neděle 30. července 2017

Pivovar Kytín





 
První písemné zmínky o Kytíně pochází z roku 1321. Už tyto spisy dokonce zmiňují kostelík Panny Marie, který v té době zdobil naše údolíčko. Podle tradovaných pověstí jméno Kytín vzniklo od slova „kytí“ – květina, nebo podle slova „kutati“, protože se v okolí nacházely stříbrné a zlaté doly. I přes to, že se tyto dvě pověsti mohou blížit pravdě, my dnes víme, jak to s tím kytínským názvem bylo doopravdy.
Jedno z mnoha malebných návrší poblíž Kytína, ze kterého je za pěkného počasí vidět až na Prahu, se dodnes, jistě ne náhodou, jmenuje Na Babinské. Je to jistě proto, že známý lotr Babinský se svou početnou družinou olupoval kupce a obchodníky cestující na stezkách a na lup vyrážel právě z tohoto návrší obklopeného lesy. Nevybral si však toto místo náhodou! Kousek od Kytína se totiž táhla od Prahy přes Dobříš směrem na jih zlatá stezka, což byl zlatý důl pro každého loupežníka.
No a znáte to. Kde jsou pocestní, kupci i lapkové, kteří mají všichni spoustu zlaťáků, je samozřejmě potřeba dobrého pití. A protože se v těchto místech nacházely studánky se skvělou vodou, širokosáhlé pastviny pro koně a hluboké hvozdy s dřevem vhodným ke stavbě, vznikla tu brzy osada, které se říkalo Pitín. Jenže snad vinou nepozorného úředníka, který strávil celou noc v Pitínské hospodě, se jednoho dne objevil v zemských deskách zkomolený název „Kytín“. Ten byl potom několikrát opsán, a proto dnes znáte naši vesnici pod tímto pozměněným, avšak přece jen o něco poetičtějším názvem. Tato změna názvu samozřejmě neznamenala, že by kytínští přestali pít! Ba naopak, jelikož si četné generace obyvatel Kytína vždy rádi nalejí ze džbánku něčeho dobrého, ať už vody nebo piva, začala se z generace na generaci dědit samotná žízeň.
Posledním významným mezníkem v tomto příběhu je jaro roku 1879. 4. dubna tohoto roku, se ve vsi Zahořany, kousek od Kytína, narodil Josef Pomahač. Josef, který měl pracovitost ve svém vlastním jméně, se později přiženil do Kytína a jako zedník a podílel se na výstavbě rozličných stavení. Bylo tomu tak až do února 1915, kdy narukoval ke 102. zeměbraneckému pluku do Benešova a odtud byl pak odeslán na východní frontu Velké války. Z Velké války se Josef Pomahač nikdy nevrátil. Zemřel v tehdejší Haliči v polní nemocnici v Jaroslawi. Naštěstí pro nás po sobě zanechal v Kytíně potomky a rod Pomahačů se zde usídlil natrvalo.
V první dochované mapě, do které mniši zakreslovali kytínská stavení, rybníky, louky, pole, lesy a cesty, neopomněli v místě dnešního pivovaru zakreslit tehdejší hospodářské budovy a my jim za to dnes děkujeme. Na o něco aktuálnější mapce jsme pro vás vyznačili trasu zlaté stezky s vyznačeným vrchem Na Babinské a najdete na ní samozřejmě kytínský kostel i pivovar.

adresa:  Kytín 205, 252 10 Kytín




 Kytínská 10° (8)



Složení: Kytínská voda, 3 druhy sladů, 3 druhy českého chmele a ušlechtilé pivovarské kvasnice.
Pivo plzeňského typu, spodně kvašené, nefiltrované a nepasterizované. Kategorie: výčepní
Naše výčepní desítka je pivo překrásné zlaté barvy, s čistou vůní a chutí. V chuti tohoto význačného piva dochází k lahodné harmonii sladu s výraznou hořkostí chmele, díky které si naše desítka sama řekne o další lok. Jedná se o naši největší chloubu a také ideální nápoj k uhašení žízně.

Kytínská 12° (9)

Složení: Kytínská voda, 4 druhy sladů, 3 druhy českého chmele a ušlechtilé pivovarské kvasnice
Pivo spodně kvašené, nefiltrované a nepasterizované.
O našem ležáku toho hodně prozradí už jeho sytá nazlátlá barva. Jedná se o pivo s plným tělem a chutí, pro kterou je typická finální hořkost, která je laděná z nejlepších českých sladů a chmelů. Když se ve sklenici zaleskne naše světlá dvanáctka a spatříte její krémovou pěnou, slibující silnou zakulacenou chuť, zaraduje se každý znalec a milovník pivní noblesy. Skvěle pitelné pivečko, jen tak dál!

Kytínská tmavá 12° (7.5)


Složení: Kytínská voda, 6 druhů sladů, 1 český a 1 australský druh chmele a ušlechtilé pivovarské kvasnice.  Pivo spodně kvašené, nefiltrované a nepasterizované.
Kategorie: ležák  Náš ebenově tmavý ležák je pravděpodobně jedno z nejzajímavějších piv, které nabízíme. Jeho chuť není komplikovaná, ale přidáním australské odrůdy chmele jsme docílili piva, které má nejen vyváženou hořkost a lahodnou chuť, ale objevuje se v něm také jemně kávová stopa. Když jsme navrhovali světlou dvanáctku, cílili jsme především na znalce. Tmavá dvanáctka je určena pro dobrodruhy a ty, co rádi vyzkouší něco nového. Hlavně žádná zřetelná káva, jak to bývá u černoušků...

Little Horn 15° (8)


Svrchně kvašený speciál z 5 druhů ječných sladů a 4 druhů chmele. Tady mě to také bavilo, skvělě pitelná IPA...

Kytínská 11° polotmavá (6)


Složení: Kytínská voda, 6 druhů sladů, 3 druhy českého chmele a ušlechtilé pivovarské kvasnice  Pivo spodně kvašené, nefiltrované a nepasterizované. Kategorie: ležák Granátová jedenáctka získala svůj název podle své charakteristické zlato-rudé barvy. V našem granátu vám určitě zachutná jemná hořkost, mísící se s lehce karamelizujícím tónem. Díky těmto vlastnostem si Vás naše jedenáctka snadno získá, ať už jste muž, nebo žena s vytříbeným vkusem a vybranou chutí.

 Kytínský tmavý Mazut 13° (7.5)


Složení: kytínská voda, 4 druhy sladů, 2 druhy českého chmele a ušlechtilé pivovarské kvasnice.  Pivo spodně kvašené, nefiltrované a nepasterizované. Kategorie: ležák


 Doutnák 13° (7)


Složení: kytínská voda, 3 druhy sladů, 3 druhy chmele a ušlechtilé pivovarské kvasnice.  Pivo spodně kvašené, nefiltrované a nepasterizované. Obsah alkoholu: 5,4% obj., kategorie: ležák. Pivo za studena chmelené s lehkou kouřovou stopou.

Helper II 11° Ale (7)


Pivo svrchně kvašené, nepasterizované, nefiltrované
složení: kytínská, voda, 2 druhy sladů, 4 druhy autententického autralského a českého chmele, ušlechtilé pivovarské kvasnice. 


!turistika!

!turistika!

!turistika!

!turistika!

!turistika! 

!turistika! 

fotogalerie 

Žádné komentáře:

Okomentovat