neděle 21. listopadu 2021

Minipivovar Nová Sladovna

 


Náš minipivovar stojí v objektu bývalého měšťanského pivovaru, který byl postaven roku 1825. V roce 2005 byl původní pivovar uzavřen a hledalo se pro něj další využití. V letech 2010 – 2012 byl celý komplex pivovaru přestavěn na obchodní a společenské centrum Breda & Weinstein. Architektům přestavby obchodního centra se podařilo zachovat historický ráz venkovních fasád a také pivovarský komín, který tvoří nevšední architektonickou dominantu centra. Důkladnou rekonstrukcí prošly objekty staré a nové sladovny, varna i spilka. V místě původní varny, ve které se pivo vařilo již od roku 1825, se v prosinci 2012 otevřela restaurace Ka-Varna, kde také nabízíme naše pivo: www.ka-varna.cz. Z důvodu připomenutí historického ducha varny zde byl ponechán původní měděný kotel, který dominuje celému prostoru. Právě zde měl stát minipivovar, ale z provozních a kapacitních důvodů bylo rozhodnuto o jeho umístění do objektu sladovny vzdálené jen 50 metrů. O 12 měsíců později v prosinci 2013 tak byl dokončen hostinský minipivovar Nová sladovna. Jak již název napovídá, restaurace se nachází přímo na místě bývalé sladovny. Varna a ležácký sklep jsou umístěny o podlaží níže v suterénu, a pivo tak zraje v ideálních podmínkách. 

Výroba piva 
K výrobě našich piv používáme slady z humnové sladovny v Záhlinicích, nejlepší chmely, pivovarské kvasnice a vodu z přehradní nádrže Kružberk. Při vaření používáme jak dekokční varní postup (s povařováním rmutu), tak infuzi. Zrání pak probíhá v ležáckých tancích, ze kterých je pivo stáčeno do sudů a poté putuje přímo do výčepu. Pro výrobu svrchně kvašených piv používáme cylindrokónické tanky.
Varna 
Vaření se skládá z několika dílčích úkonů. Prvním je vystírání, během něhož se nasype sladový šrot (rozemletý slad) do vody o určité teplotě a nechá se určitý čas odpočívat. Následuje rmutování, kdy se škroby mění na cukry. Po rmutování následuje scezování. Při scezování se odděluje sladina od mláta. Po scezování následuje chmelovar. Při tomto kroku se přidává chmel a vařením vzniká takzvaná mladina.
Spilka 
Uvařená mladina se čerpá na spilku, kde se zchladí na zákvasnou teplotu a zakvasí se pivovarskými kvasnicemi. Proces kvašení trvá 7 – 14 dní podle procenta extraktu v mladině a podle stavu a druhu pivovarských kvasnic. Teprve během kvašení začíná vznikat alkohol a mladina se mění na mladé pivo.
Sklep 
Po prokvašení se pivo suduje do ležáckých tanků. V tancích dojde k částečnému prokysličení mladého piva a začíná proces dokvašování. Během tohoto procesu zbylé kvasnice prokváší zbytkový extrakt a tím, že tank je uzavřená nádoba, vzniká přetlak a pivo se sytí oxidem uhličitým, který vzniká během kvašení. Další důležitá věc, která se děje během zrání piva v ležáckých tancích, je, že dochází k zakulacení chuti a vůni piva.

Jak již název napovídá, naše restaurace se nachází přímo na místě bývalé sladovny původního měšťanského pivovaru, který byl v roce 2012 přestavěn na obchodní centrum. Pivo se tak opět vaří na místech, kde jeho výroba v roce 1825 započala. Náš pivovar je umístěn v suterénu OC Breda & Weinstein přímo pod restaurací, a pivo tak zraje v ideálních podmínkách.  V naší nabídce naleznete spodně kvašené klasické ležáky a svrchně kvašená piva typu ALE a IPA. Vedle nich bývají střídavě v nabídce také další speciální piva, například z čerstvého zeleného chmele, s podílem žitného sladu, pšeničné, porter a další. Naše pivo je poctivé, nefiltrované, nepasterizované a bez chemických úprav. Obsahuje hodně kvasinek a vitamínů, které jej dělají zdravější.  Nabízíme prodej našeho piva v sudech a lahvích. K sudu vám zdarma zapůjčíme přenosné chladicí a výčepní zařízení. Nabízíme sudy o objemu 15 l, 20 l, 30 l, 50 l a láhve. Pro sběratele nabízíme pivní sklo s logem, podtácky, etikety a samolepky.

adresa: U Fortny 49/10, 746 01 Opava

Opavské světlé 10° (6.5)

 

Při vaření tohoto piva jsme použili třírmutový varní postup. Chmelili jsme Žateckým poloraným červeňákem a Premiantem.

Opavský korbel 11° (7)

 

Korbel je ukázkou klasického na dva rmuty vařeného českého světlého ležáku. Barva piva je jemně zlatavá a korunovaná hustou bílou pěnou. Ve vůni dominují jemné obilné sladové tóny s kořenitou vůní Žateckého poloraného červeňáku. Po napití je pivo plné, chlebnaté, s lehkou karamelovou linkou s vyšší intezitou hořkosti (40 IBU) díky chmelu Premiant.

HysteRye IPA 14° (7.5)

 

Světlé svrchně kvašené speciální pivo / RYE India Pale Ale American India Pale Ale s přídavkem žita (rye). Pro chuť a aroma této žitné IPA jsme použili chmely Apollo, Centennial, Cascade a Galaxy.

Black Cat Aged 16° (7.5)

 

Tmavé svrchně kvašené speciální pivo / Oatmeal stout Oatmeal stout – pivní styl pocházející z Anglie. Tmavé pivo s hustou krémovou pěnou a vůní po praženém sladu s kávovými tóny. Při jeho výrobě byl mimo pražených sladů použit také oves.

!turistika! 

fotogalerie 
 

 
 

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat