úterý 29. ledna 2019

Černokostelecký zájezdní pivovár


Roku 1489, za Jindřicha z Kostelce, byl Černý Kostelec povýšen na městečko s některými právy a výsadami, mezi něž patřilo i právo várečné. Roku 1558, kdy zdejší panství koupili Smiřičtí, již v Kostelci fungoval panský pivovar, sladovna a v blízkosti i chmelnice. Po bitvě na Bílé hoře převzal Kostelec Albrecht z Valdštejna a od něj roku 1623 získal městečko i s pivovarem a sladovnou Karel z Liechtensteinu.
Třicetiletou válku přežilo městečko i pivovar téměř bez úhon, ale rozsáhlý požár roku 1657 zasáhl velkou část Kostelce i s pivovarem. Výroba byla brzy obnovena a rekonstrukce pivovaru po požáru pomohla ke jejímu dalšímu zvyšování.
Za doby Marie Terezie savojské, v letech 1712 - 1772, panství prosperovalo a došlo k přestavbě zámku. Zároveň stoupla poptávka po pivu, kterou pivovar přestával pokrývat i při plném provozu. Nepomohlo ani zřízení dalšího sladového humna v zahloubeném přízemí v sýpce pod hospodářským dvorem.
Další ničivý byl požár roku 1836, kterému podlehla velká část hospodářského dvora zároveň s pivovarem a vinopalnou. Pivovarský provoz při dvoře už nebyl obnoven v celém rozsahu a pod sýpkou se začal stavět nový pivovar, který byl kapacitou navržen jako největší v Kouřimském kraji.
V 80. letech 19. století měl pivovar v nájmu Jindřich Oesterreicher a od roku 1883 zde sládkoval Václav Budil. Za jejich éry přesahoval pivovar roční výstav 20 000 hektolitrů a ke konci 19. století dosáhl své maximální kapacity. V letech 1896 - 1898 prošel pivovar velkou rekonstrukcí. Byl instalován parní stroj a parostrojní zařízení, varna zvýšila kapacitu na 72 hektolitrů a před I. světovou válkou dosahoval výstav 25 000 hektolitrů.
Válečná léta znamenala citelné snížení výroby a nedostatek surovin. Rekonstrukcí dosažená maximální kapacita 30 000 hl byla využívána často pouze z pěti procent, ale pivo se vařit nepřestalo.
V roce 1924 prodali Lichtensteinové pivovar nově ustanovené akciové společnosti Hostinský pivovar a sladovna v Kostelci nad Černými lesy, jejímiž akcionáři byli vesměs hostinští z okolí, čímž měl pivovar zajištěn odbyt. Výstav brzy dosáhl předválečné úrovně a za provozu byl postupně modernizován. V letech 1931 / 1932 proběhla kompletní rekonstrukce varny, která pak sloužila až do ukončení provozu pivovaru.
Pivovarský areál tvořily tři bloky budov do písmene U, otevřeného do dvora k oktagonálnímu mlatu, ve kterém byl instalován horizontální žentour. V čelním průjezdném křídle byly situovány bytové jednotky a správní oddělení, část suterénních humen, které navazovaly na spilku. Na pravé straně průčelí tvořil dominantu hvozd, ke kterému přiléhalo sladovnické křídlo s humny, valečkou a půdami. V pozdější době byly k tomuto křídlu přistavěny provozy bednárny a stáčírny. Na čelní křídlo z levé strany navazoval provoz varny s kotelnou a komínem, který tvořil dominantu levé části čelního křídla. Za vanou navazoval prostor dvojice chladících štoků v podstřešním prostoru, pod nimi spilka a v suterénu ležácké sklepy. Závěr křídla tvořila rozměrná lednice, ze které byly zásobovány ledem i hostince.
Druhá světová válka způsobila nedostatkem výrobních surovin zastavení provozu v roce 1945 a po válce se akciová společnost Hostinský pivovar a sladovna dostala pod státní správu.
1. ledna 1949 byl pivovar zestátněn a o rok později z něj byl vytvořen komunální podnik Pivovar města Kostelce nad Černými lesy. Od roku 1951 pivovar patřil pod národní podnik Středočeské pivovary a o dva roky později pod národní podnik Polabské pivovary. Rokem 1958 se stal pivovar opět součástí Středočeských pivovarů, národního podniku se sídlem ve Velkých Popovicích.
