úterý 29. srpna 2017

Pivobraní Pizzeria Matylda

Pivobraní 2017 v Lysé nad Labem (5.ročník)


Zubr Grand 11° (7.5)
Světlý ležák s vyšší plností a barvou, který vyniká výraznou lahodnou hořkostí. Každou várku chmelíme podle prvorepublikové receptury na čtyřikrát v přesně daných časech a množství, díky čemuž si pivo zachová příjemné aroma čerstvě načesaného chmele.
obsah alkoholu: 4,8% - Přerov.
průměrná energetická hodnota ve 100 ml: 170 KJ/41 kcal

Kounice 12° (7)
pivo plzeňského typu, nefiltrované
Klasický ležák s vyšším zbytkovým extraktem a jemnou hořkostí
Obsah alkoholu: 4,9%
Hořkost: 27 IBU
EPM (extrakt v původní mladině) :12,5 %
Slad: plzeňský a mnichovský
Chmel: Premiant a ŽPČ

Kocour 12° (8)


Tradiční český ležák zlatavé barvy s vyváženě hořkou a lahodně plnou chutí, chmelovou vůní a bohatou pěnou.
voda, ječné slady, upravený chmel, kvasnice
Obsah alkoholu: 4,6 % nepasterizované, nefiltrované


Břevnovský Benedict 12.5° (6)


Světlý ležák vyrobený tradičním způsobem vyznačující se plností a silnou, ale jemnou hořkostí. Chmelový extrakt, Žatecký poloraný červeňák Slad: plzeňský. Obsah alkoholu: 5 % Stupňovitost: 12° Plato

 

Svatý František 11° (8.5)

Harrachovské pivo vyniká svou jedinečnou chutí a vysokou kvalitou. K jeho výrobě se používají tradiční přírodní suroviny, především slad a chmel. Mimořádně příznivého a zdraví blahodárného účinku je dosaženo i díky využití vlastní vody z více než 100 let staré horské studny.
Obsah alkoholu 4,8%





úterý 22. srpna 2017

Illegal Beer - Pivotéka

Podnik v samém centru Prahy, pár kroků od Václavského náměstí. I přesto, žádná turistická past, ale rodinná pohostinská atmosféra, kde se každý po pár návštěvách může cítit jako štamgast. Pro nepijce piva nabízíme i český cider a řemeslné limonády.
Kromě čepovaného piva u nás najdete i různé lednice s pivními speciály z tuzemské i zahraniční produkce. Nově také možnost čepovaného piva s sebou, ať již osobním vyzvednutím či přes společnost DoDo.

Krahulík 12° (Zichovec) (8.5)

světlý ležák 12 EPM
Klasický spodně kvašený dvanáctistupňový ležák plzeňského typu je vařený dvourmutovým způsobem z nejkvalitnějších moravských sladů. Chmelený je celosvětově známým Žateckým poloraným červeňákem. Příjemnou hořkostí nutí znovu k napití.
nefiltrovaný světlý ležák, stupňovitost 12° obsah alkoholu  4,5%,  hořkost - IBU  32

Bar Vesna

Bydlíte v okolí Strašnic a neměli jste kam chodit na neokoukané pivečko a kvalitního panáčka? Pak je nový bar VESNA právě pro Vás. Bar vesna snad jako jediný na Praze 10 čepuje neokoukané pivo Hubertus Kácov, kdy kácovská dvanáctka je vždy nefiltrovaná. Třetí pivo se v našem baru stále mění, proto můžete každý týden ochutnat něco originálního (Strakonický polotmavý Klostrman 13, Zlatý bažant 12, Břevnovský pivovar 12-20! atd.). A vězte, že obyčejné europivo ve Vesně nikdy nedostanete.  Dále můžete na baru vybírat ze široké nabídky panáků, nabízíme rozsáhlou škálu jak karibských rumů tak skotských a irských whisek. V nabídce je také více než pět ruzných vodek. Proto si u nás vybere i opravdu náročný znalec destilátů, stačí mrknout do menu baru Vesna.  K dobrému pivku ovšem patří i něco k zakousnutí, v nabídce je tedy vždy kolem sedmi domácích pivních specialit. Jaké jídlo podáváme se můžete mrknout do menu.

