24 ocenění za naše piva. Vaříme nefiltrované pivo z tuzemských surovin, při jehož výrobě používáme čtyři druhy sladu, vybrané odrůdy českého chmele a vodu z vlastní studny. To vše nám zaručuje spolu s výrobním postupem příjemnou plnost a hořkost našeho piva.  Obec leží v okrese České Budějovice, 10 km západně od Bechyně, v nadmořské výšce 465 m.
Obec s obnovenou pivovarnickou tradicí se nachází v poněkud bsolitérní poloze západně od Bechyně, přibližně v půli cesty mezi tímto městem a Bernarticemi u Milevska. Ve starším podání taktéž Dražice (což často komplikuje lokalizaci místa, jelikož na 'Táborsku jsou "opravdové" Dražice, a to blíže okresnímu městu - navíc i v nich bývalo kdysi panské sídlo) byly v dávnější minulosti příslušenstvím pražského arcibiskupství, když dílem patřívaly i k Bechyni. První zprávu o Dražíči nacházíme k roku 1379. Církevní část statku posléze převzali Čábeličtí ze Soutic, zástavní držitelé nedalekého vltavotýnského panství.  Koncem 16. století, přesněji roku 1584, odkoupil dražíčské zboží z rukou tehdy zadluženého Prokopa Čábelického rytíř Oldřich Svatkovský z Dobrohoště, jehož rod seděl na zdejším statku až do prvního období třicetileté války. Za Jana Svatkovského, syna předešlého, byla v Dražíči vystavěna renesanční tvrz a též i pivovar, který je jako funkční uváděn k roku 1622 v souvislosti s konfiskačním pobělohorským řízením, při němž proti-habsbursky laděný Svatkovský přišel o dvě třetiny svého majetku, včetně Dražíče s pivovarem. Dražíčské panství, malé a svírané movitějšími sousedy, zejména tehdy šternberskou Bechyní, získalprávě vznikající jezuitský dominikál bernarticko-borovanský a vltavotýnské zboží, už opět držené pražským arcibiskupstvím, pak nepříliš známý rytíř Adam Lipovský z Lipovice. Lipovští užívali zdejší zboží až do počátku 18. století, kdy ves - se stále činným pivovarem - koupila hraběnka Pöttingová. Za Pöttingů produkoval pivovar pouhých 100 hektolitrů piva ročně o čtyřsudových, to jest sotva desetihektolitrových várkách. Výstav ale silně kolísal a padal i pod polovinu uvedeného "množství". Jak je zřejmé, jednalo se o pivovarský provoz velice skrovný a oproti okolním podnikům spíše liliputánský.  Roku 1729 koupila Dražíč rodina Thamů. V polovině 18. století vystavoval zdejší pivovar už mnohem hodnotnějších více jak 600 hektolitrů piva za rok, z čehož je cítit, že jeho provoz byl nutně rozšířen a podnik prošel rekonstrukcí - nepochybně současně s barokní úpravoustaršího panského sídla, k němuž byla nově přisazena zámecká kaple sv. Mikuláše. Vše bylo dílem a nesporným vkladem Jana Václava Thama.  Nástup 19. století byl pro Dražíčskýpivovar jeho epilogem. Už roku 1806 převzal zboží Karel, hrabě z Paarů, jenž Dražíč vzápětí propojil s vlastním panstvím, bechyňským. Historie opsala kruh a dražíčský statek se po letech samostatnosti stal opět vazalem Bechyně. Pivovar byl poté zrušen (pracovně jej nahradil zámecký bechyňský) a nakonec upravenna lihovar. Jako postupně rozšiřovaný a modernizovaný lihovarský provoz sloužívala budova původního pivovaru až do poloviny 70. let 20. století, tudíž do dobdobře pamatovatelných. Už předtím ale celý komplex velkostatku propadl socializaci a následně pokračující devastaci - to v hodnotách jak historických, tak i obecně lidských, neřku-li materiálních. Pivovar se stal polorozbořenou ruinou, nad níž se už lámala hůl...  V tomto stavu se dožila Dražíč s nevyužívaným lihovarem konce minulého režimu a tu vyvstávala otázka, co teď? V roce 1995 se dostala ruina do soukromých rukou a do roku 1998 se objekt přestavěl na minipivovar s restaurací a penzionem. Dlužno podotknout, že současně s pivovarem byla obnovena i funkce lihovarská, a to formou ovocné pálenice.  Původní pivovar míval jednoduchou podobu ve zřejmě jen přízemním obdélném objektu, který zaujímal západní polohu ve vsi a stál severozápadně od zámeckého komplexu. Ten je situován stranou od jádra Dražíče a terénně nad vsí vyniká. Návrší zde výrazně dominuje, což pro vrchnostenská zařízení bývalo typické. Zkrátka v Dražíči bylo vždy jasně znát, kdo je tu pán a kdo jen kmán. Starý pivovar byl později několikrát přestavován, když konečný lihovar se stal trojdílným objektem se střední rizalitní částí, jednopatrovou a poněkud vyvstalou z hmoty stavby. Nadstavěna do úrovně prvního patra byla i lihovarní varna k níž a strojovně přibyl vznosný cihlový komín, dnes hlavní upozornění na zdaleka viditelný objekt. V srdci lihovaru je dnes umístěna měděná dvojnádobová varna s obsahem varu pět hektolitrů horké mladiny, české provenience a výrobek to Pacovských strojíren. K pivovaru dále přísluší zařízení ke zchlazování mladinky, kvasírna - to jest spilka, představovaná nerezovými uzavřenými kvasnými nádobami a obsahu 5-10 hektolitrů. Větší nádoby si vyžadují konat varky vždy dvě po sobě, aby se plně využily. Várek se dělá mesíčně 5-6 podle potřeby a spotřeby. V jediném prostoru se spilkou je i ležácký sklep, rovněž vybavený ocelovými tanky z nerezu. Původní pivovarský sklep se nalézal pod hlavním tělesem budovy a je zachován jen v reliktu nevelké obdélné místnosti s valenou klenbou. Je v kameni.  Hlavní produkce nového dražíčského pivovaru, vřazovaného do kategorie restauračních či minipivovarů, je určena pro domácí výčep, což znamená, že většina zde vyprodukovaného piva se spotřebuje v místním hostinci, jenž je přímou součástí pivovarského objektu. Přidružené výčepy má pivovar ještě v Písku, Táboře, Týně nad Vltavou a Praze. Navíc je pivo stáčeno do přinesených nádob i do vlastních PET lahví a prodáváno takříkajíc "přes ulici".  Roční produkce pivovaru je maximalizována hodnotou 1 200 vystavených hektolitrů piva ročně. Připravuje se světlý ležák s tmavým jako hlavní atribut, sezóně pak světlá desítka přes léto a polotmavý speciál přes zimu. Občas se zde uvaří i nějaký ten další speciálek. Pivo je ve výsledku nefiltrované, tudíž v čistém přírodním a nijak chemicky neupravovaném stavu s přítomností zbytkových kvasinek, zkrátka asi takové, jaké zde vařívali kdysi.  A proč se novodražíčské pivo nazývá Lipan ? Na paměť rytířského rodu Lipovských z Lipovice, dávných vlastníků dražíčského panství.  Pivovar, exteriérově ozdobně pojednán v působivé oranžovo-zelené barevné kombinaci, disponuje i ubytovacím zařízením, penzionem a řadou lákadel. Ale ochutnávka originálního místního piva Lipan všem vévodí.
 