V roce 1951 převzal sládkování v Kostelci František Bílek, který se ve zdejším pivovaře vyučil a za války získal praxi jako totálně nasazený v německých pivovarech. Díky jeho schopnostem a novým technologickým zařízením, jako umělé chlazení spilek a ležáckých sklepů, se kvalita černokosteleckého piva stala vyhlášenou v celém kraji. Vrůstající výstav v roce 1968 přesáhl 50 000 hektolitrovou hranici.
Ještě v roce 1968 se černokostelecký pivovar stal samostatným závodem a proběhla rozsálá investice do modernizace výroby. Došlo k výměně dřevených ležáckých sudů za ocelové tanky, byla nainstalována myčka sudů a proběhla výměna dřevěných transportních sudů za hliníkové. Přestože pivovar prošel touto modernizací a o pivo, zejména lahvové, byl velký zájem, byl provoz shledán - pravděpodobně účelově - prodělečným a jeho výroba měla být postupně utlumována. Byla zrušena stáčírna, ale pivovar vařil dál.
V polovině 70. let 20. století nestačily pivovary v českých zemích pokrývat poptávku. Černokostelecké pivo se ze sklepů převáželo do Velkých Popovic, kde se filtrovalo, stáčelo a expedovalo. I přes složitý převoz piva z Kostelce, kdy se vařilo pouze světlé osmistupňové a desetistupňové pivo, byl v roce 1977 zaznamenán nejvyšší výstav, který činil 62 650 hektolitrů. V roce 1986 z důvodů velké poruchovosti varny byl její provoz postupně odstavován. Aby bylo využito volné kapacity spilky a sklepů, byla zde dovážena velkopopovická mladina.
3. června 1987 byla v Kostelci svařena poslední várka. Spilka a sklepy sloužily pro potřeby velkopopovického pivovaru do konce roku 1992. Roku 1994 ukončila provoz i sladovna a jediným fungujícím provozem byla prodejna piva a pivovarských suvenýrů.
Pivovarské objekty se sladovnou převzalo město a objekty chátraly.
V roce 2001 dostal tradiční pivovarský pozdrav "Dej Bůh štěstí" nový význam. Přesně tak se jmenuje společnost s ručením omezeným, která se rozhodla vrátit Kostelec nad Černými lesy na mapu pivovarů České republiky. V pivovaru vzniká rozsáhlé pivovarské muzeum s původním strojním vybavením. Mezi nejzajímavější exponáty patří například měděná dvojitá varní garnitura s transmisním pohonem, chladící štoky, funkční parní stroj, funkční chladící čpavkové kompresory a stovky dalších strojů a exponátů. Celková výstavní plocha je asi 4000 m2. Další neméně důležitou součástí expozice je komplexní zmapování pivovarské a sladovnické výroby v České republice a rozsáhlá databáze těchto údajů. Na konci exkurze na návštěvníky čeká pivovarská restaurace ve stylu první republiky. Samotná výroba piva by se měla rozběhnout do konce roku 2016.
 V prostoru staré spilky historického pivovaru v Kostelci nad Černými lesy došlo k oficiálnímu zprovoznění pokusného minipivovaru Šnajdr. První várka proběhla na Silvestra 2013, pan sládek uvařil tmavou třináctku jako tečku za právě končícím rokem. Hned po slavnostním ohňostroji byla svařena následná várka světlé čtrnáctky jako předzvěst plodného roku právě přicházejícího. Pivo z pokusného pivovaru bude prvně naraženo v sobotu 15.3. 2014 samozřejmě v zájezdním hostinci Černokosteleckého pivováru. Tento den také pivovar oslaví již 13 let, kdy
ho oficiálně zakoupila společnost Dej Bůh štěstí spol. s r.o. a začala ho rekonstruovat. Minipivovar Šnajdr nese jméno sládka, pivovarského odborníka a našeho kamaráda Ing. Jaroslava Šnajdra, Ph.D. (v pivovarském světě známého jako Jarin), který v našem pivováru působí již od samého začátku a minipivovar má na svých bedrech. Minipivovar bude sloužit technologickým pokusům, speciálním várkám a zážitkové gastronomii. Samotné Černokostelecké pivo však bude vařeno až na historické varně.
V současné době (2021) Černokostelecký minipivovar vaří stálá tři piva a to desítku, dvanáctku a tmavou třináctku.
Historická varna se snad naostro rozjede v roce 2022.