Albrecht 10° (Frýdlant) (6.5)

Naše desítka je poctivá a na svou stupňovitost plná (je to dáno skladbou sladů). Nemusíte se bát, že byste pili vodu, je totiž přijatelně hořká a má příjemné chmelové aroma.
Světlé výčepní pivo, nefiltrované.
Slad: plzeňský, mnichovský a karamelový (obsahuje lepek).
Chmel: Žatecký poloraný červeňák, Sládek
Zákonná kategorie: světlé výčepní pivo, nefiltrované.
EPM: 9,5 %. Obsah alkoholu: 3,6%obj. IBU: 30.
Styl: Czech Pale Lager

Kácov Hubertus 12° (7)
světlý ležák, obsah alkoholu 4,7% obj.
pivo s příjemnou výraznou hořkostí, plnou chutí, výrazným řízem a vynikající pěnivostí.

Poutník Bitter hořká 12° (Pelhřimov) (6)


Nazýváno i světlý hořký ležák, extra chmelené či double chmel.
světlý ležák, obsah alkoholu 5% obj.
Stupňovitost: 12° Plato Chmel: chmelový extrakt Slad: ječný Kvasinky: spodního kvašení Další přísady: cukr

Novoříšské klášterní pivo 11° (8) (Rodinný pivovar Hladov Pospíchalovi)


Světlý ležák
složení: pitná voda z vlastních zdrojů  ječný slad  žatecké chmely  kvasnice  obsah alkoholu: 4,5 %

Obora 11° (Obora / Malšice) (7.5)


Světlý spodně kvašený ležák, nepasterizovaný, nefiltrovaný.
Složení: voda, ječné slady, ručně sklízený chmel z vlastní chmelnice, kvasnice.
Alkohol: 4,5 % obj.

Albrecht 11° (Frýdlant) (6.5)



Klasický český ležák, který je po minimálně měsíčním zrání v ležáckém sklepě rovnou stáčen do sudů a expedován. Tudíž se ke konzumentům dostává v nefiltrované podobě. Albrecht 11° je vařený pouze ze světlého českého sladu. Celkově vyvážené pivo, vybízející k dalšímu napití.
Alkohol: 4,5 % obj.

Koutská 10° (Pivovar Kout) (7.5)


Světlé výčepní pivo – tradičně a poctivě vařené pivo se středím řízem a plným tělem se střední hořkostí
Obsah alkoholu: 4,2 %

Chotěboř 11° (7)


Světlé výčepní pivo nefiltrované lahodné chuti s jemnou chmelovou hořkostí a chmelovým aroma. Je určeno pro širokou veřejnost, pro osvěžení při turistice, chalupaření, kutilství a k regeneraci sil po namáhavých výkonech. Je vhodné k uhašení každodenní žízně zejména v letním období.

Citra Single Hop Ale 13° (7.5) (Podklášterní pivovar Třebíč)


Zlatavá barva s chutí citrusů, limetky i pomeranče a hořkosti.

 Philipp 12° (8) (Klášterní pivovar Ossegg)


Čerstvý, nefiltrovaný a nepasterizovaný ležák ze dvou druhů sladů, plné sladové chuti s vysokou dávkou jemného aromatického žateckého chmele.