adresa:  Dražíč 50, 375 01 Dražíč


10° světlé (7.5)


Příjemná osvěžující desítka, rozhodně nezklamala...


12° světlé (7)


Dvanáctka tradičně o něco hořčejší než desítka opět pitelná.

Summer Apa (7)


Letní lehčí pivečko ovocnější chuti  rovněž bodlo...

IPA 14° (6)


Tato IPA už mě až tak moc neoslovila...


!turistika!
 

Rodinný pivovar Obora (Táborský Výčep)


Rodinný pivovar Obora (Malšice) založený roku 2015, pěstujeme odrůdy Žatecký poloraný červeňák, Sládek, Kazbek a Rubín. Těmito druhy chmele pokryjeme potřebu chmelení kořenité, bylinné, květové a citrusové chuti. Chmel sklízíme ručně. Hlávky sušíme pozvolna při nižších teplotách. Chmel následně vakuově balíme pro celoroční produkci.

VÝČEP je pivnice v historickém centru Tábora na Žižkově náměstí v domě č. 18. Na čepu máme pivo z místního rodinného minipivovaru Obora, který používá k výrobě piva z velké většiny svůj vlastní chmel. K pivu Vám rádi nabídneme pochutiny z místního řeznictví Liška či mléčné farmy Bláhův dvůr.

 Obora 10° světlé (8.5)

  
Světlé spodně kvašené výčepní pivo, nefiltrované, nepasterizované. Složení: voda, ječné slady, ručně sklízený chmel z vlastní chmelnice, kvasnice.
Alkohol: 4 % obj.

Obora Srpěna 11° světlé (7)


Světlý spodně kvašený ležák, nepasterizovaný, nefiltrovaný.  Složení: voda, ječné slady, ručně sklízený chmel z vlastní chmelnice, kvasnice.
Alkohol: 4,5 % obj.

Obora Svatojánská 11° (7)


Opět povedená jedenáctka jantarové barvy nezklamala...

Obora Ježibaba 12° (7.5)


Světlý spodně kvašený ležák, nefiltrovaný, nepasterizovaný. Složení: voda, ječné slady, ručně sklízený chmel z vlastní chmelnice, kvasnice.
Alkohol: 5 % obj.