adresa: Českobrodská 17, 281 63 Kostelec nad Černými lesy
 


 
 

                                                          Pivní republika

  Dešťoffka 10° (8)


 
Pro každý pivovar je nejtěžším úkolem uvařit dobrou desítku a my jsme rozhodně na naši nebezpečně pitelnou desítku právem pyšní.
 Alk.: 4,1 obj.%



Černá svině 13° (7.5)


 
Suché, silné, tmavé s kávovými tóny a mahagonovou pěnou uvařené dle původních prvorepublikových receptur.

Složení: voda, ječné slady, chmelové látky
Alk.: 5,8 obj.%
 
Vycpaná Vydra 12° (8.5)



 

Výrazně sladové, plné a chmelené pivo, typický představitel českého ležáku, nejslavnějšího piva na světě!
Podobně jako desítka, výborné pivečko...
Světlý ležák Nepasterovaný, nefiltrovaný světlý ležák 
Složení: voda, ječné slady, chmelové látky
Alk.: 5,0 obj.%

fotogalerie
 
!turistika! 
 
!turistika! 
 
!turistika! 
 
!turistika! 
 

čtvrtek 24. ledna 2019

Pivovar U Fleků

 
Pivovar u Fleků je jeden z nejznámějších a nejstarších českých pivovarů, který se nachází v Praze v městské části Praha 1 na Novém Městě v Křemencově ulici. Kromě pivovaru nabízí podnik také restauraci, Kabaret U Fleků a také expozici Pivovarského muzea U Fleků.
První písemná zmínka o existenci pivovaru pochází z roku 1499, kdy dům U dvou strak, kde se nyní pivo vaří koupil sladovník Vít Skřemenec. Pivovar pak častokrát měnil majitele. Po bitvě na Bílé hoře byl celý tento dům zkonfiskován tehdejší majitelce Kateřině Ulrichové, která emigrovala. Roku 1762 podnik zakoupil Jakub Flekovský, jehož jméno nese dodnes. Téměř celé 19. století patřil dům s pivovarem rodině Pštrossových, za jejichž správy podnik dosáhl do dnešního rozsahu. Pro pivovar je významný zejména rok 1843, kdy se zde poprvé začal vařit proslulý Flekovský tmavý 13 % ležák. Ten se zde vaří dodnes. Roku 1911 zde skupina chorvatských studentů založila po zhlédnutí zápasu Sparty se Slavií klub HNK Hajduk Split.
Počátkem 20. století koupil podnik Josef Karel Khop, ale po jeho smrti patřil dům rodině Brtníků, kteří ho vlastnili až do roku 1949, kdy jim byl zkonfiskován a podnik znárodněn. Roku 1986 prošel pivovar rozsáhlou rekonstrukcí, díky které dostal dnešní vzhled. Rodina Brtníkových ho pak v roce 1991 získala zpět v restituci. Následně patřil pod různé pražské pivovary.
 
adresa:  Křemencova 11, 110 00 Nové Město
 



Flekovský tmavý ležák 13° (7)


Flekovský tmavý 13° ležák vyrábíme z vody, chmele a čtyř druhů ječmenného sladu. Nepoužíváme žádné konzervační přípravky ani umělá barviva. Všechny suroviny jsou z ČR. Chuť lehce karamelová s tóny oříšků.
 obsah alkoholu  4,6 % obj.
 
 Flekovský světlý ležák 13° (7)
 

 
Kam paměť současných pivařů sahá, čepovalo se v pražském pivovaru U Fleků výhradně černé třináctistupňové pivo. Po 177 letech se koncem září neměnná tradice naruší.

„Po 177 letech se naše nabídka pozmění a světlé pivo doplní na čepu naši černou třináctku. Zároveň si tím chceme připomenout sto let od okamžiku, kdy Václav Brtník odkoupil podíly ostatních vlastníků a stal se jediným majitelem,“ říká jednatel a spolumajitel pivovaru Ivo Brtník, potomek někdejšího legendárního sládka. 

Světlá varianta se v jednom z nejstarších českých pivovarů objeví poprvé od roku 1843, kdy se s vařením tmavého piva U Fleků začalo. Její základ tvoří dva druhy světlého sladu, plzeňský a mnichovský. „Chmel jsme použili stejný jako u tmavé třináctky, žatecký poloraný červeňák. Světlá třináctka je ale o něco hořčí, protože ho tam máme víc,“ vysvětluje sládek pivovaru Michael Adamík. Pivo je vařené klasickým způsobem na dva rmuty, doba ležení činí šest týdnů.

Zatím jde o zvláštní várku, kterou ve flekovském výčepu narazí v pátek 25. září jako součást svatováclavských oslav piva, kdy své speciály představují i další pivovary. Vedení podniku by se ale nebránilo tomu, rozšířit pivní sortiment i trvale.