Pivovar Clock Potštejn

 
Pivovar Clock Potštejn navazuje na dlouholetou tradici vaření piva v Pivovaru v Potštejně nad Orlicí, tedy kousek od Rychnova nad Kněžnou, která se váže na osobu Viléma z Perštejna. Tento bohatý šlechtic a znamenitý hospodář v roce 1490 zakoupil potštejnské panství a založil v Potštejně dvůr a pivovar. Dlouhá nit vaření piva v potštejnském pivovaru se posléze táhla několik století přes další šlechtické rody a sládky až do roku 1913 k poslednímu sládkovi a nájemci Josefu Doubkovi. Ten zde vařil pivo již v budově Zámeckého pivovaru v letech 1908-1913, tedy v době velké pivovarské konkurence před I. světovou válkou. V této době se vaření piva stávalo doménou vznikajících velkopivovarů. Výstav původního Zámeckého pivovaru nebyl nijak velký, v 18. století se pohyboval ve výši 400 hl a v období 1873 -1913 v rozmezí 1500 -3000 hl, přičemž kapacita varny byla 26 hl piva. Až do konce provozu v roce 1914 byl tento pivovar zařízen jen na ruční práci, takže nově vznikajícím pivním kolosům již konkurovat nemohl. Proto byla výroba zastavena.
Objekt pivovaru dalších téměř 100 let chátral, aby nakonec po jednom století nečinnosti zažil znovuzrození. V roce 2014 se stal díky svým novým majitelům pivovarem s novým zařízením a technologií od společnosti EBIA CZ z Tišnova, jenž plně odpovídá technologii dnešního 21. století. Za zrodem nového pivovaru stojí trojice Jiří Andrš, Ivo Muthsam a Jakub Sychra.
Produkce pivovaru Clock je asi 2500 hl nepasterovaného, nefiltrovaného piva ročně a představuje svým zákazníkům pestrý svět pivní rozmanitosti, ze kterého majitelé míní vybírat a připravovat to nejzajímavější. Pivo se v Clocku vaří pouze z kvalitních přírodních surovin – vody, sladu, chmele a kvasnic, které zaručují vjemovou šíři. Sládek Jakub Sychra používá více druhů sladu, chmele a kvasnic a vaří více pivních stylů, které z těchto základních surovin vychází. Každé pivo, které dostanete přímo v pivovaru v přilehlé pivnici, má své specifické sklo, do kterého pivo putuje nejkratší cestou ze sklepa a servíruje se na keramickém tácku. Jako hnací plyn používají čistý dusík, který si sami vyrábí a který je vůči pivu zcela inertní. Základní nabídku tvoří 6 piv – Clock 12° American Pale Ale, Exorcist 14° Foreign Extra Stout, Goldie 11° Weizenbier, Hektor 10° Světlé výčepní, Maid 12° Polotmavý ležák a Twist 14° American Red IPA. Další piva jsou speciály vařené v limitovaných edicích označovaných jako No Idols!
Přestože pivovar vznikl v historických prostorách, vaří moderní pivo a prezentuje jej spíše jako gurmánský, netuctový produkt zapadající do moderního/dnešního životního stylu.

Hektor 10° (8)

Zlatá barva, bílá pěna. Vyvážené aroma sladu a žateckého chmele. Plnější sladové tělo, středně prokvašené s vyšším řízem. Střední hořkost s důrazem na extrakci příjemné chuti žateckého poloranného červeňáku. Velmi pitelná slabší verze českého ležáku vhodná k uhašení žízně.
Legislativní typ: spodně kvašené světlé výčepní pivo, nefiltrované, nepasterizované
Složení: voda, slad, upravený chmel
Parametry: 10%EPM, 4,0%VOL., 9EBC, 30IBU

Clock 12° (4.5)

Zlatá barva, nižší hustá pěna. Osvěžující lehké aroma citrusových plodů a chmelových pryskyřic. Středně plné sladové tělo, více prokvašené se středním řízem. Střední hořkost, ale o to výraznější aroma amerických chmelů Simcoe a Cascade. Odlehčená verze American IPA s vyšší pitelností, vhodná k celovečernímu posezení.
Legislativní typ: svrchně kvašené světlé pivo - ležák, nefiltrované, nepasterizované
Složení: voda, slad, upravený chmel
Parametry: 12%EPM, 5,0%VOL., 9EBC, 35IBU

Clock No Idols! 11° (7.5)

 
Experiment z příchutí malin se povedl a mě chutnal.

No Idols! India Pale Lager 13° (6.5)
 
 
Světle zlatá barva a vyšší bílá pěna, pivo čiré. Aroma pryskyřice, citrusů a tropického ovoce. Chuť středně plná, lehce obilná s výraznou chmelovou linkou. Velmi pitelná verze světlého ležáku nachmelená americkými odrůdami chmelů.
Legislativní typ: spodně kvašené světlé speciální pivo, nefiltrované, nepasterizované
Složení: voda, ječné slady, upravený chmel
Parametry: 13%EPM, 5,5%VOL., 8EBC, 45IBU

Twist American Red IPA
14° (7)
 
 
Načervenalá barva, nižší hustá pěna. Osvěžující aroma citrusových plodů a tropického ovoce. Středně plné sladové tělo, více prokvašené s nižším řízem. V hlavní roli americké chmely Citra a Centennial použité jak při chmelovaru, tak pro dry-hopping. Hořkost vyšší, ale vyvážená, ukrytá za výraznou chutí chmelů.
Legislativní typ: svrchně kvašené polotmavé speciální pivo, nefiltrované, nepasterizované
Složení: voda, slad, upravený chmel
Parametry: 14%EPM, 6,2%VOL., 22EBC, 60IBU