Obora Pale Ale 12° (8)


Svrchně kvašený speciál, nefiltrovaný, nepasterizovaný. Složení: voda, ječné slady, ručně sklízený chmel z vlastní chmelnice, us chmel, kvasnice.

 Obora IPA 14° (7.5)


Svrchně kvašený speciál, nefiltrovaný, nepasterizovaný. Byla cítit silná hořkost po dopití, chutnalo velice.

!turistika! 

Pivovar Keras Bechyně


Od začátku až do finále. Z lásky k pivu je založen v Bechyni l.p. 2018 nový pivovar KERAS.
U nás se vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používáme výhradně jen tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice. /Bohužel je tato zásada čím dál tím častěji porušována zejména velkými pivovary, které ve snaze ušetřit suroviny přidávají do piva náhražky sladu, stabilizátory a barviva./ Pivo necháváme zrát za nižších teplot,  nijak neurychlujeme celý proces kvašení a ležení. Máte tak jistotu, že je vždy čerstvé, správně prokvašené a uleželé. Pivo je nefiltrované a nepasterované, proto si uchová všechny zdraví prospěšné látky a vitamíny. Vyšší hořkost působí nejen chuťově příjemně, ale má i blahodárný vliv na trávení.  Jak pivo vyrábíme?  Důležitým kritériem při výrobě dobrého piva je dodržování typicky českých postupů. Samozřejmě i hygiena a čistota je nedílnou součástí úspěšného výrobního procesu.  V třínádobové nerezové varně o objemu 1000 l vyrážené mladiny postupně probíhají fáze vystírání, rmutování, scezování a chmelovar.  Poté se ochlazená mladina zakvasí ušlechtilými pivovarskými kvasnicemi. Hlavní kvašení trvá zhruba 1 týden při teplotě 12°C.  Dokvašování probíhá v ležáckém sklepě při teplotě 2°C 35 dnů i déle podle typu vařeného piva.

10° světlé (8.5)



Výborná osvěžující desina, která mi velmi chutnala.

12° světlé (7.5)


Také místní dvanáctka hořčí chuti chutnala...

12° tmavý ležák  (7.5)


Velmi chutný černoušek taky nezklamal...

 12° řezané (7.5)



Rovněž tento polotmavý ležáček byl pitelný...

!turistika! 
!turistika!
!turistika!



středa 4. července 2018

Minipivovar Ettore Palace Cinema


Hotel byl vybudován ve 20. létech minulého století a nese stále architektonické prvky typické pro meziválečné období i přes pohnutou historii a několik více či méně zdařilých rekonstrukcí. Tou poslední v roce 2017 jsme se snažili zachránit co se dalo, zachovali jsme interiérovou výzdobu včetně barevného řešení, část zničených koberců jsme nahradili velkoplošným mramorem, který ale byl i prapůvodní podlahovou krytinou i když ne v předpokládané kvalitě. Minipivovar, díky profesionálnímu vedení v oboru vzdělaným sládkem, s důrazem na kvalitu, zajišťuje opravdu kvalitní maloprodukci několika druhů piv a jsme schopni vařit pivo k určeným akcím nebo dle individuálních přání.
Základem je 11° ležák Ettore s ovocnou variantou Eliška, tmavé pivo Black Bess a prémiová vícestupňová piva Royale.

adresa:  Všenorská 45, 252 02 Jíloviště

Eliška 10° (7)


Světlý, lehký - ALE - nefiltrovaný nepasterizovaný svrchně kvašený, infuzní postup výroby za použití zahraničních chmelů s hořkostí 20 IBU, dodává svěží ovocnou příchuť, ideální nejen do letních dní, ale i k uhašení žízně.

Ettore 11° (6)


Světlý ležák plzeňského typu – nefiltrovaný - nepasterizovaný, zlatavé barvy, spodně kvašený, tradičním dekokčním způsobem výroby za použití českých chmelů, zejména jemného žateckého poloraného červeňáku s hořkostí 40 IBU.

Black Bess 12° (3)


Tmavý ležák – nefiltrovaný - nepasterizovaný, spodně kvašený, tradičním dekokčním způsobem výroby za použití českých chmelů, zejména jemného žateckého poloraného červeňáku s hořkostí 30 IBU. Pomocí použití pražených sladů, jsme docílili jemné chutě s tóny čokolády a kávy.
Bohužel jedno z nejhorších černoušků co jsem kdy měl...

Royale 14° (5)


Řízná polotmavá IPA, svrchně kvašená - nefiltrovaná nepasterizovaná, infuzní postup výroby za použití zahraničních chmelů s hořkostí 50 IBU. Toto nejsilnější pivo studeně chmelené v ležáckých tancích, dodává tóny po citrusech, grepech nebo květinách.

!turistika!