fotogalerie

Klášterní pivovar Strahov

 
Historie pivovaru Premostrátské kanonie na Strahově je velice stará a je spjata s historií kláštera samotného, záloženého roku 1140. Písemně je poprvé doložena v roce 1400, kdy byl pivovar pronajat za čtyři kopy grošů, libru pepře a tučného zajíce ročně měšťanu Menšího Města pražského Petrovi. Pivovar, který mu opat Jan a převor Zikmund pronajali, stál v oboře a nebyl jediný, který kanonie vlastnila. Druhý pivovar stál ve vinici pod klášterem. Během husitských válek byly oba pivovary poničeny spolu s klášterem. Právovárečná práva byla obnovena až v roce 1515 Vladislavem Jagelonským a v roce 1591 znovu potvrzena císařem Rudolfem II. V roce 1622 je opět potvrdil císař Ferdinand II. V roce 1629 opat Kašpar Qeustenberk rozhodl o postavení nového pivovaru. Tento pivovar stál již v místě dnešního pivovaru. Smlouva o postavení byla uzavřena 31.července 1629 s dvorním zednickým mistrem M.Meerem a tesařským mistrem Hansem Tachem. V letech 1635 a 1646 pivovar z nejrůznějších příčin pivo nevařil. V posledním roce třicetileté války, pivovar sloužil k ložírování okupačního švédského vojska, které jej v roce 1648 opustilo značně poškozený. Obnova se protáhla až do roku 1659. Pivovar vařil až do roku 1697, kdy byl značně poškozen požárem.Obnova trvala do roku 1699. Opravu provedl tesařský mistr Melichar Hochenadl ve spolupráci s neznámým zednickým mistrem. V roce 1759 byla opravena varna. V letech 1871 až 1875 byla provedena celková rekonstrukce a výměna veškerého zařízení včetně varny. Ještě v roce 1903 pivovar prokazatelně fungoval a byl zapsán na soupisu pivovarů v Rakousko-Uhersku. Nájemce a sládek Jan Řezníček zde ještě v sezoně 1905-06 vystavil 1842 hl piva. Nejpozději v roce 1919 byl však již pivovar zrušen a přestavěn na byty. V letech 1959 až 1963 byla v západní části budovy stržena klenba a část budovy byla přestavěna na velký sál s jevištěm, které bylo určeno jako zkušebna Armádního uměleckého souboru. V bývalé kočárovně bylo dle plánu z roku 1961 zřízeno skladiště. V roce 1993 začala další rekonstrukce, která byla nedokončená zastavena rok poté. Poslední rekonstrukce začala 10. července 2000. Akciová společnost LEV-CZ rekonstrukci úspěšně zakončila v polovině roku 2001. V objektu byla zřízena restaurace s kapacitou 1000 místi. Jako poslední v květnu 2001 byl v bývalé kočárovně zřízen minipivovar s kapacitou 1000 hl ročně. První várka byla uvařena piva byl 6.června 2001 na svátek patrona premonstrátů svatého Norberta.
 Klášterní pivovar Strahov vám nabízí své služby, mezi kterými kromě posezení ve stylových prostorech restaurací naleznete prohlídky mini pivovaru, ochutnávky piva, zajištění společenských akcí. Současná podoba Klášterního pivovaru Strahov nabízí hostům kapacitu 230 míst ve třech osobitých prostorech a to ve vlastním pivovaru a ve dvoupatrové restauraci Sv. Norbert, v letních měsících otevíráme pro své hosty zahrádku na pivovarském dvoře s kapacitou cca 80 míst.
 
adresa:  Strahovské nádvoří 301, Hradčany, 118 00 Praha 1
 



 Sv. Norbert Amber Lager 13° (6)


Spodně kvašené, středně plné a středně hořké celosladové polotmavé pivo. Inspirací pro sestavení této receptury nám byl Vienna lager a bavorský
Märzen. Barvou má blíže k Märzenu a hořkostí k Vienna lager. Märzen,
česky březňák, je pivo, které se dříve vařilo v březnu, kdy je ještě relativně chladno. Dnes máme strojní chlazení, a tak vaříme jantar celoročně.
obsah alkoholu  5,3 % obj.

Sv. Norbert IPA 16° (8)


Toto pivo bylo vařeno pro anglické vojáky a civilní zaměstnance v Indii. Pivo Ale bylo silně chmeleno, protože chmel svými antibakteriálními účinky pomáhal spolu s vyšším obsahem alkoholu pivo ochránit před zkažením během dlouhé přepravy do Indie. IPA je svrchně kvašené polotmavé pivo vařené z ječných sladů a tří druhů aromatických chmelů. V našem případě kombinujeme Žatecký poloraný červeňák a americké chmely Amarillo a Cascade. Výsledkem je polotmavá šestnácka, kombinující plnosladovou chuť vysoké hořkostí s výrazným chmelovým aroma.
obsah alkoholu  6,3 % obj.

Sv. Norbert Double IPA 19° (8.5)




Plné sladové tělo doplňují výrazné chmelové chutě i vůně. Přestože se jedná o silné pivo, zachovává si vyváženost a vysokou pitelnost. Je tam chuť trošky karamelu s tóny tropického ovoce (mango, citrusy, ananas) i lesních jahod ale i nádech bylinek.
obsah alkoholu  7,7 % obj.