No Idols! American IPA 15° (6.5)
 

Svrchně kvašené světlé pivo s výraznou hořkostí a intenzivním aroma. Chmeleno americkými chmely Mosaic a Equinox.
Zlatá barva, nižší bílá pěna. Výrazné aroma mandarinek a květin. Nižší říz, středně plná sladová chuť. Hořkost vyšší, schovaná za chutí amerických chmelů Mosaic a Equinox. Chmeleno za studena moderními U.S. chmely.
Legislativní typ: svrchně kvašené speciální pivo, nefiltrované, nepasterizované
Složení: voda, slad, upravený chmel
Parametry: 15% EPM, 6,5% VOL., 55 IBU, 8 EBC

No Idols! Double IPA 19° (7.5)
 

Svrchně kvašené polotmavé pivo s vyšší hořkostí a intenzivním aroma zralého ovoce.
Sytě oranžová barva, hustá krémová nižší pěna. Aroma zralých broskví a chmelových pryskyřic. Plné sladové tělo s nižším řízem. Vyšší hořkost a výrazné aroma novozélandského chmele Nelson Sauvin.
Legislativní typ: svrchně kvašené polotmavé speciální pivo, nefiltrované, nepasterizované
Složení: voda, slad, upravený chmel
Parametry: 19% EPM, 7,6% VOL., 66 IBU, 10 EBC
 
Goldie Weizenbier 11° (7.5)
 

Světle zlatá barva, bohatá bílá pěna. V aroma se projevují estery, zejména vůně hřebíčku a banánů. Chuť plná, sladová, s vyšším řízem. Hořkost slabá, bez výrazné chmelové chuti. 
 
Jordis Anniversary Ale 13° (7.5)
 
 
Celkově pošesté nám uvařil Kuba Sychra výroční pivo. Letos (2020) se vracíme k osvědčené klasice, tedy lehčí verzi American IPA. Opět použito 100 % plzeňksého sladu. Na chmelení dvě nové odrůdy, český Most a americké Sabro.
 
Anežka 11° (7)
 

Světle zlatá barva a vyšší bílá pěna, pivo téměř čiré. Vůně plzeňského sladu a žateckého chmelu. Chuť středně plná, hořkost vyšší a výrazná chuť žateckého poloranného červeňáku. Vařeno na dva rmuty, chmeleno i za studena. 
 
1. Aliance P.I.V. APA 13° (7)
 
 
Pivovar Clock nám uvařil speciální várku piva pouze pro naše hospody a nyní ji pouštíme do světa. Nějak jsme neřešili název, takže jí v našich výčepech naleznete pod názvem 1. Aliance P.I.V. – APA. 
Jak píše sládek Jakub Sychra: „Je to pivo světlé, čiré, hořké a velmi voňavé po tropickém ovoci. Použité chmely Strata, Sabro, Riwaka. Tak ať vám 1. Aliance Piv – APA chutná.
 
 

čtvrtek 17. srpna 2017

Štiřínský pivovar

 
Oblast Velkých Popovic a Kamenice se proslavila svou bohatou pivovarnickou historií a i u nás ve Štiřínské stodole tuto tradici ctíme.
Náš vlastní, čerstvě zprovozněný pivovar se zabývá vařením piva, nejstaršího a nejpopulárnějšího nápoje na světě, tradiční českou recepturou z několika druhů sladovnického ječmene a pšenice nejvyšší kvality. Příznivci zlatavého moku si tak u nás mohou vybrat z bohaté nabídky pivního lístku jak základní druhy, tak speciály, nebo piva vařená dle světových receptur.
V našem pivovaru je též možné uvařit si vlastní pivo, k jehož výrobě budete mít k dispozici naši technologii a za asistence našeho sládka si uvaříte nápoj dle vlastního výběru. Více informací naleznete ZDE.
Pivovar je od roku 2019 uzavřen
 
adresa:  Želivecká 707, Štiřín, 251 68 Kamenice

Magnát 11° (7.5)
 
