čtvrtek 28. dubna 2022

Pivovar PPP Petr Petružálek

 

První zmínka o pivovarnictví v Merklíně se datuje do roku 1498, kdy Vilém z Chřínova založil spolu s  velkým rybníkem a mlýnem také pivovar.  K dalšímu rozvoji došlo v 17. století, když v roce 1670 Jakub Filip Berchtold z Uherčic nechal strhnout nedaleko stojící starou merklínskou tvrz a na jejím místě postavil nový barokní zámek s rozlehlým hospodářským dvorem, ke kterému patřily sýpky, pivovar a kamenné pivovarské sklepy.

Roku 1872 získal merklínský velkostatek Eduard Pálffy z Erdödu a ještě za jeho života se ujal řízení velkostatku r. 1900 Jan Pálffy. Ruční pivovar byl nahrazen roku 1903 pivovarem parostrojním, s kapacitou 20 000 hl ročně, který byl postaven na břehu Merklínského rybníka. Nový pivovar měl vlastní sladovnu a kromě výčepního piva vyráběl i určité množství ležáku. V roce 1945 bylo celé panství zkonfiskováno, převedeno pod národní správu a pivovar byl připojen k národnímu podniku Západočeské pivovary. V roce 1951 byl pivovar uzavřen. Posledním sládkem byl Josef Brkl, který v merklínském pivovaru působil od r. 1932 a byl svědkem smutného konce pivovaru. Mezi pivovarskými učni byl v letech 1942 – 1945 i Václav Berka starší, můj pozdější pivovarnický přítel a kamarád.

Tradici merklínského pivovarnictví jsem obnovil v roce 2018.    

Petr Petružálek 

adresa: Za školou 383, Merklín

Merklínský Krokodýl 11° (9)

 

Roku 1902 se na merklínském rybníce usadil párek volavkovitých ptáků bukačů velkých. Samec vyluzoval neobvyklé, táhlé v širokém okolí slyšitelné zvuky a merklínští si vyprávěli hrůzostrašné historky o tom, že v jejich rybníce žije krokodýl. V následujícím roce se tu bukač již neobjevil, ale pověst o merklínském krokodýlovi zůstala. Pro milou vzpomínku na tuto pověst jsem pojmenoval tradiční český světlý ležák při znovuobnovené výrobě piva v Merklíně Merklínský Krokodýl.       

Je vařený dekokčním způsobem, spodně kvašený v otevřené spilce  a dokvašovaný v ležáckém tanku minimálně dvacet dní. Jeho Vyváženou chuť doplňuje odrůda žateckého chmele sladěná s plností a sladovým charakterem těla. Toto ušlechtilé pivo má vysokou pitelnost.

Typ:  tradiční český ležák

Kvašení:  spodní 

EPM: 11% Alk.:  4,5% obj. Hořkost: 33 IBU 

Voda, ječný slad, chmel, pivovarské kvasnice. 

!turistika!

fotogalerie 

Žádné komentáře:

Okomentovat