Sv. Norbert Pšeničné tmavé 16° (8)


Toto pivo vyrobené z pšeničných a ječných sladů se vyznačuje výrazným aroma ( muškátový oříšek, perníkové koření, ovoce, banán), velmi tmavě měděnou barvou, hustou pěnou a vysokým řízem. Hořkost i chmelové aroma jsou nižší, použitý chmel Motueka však lehce osvěžuje ovocné tóny vůně. Chuť je příjemně sladová a kombinuje pšeničný slad s čokoládovým charakterem tmavého ječného sladu, jehož množství je vyladěno, aby nedodávalo nadbytečnou hořkost barevných sladů.
obsah alkoholu  6,3 % obj.

Sv. Norbert Dark Lager 14° (7)

 
Původem z Mnichova z první poloviny 19.stol.. Náš Sv. Norbert je v chuti více sušší a hořčí než mnichovské tmavé. Celosladové dobře chmelené pivo, v chuti se projevující mnichovským, karamelizovaným a praženým sladem.
obsah alkoholu  5,5 % obj.

Sv. Norbert Vánoční 2018 19° (7)
 
 
Saaz speciál silné pivečko na zahřátí...
7,7 % obj. 
   
Sv. Norbert Vánoční 2019 19° (7)
 
 
verze 2019...

 
Sv. Norbert Coconut Session IPA 19° (7)
 

Osvěžující a vyvážené pivo. Sladové tělo a nižší chmelová hořkost v dokonalé harmonii. Aroma je kombinací kokosu
a chmele El Dorado.
 
 
Sv. Norbert Session Hazy IPA 10°  2020 (7.5)
 
 
Lehčí verze naší Hazy IPA. Použitý vymražovaný chmel (Cryo hops) je způsob úpravy chmele, který dává  možnost dodání velmi intenzivního aroma, aniž by způsobil přílišnou hořkost.


Sv. Norbert Tropical Stout 10° (8.5)
 
 
Vyvážený stout, ve kterém se snoubí chutě a vůně přidané vanilky, kakaa a kokosu. Chmel se projevuje hlavně v aroma, hořkost je velice jemná.  ​  ​  ​
Detaily  Alk. 5.5% / 25 IBU / Chmel: Mosaic, Citra, Cryo-Mosaic, Cryo-Citra
 
Sv. Norbert Session Hazy IPA 10°  2021 (9)
 

Lehčí verze naší Hazy IPA, aktuální várka (březen 2021)
Použitý vymražovaný chmel (Cryo hops) je způsob úpravy chmele, který dává  možnost dodání velmi intenzivního aroma, aniž by způsobil přílišnou hořkost.
 
 
Sv. Norbert Anniversary Lager 11°  (7)
 
 
Uvařeno ve spolupráci s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově v rámci oslav výročí 900 let od založení premonstrátského řádu. Jedná se o klasický světlý ležák. Aroma je jemné, bylinné a chmelové.  ​  ​
Detaily  Alk. 4.6% / 25 IBU / Chmel: Strisselspalt, Saaz Special
 
Sv. Norbert Pale Lager 10°  (7)
 
 
Česká klasika, vhodná pro každou příležitost. Příjemná lehkost i hořkost.
Alk. 4% / 25 IBU / Chmel: Saaz special
 
 
 

pondělí 21. ledna 2019

Kbelský pivovar


Pivo se ve Kbelích vařilo bezmála dvě století v dnes již zaniklém pivovaru, který roku 1758 založil sám hrabě Černín. A protože tradice se mají zachovávat, rozhodli jsme se pivovarnictví ve Kbelích obnovit. Pochopitelně i s dobrým jídlem, které k pivu neodmyslitelně patří. Dne 19/1 roku 2019 se tak stalo a pivovar zde stojí a na čepu bude nabízet stálých 4 druhů piveček + 1 obměňovat.
adresa:  Mladoboleslavská 1122, 197 00 Praha 19





Pocestných 11° (8)


Světlý ležák slámové barvy, chuť jemně sladová, spíše převládají chmelové, travnaté a bylinné chutě, méně plné tělo a vyšší říz, hořkost mírná.
obsah alkoholu  4,5 % obj.

Pilotů 12° (8.5)


Světlý ležák zlatavé barvy, podtržená chmelovou vůní Žateckého poloraného červeňáku chuť středně plné tělo a vyšší říz, jemná sladová, vyšší hořkost s delším dozníváním.
obsah alkoholu  5,0 % obj.

Jepic Zina 14° (7)


Světlé silné pivo, svrchně kvašené, pokaždé jiné. Ale je natolik pestrý pivní styl, že jsme se rozhodli vařit každou z jepic podle jiné receptury – každá várka má doslova jepičí život. Senzorické vlastnosti se mění, ale vždy můžete očekávat pro Ale typickou výrazně chmelovou vůni i chuť. Konkrétní jepice je vždy pojmenována podle svátku v kalendáři v den várky. Jako první se u nás narodila 29. 11. 2018 jepice Zina.
obsah alkoholu  6,0 % obj.

Sirén 15° (6.5)


15% India Pale Ale, polotmavé silné pivo, svrchně kvašené jantarové barvy.  Vůně je bylinná, kořenitá, karamelová, sladová, s parfémovým aroma růžového oleje, perníku, vanilky a marcipánu s mentolovým nádechem. Chuť sladová až karamelová, s tóny vanilky, perníku a bergamotu, jemný říz, střední až vyšší plnost, vysoká ulpívající hořkost s delší dobou doznívání.
obsah alkoholu  6,5 % obj.

Havranů 13° (8)


Tmavé silnější pivečko rubínovo karamelové barvy s chutí mírně kávovou, čokolády, karamelu i bylinek střední hořkosti. Celkem povedenej černoušek, kterého si rád vychutnám.
obsah alkoholu  5,5 % obj.

Jepic 11° (8)


Otylka je Svrchně kvašené plné pivo má slámovou barvu a vyšší hořkost, a to především díky severoamerickému chmelu, který mu dodává i příjemnou květinově ovocnou vůni. V jeho aroma můžete objevovat tóny hrušky, jablka, mandarinky či broskve. Celkový dojem je podtržen zemitým a kořenitým charakterem.
obsah alkoholu  4,5 % obj.

Jepic Evelína 14° (8)


Paní sládková Martina tentokrát chmelila německou odrůdou Mandarina Bavaria a jak už její název napovídá, aroma je tentokrát příjemně mandarinkové. Až to u někoho může vyvolat retro vzpomínky na časy, kdy se touhle dobou v obchodech začaly objevovat první a často i poslední mandarinky. Ale co vám budeme povídat, přijďte ochutnat :-) … Pro ty, kteří příběh „14 jepic“ ještě neznají, doplňujeme, že receptura každé várky má doslova jepičí život. Pokaždé je to typický aromatický Ale, ale nikdy ho nevaříme úplně stejně. Konkrétní várku pak pojmenujeme podle svátku v kalendáři toho dne, kdy vznikla.

Andělů 13° (8)
 
 
13 NAKOUŘENÝCH ANDĚLŮ
Na vánoční speciál paní sládková Martina tentokrát použila slad nakuřovaný rašelinou jako u kvalitní whisky, takže nečekejte nějaké cukrbliky. 13 andělů má být něco jako kapitola v kronice, která vypráví příběh celého končícího roku. A letos to byl pořádný kouř.

Jepic Lýdie 14° (8.5)
 
 
 
PRVNÍ JEPICE NAROZENÁ V ROCE 2021 VE KBELÍCH SE JMENUJE LÝDIE! Jméno je původem řecké, ale odrůdy, kterými paní sládková chmelila, pochází z Japonska (chmel Sorachi) a Ameriky (Ekuanot). Tentokrát můžete objevovat tóny tropického ovoce, jako je limetka, citron, papaya a kokos se špetkou zeleného pepře.
 

pátek 18. ledna 2019

Andělský pivovar


 
Předem něco trošku z historie:
Občanský a akciový pivovar U čísla 1:
Na Arbesově náměstí v č.p.35, v sousedství starého právovárečného domu, který je dodnes označen domovním znamením velké jedničky, založil Jan Stejskal r.1871 svůj vlastní pivovar. V roce 1912 přešel do rukou akciové společnosti,
byl zásadně přestavěn, strojně zmodernizován a připraven k expanzi na trhu. Dosahoval tehdy výstavu 10 - 15 000 hl piva. Pracoval parním strojem o osmi silách koňských. Kromě 1 úředníka zaměstnával 18 sladovnických zaměstnanců. Po krizových letech světové války začal podnik naplňovat své představy o svém rozvoji. Výstav už činil 25 000 hl piva a hodnota akcií se koncem dvacátých let se ztrojnásobila. Specialitou pivovaru bylo tmavé čtrnáctistupňové pivo Bavor, jinak vařil světlé 10°a 12° řízné pivo.  Občanský akciový pivovar na Smíchově má všechny podmínky pro další rozmach. Je ve středu Smíchova a jeho moderní pivovarské zařízení snadno zmůže další, více než dvojnásobný výstav piva bez nových investicí. Bezvadná voda z vlastní studny živené prameny z Kinské zahrady je pak při vaření piva předností, kterou se nemůže pochlubiti snad žádný jiný pivovar pražský. Kde se pivo vaří, tam se dobře daří, zvláště má-li pivovar kromě dobrého piva i dva hostince - rušnou Lidovou pivovarskou hospodu s kabaretem a moderní hudbou v Havlíčkově ulici (dnešní Zubatého) pro lidi veselé a moderní restauraci U čísla 1 s výhledem na Arbesovo náměstí se zlatým sálem, určenou pro "mrzouty, zamilované a dumavé". (Národní listy, 7. 5. 1927)  Malý pivovar ovšem musel po léta vzdorovat podstatně silnějšímu Akcionářskému pivovaru Staropramen (údajně za podpory sil na krajní pravici). Ještě r.1937 se pivovaru podařil výstav 30 000 hl. O dva roky později ho Staropramen koupil v dražbě a k roku 1939 tedy uzavřel. Dnes je zde tiskárna Libertas. Pivovarský komín dodnes hrdě ční nad Smíchovem.  Vyhlášený hostinec U čísla 1 s pěkným posezením ve stinné zahradě patřil k nejstarším na Smíchově. Štamgastem tu býval i Josef Kořenský, první český cestovatel, který podnikl cestu kolem světa. U hostince stávaly bryčky s jedním koněm pro potřeby výletníků a majetnější rodina se mohla odtud svézt na výlet do "vyhlášených lázní chuchelských". Od r.1860 v hostinci působila divadelní společnost Karla Sternfelda, která tu hrávala převážně velké rytířské hry. V sále bývaly také bály a výtěžek z nich šel ve prospěch místní chudiny. Po r.1880 žil v domě malíř a ilustrátor, krajinář Vojtěch Brechler.
U zlatého anděla:
V zadním traktu domu č.p.222 proslaveném svou velkou freskou Anděla byl r.1878 založen pivovar Josefa Preisslera se sladovnou na var 40 hl piva. Roční výstav se pohyboval kolem 7 800 hl piva. Vařila se desítka. Pivovar pracoval pomocí ručních strojů, železné pánve, chladícího stoku, dvojího hvozdu, měřícího stoku, odkličkovacího stroje, ručního mlýna atd. Mimo stárka měl 11 sladovnických zaměstnanců. Z Nádražní ul. byl vchod do pivovarské restaurace, kde ještě před vznikem "andělského" pivovaru r.1869 zakládali smíchovští občané Staropramen. Už na počátku 20.století právě pod jeho tlakem pivovar zanikl. Do r.1979 sloužily prostory pekárně. Poté byl celý objekt asanován v souvislosti s výstavbou stanice Moskevská metra B.
Smíchov už není jen Staropramen! Stalo se tak 15/1 roku 2019.
Jsme moderní minipivovar s restaurací. Vaříme hlavně svrchně kvašené speciály, ale určitě u nás najdete i dobré ležáky. Restaurace má kapacitu 120 lidí a podáváme k pivu velice dobrou českou kuchyni.

adresa: Lidická 337/30, Anděl, 150 00 Praha-Smíchov




Andělská 11° (8)




Klasický výborný ležák vařený z českého sladu. Díky jeho plnosti evokuje silnější piva jak chutí tak barvou. Určitě nezůstanete jen u jednoho, jinak se jedná o pivečko ze Zámeckého pivovárku Frýdlant.
Obsah alhoholu: 4,5%

Kolagen 13° (8)




Pivní polotmavý speciál stylu ALE vyšší jednotky barvy, s přidaným karamelovým sladem. Při 13% stupňovitosti původní mladiny před kvašením má vysokou pitelnost. Je zde za studena použit chmel Cascade, který přidává k základní hořkosti českých chmelů i květinové a citrusové aroma.
Obsah alhoholu: 5,3%

IPA 14° (8.5)




Pivní speciál stylu american IPA čiré světlé až zlatavé barvy, s větším podílem zbytkového extraktu. Po napití je cítit okamžitý nástup hořkosti, která v ústech setrvá i dlouho po napití. Tato IPA má díky kombinaci chmelů Chinook, Simcoe a Mosaic aroma zemité, borovicové až po tropické ovoce, broskve, citrusy a bylinné tóny.
Obsah alhoholu: 5,9%
  
Lemongrass Ale 11° (7)


Pivo typu Ale, jantarové barvy, s bohatou nadílkou citronové trávy, jejíž chuť dotváří společně s chmely hořký ráz piva, které je však díky své stupňovitosti stále velmi dobře pitelné. Jinak vařeno v létajícím vesmírném pivovaru Skylon.
Slady: Plzeňský, Münich malt II, Carared, Chmely: Premiant, Žatec, Přísady: Citronová tráva
Obsah alhoholu: 4,5%

Andělská levandule 12° (8.5)


Speciální limitované pivečko s příchutí levandule mi šmakovalo moc..

Mr. Smrkonaut 10° (7.5)


Pivo stylu HerbAle, svrchně kvašeno. Na jaře námi sbírané smrkové větvičky dávají pivu charakteristickou vůni. A protože jsou v pivu způsobem flame out vylouhované i výhonky borovice, Tak spolu s chmele Polaris, přidaného studeným chmelením, vysílají MR. Smrkonauta přímo do objevování nových lesních vůní. Nakuřovaný pšeničný slad podkresluje atmosféru hořícím dřevem.
uvařeno: vesmírem létající pivovar skylon

Pšeničná 11° (7)


 Celkem normál pšenička, která ovšem nějak nepřekvapí...

Perníková 13° (7.5)


Podzimní světlé silnější ochucené pivečko svrchně kvašené s příchutí perníku šmakovalo...

Nitro Stout Sweet 17° (7)


Stout kterému se během ležení přidával dusík, aby docílil takové krásné lavinové pěny.
Chmeleno: Premiant, Challenger, Simcoe - dry hop  Slady: Plzeňský Mnichovský II Karamelový III Barvící Čokoládový pšeničný.

Earl Grey Booster 13° (9)


Pivo stylu IPA, svrchně kvašené, jantarovo-měděné barvy s vysokou hořkostí a praženým sladem, v pozadí příjemné aroma bergamotu přidaného čaje Earl Grey, do chuti vázaného po dobu kvašení a zrání piva.
Chmeleno: Admiral, First Gold, Citra
Za mě vynikající pivečko uvařené jinak v létajícím vesmírném pivovaru Skylon.


  Grep Ale  9° (8)
 
 
 
Flavoured Pale Ale 
světlé ochucené grapefriutové výčepní pivo svrchně kvašené

M.ÁPA  13° (9)
 

 
Vynikající APA s vůní a chutí známé bylinky alias Máta...

 Ležák  15° (7.5)
 

 
Silnější světlý ležák - Obsah alhoholu: 6,1%
 
 Andělský ležák  11° (8.5)
 
 
Tato světlá jedenáctka nahradila tu předchozí vařenou ve Frýdlantu (Albrecht).
Nefiltrovaný, nepasterovaný, vařený z nejlepších humnových sladů. Má plnou chuť a krémovou pěnu, s hořkostí a vůní dodávanou chmely z žatecké oblasti a je uvařen v Praze (Panaczech).
 
 

úterý 15. ledna 2019

Pivovar U Medvídků




Historie domu U Medvídků se datuje do počátku 15. století. Dům je pojmenován po jednom z prvních majitelů Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar nepřetržitě vyrábějící až do roku 1898.
Poté již nemohli majitelé pivovárenských domů na Starém městě pražském konkurovat nově vznikajícím průmyslovým pivovarům, a proto své malé pivovary uzavřeli a založili Měšťanský pivovar v Holešovicích. Jeho prvním ředitelem se stal poslední “medvídkovský” sládek Karel Vendulák. Pivovar byl přestavěn na jednu z největších pražských pivnic, ve které byl na počátku 20. století provozován 1. TINGL-TANGL kabaret. V padesátých letech byl majitelům objekt odejmut bez náhrady ve prospěch socialistického státu. Do roku 1989 dům chátral a teprve po jeho navrácení dědicům původních vlastníků začala oprava objektu, při které byla rozšířena pivnice a vybudován stylový hotel.
Poslední etapa rekonstrukce byla dokončena v roce 2005, kdy byla přestavěna původní sladovna na “Dům piva” zahrnující pivovarský obchod, kongresový sál a minipivovar. První várka byla symbolicky uzavřena 17. 11. 2004, což je přesně 15 let po “Sametové revoluci”.
Naším cílem není vyrobit co nejvíce piva, ale co nejlépe ukázat proces výroby včetně již dnes nepoužívaných postupů jako štokové chlazení, otevřené kvasné kádě, dřevěné ležácké sudy a ruční stáčení do lahví s patentním uzávěrem. Proto vznikl nejmenší restaurační pivovar v České republice s maximálním ročním výstavem 300 hl polotmavého13-stupňového ležáku OLDGOTT.

 adresa: Na Perštýně 344/5, 110 00 Staré Město

 1466 14.66° (7)


nepasterizovaný světlý ležák z minipivovaru U medvídků. Název je odvozen od roku založení pivovaru U medvídků a zároveň udává jeho stupňovitost – 14,66°. Výrazná stupňovitost  je dosažena dvojím chmelením.
 Obsah alkoholu: 6,1 %

 Oldgott 13° (7)




nefiltrovaný, 13°polotmavý ležák, který kvasí a později dokváší v dubových sudech. Právě proto má pivo Oldgott přívlastek Barique.
 Obsah alhoholu: 5,2%
 
Blondgott 12° (7,5)
 
 

Světlý ležák aneb speciál chmelený čerstvým Žateckým chmelem
 Obsah alhoholu: 4.6%

Růženka 11° (7,5)
 
 
nefiltrované, 11° pšeničné pivo, vhodné k letnímu osvěžení
Vyjímečná chuť s vůní hřebíčku  
Obsah alhoholu: 3,9%