KVAŠENÍ - Spodně, SLAD - Plzeňský, Bavorský, karamelový, CHMEL - Žatecký Premiant/100g na várku 200l - Žatecký Červeňák/200g na várku 200l, DOBA ZRÁNÍ - 21 dnů, 
OBSAH ALKOHOLU - 4% CHUŤ - Sladkohořká

Magnát 12° (6)
 
KVAŠENÍ - Spodně,    SLAD - Plzešký, Bavorský, CHMEL - Žatecký Premiant/220g na várku 200l - Žatecký Červeňák/440g na várku 200l,  DOBA ZRÁNÍ - 40 dnů, 
OBSAH ALKOHOLU - 5% , CHUŤ - Lahodně hořká


Medový Magnát 12° (7)
 
KVAŠENÍ - Spodně, SLAD - Plzeňský, Bavorský, karamelový, CHMEL - Žatecký Premiant, Žatecký Červeňák, DOBA ZRÁNÍ - 28 dnů, 
OBSAH ALKOHOLU - 5,5% CHUŤ - Ochuceno Lučním medem

!turistika!
 

pondělí 14. srpna 2017

Hospůdka u studánky

Samostatná hospůdka se salonkem a venkovní zahrádkou se nachází ve sklepních místnostech penzionu. Točíme oceněné nepasterizované Poličské pivo a i jiná pivka z malých pivovarů. Dále prodej zajímavých zahraničních lahvových piv. Jídla - minutky, nebo objednání dle přání hostů. Otevřeno i pro veřejnost s možností pronájmu pro soukromé akce. Oddělené nekuřácké prostory. Pořádají se zde šipkové turnaje, silvestr, narozeninové oslavy, vánoce, mikulášské akce pro děti, živá hudba. K dispozici Wi-Fi, šipky, TV, jukebox a sposty společenských her včetně denního tisku. Kapacita maximálně 50 míst. Otevřeno denně od 16. hodin, zavírací doba se řídí podle přání hostů.
K Jelenám 1278
Praha 4, Kunratice
148 00

Více zde: http://www.hospudkaustudanky.cz/
 K jelenám 1278, 148 00 Praha 4 - Kunratice

K Jelenám 1278
Praha 4, Kunratice
148 00

Více zde: http://www.hospudkaustudanky.cz/
Žatec 13° Sedmý schod (8)

Na začátku byl velký sen - Vytvořit opravdové, řemeslně vyrobené pivo s plnou chutí, vyšší hořkostí a výraznou vůní žateckého chmele…
Dali jsme se tedy do práce a tím nám začala ta pravá alchymie. Dva roky zkoušek, testů a kombinací toho nejkvalitnějšího, co námi vysněné pivo musí obsahovat. Kombinace sladů: ječného, bavorského a karamelového, kvalitní voda a světoznámý žatecký chmel, protože je nejlepší na světě. Tak vznikl řemeslně vyrobený 13-ti stupňový, světlý ležák, tmavě zlatavé až jantarové barvy, který jsme pojmenovali „Sedmý schod“. Pro jeho osobitou chuť i vůni jsme vyvinuli speciální výrobní proces, který spočívá i v tzv. chmelení za studena, a to vybranými odrůdami toho nejkvalitnějšího žateckého chmele Kazbek a Rubín.
A proč ve výsledku těch 13 stupňů? I toto má své opodstatnění. Dvouletým vývojem a testováním tohoto piva jsme se ujistili, že právě při této stupňovitosti nejlépe vynikne celé spektrum jeho jedinečných chutí a vůní.       
Ochutnejte a zjistíte, jak my si představujeme kvalitní, řemeslně vyrobené pivo.
Druh piva: světlý speciál
Složení:  voda, český ječný slad, 4 odrůdy žateckého chmele za studena dochmeleno odrůdami žateckého chmele Rubín a Kazbek
Stupňovitost: 13,50 %
Obsah alkoholu: 5,50 %

Dobruška 12° Rampušák (7.5)

světlý ležák s příjemnou hořkostí, plné sladové chuti, s vysokým řízem a výbornou pěnivostí, obsah alkoholu 4.90 %

Polička Hradební 10° (7)

Pitná voda, ječný slad, cukr, upravený žatecký chmel
obsah alkoholu 4.00 %
Vyráběno původní technologií podle receptu sládka Františka Bittnera s použitím studniční vody, žateckého poloraného červeňáku a nejkvalitnějšího sladu, s kvašením a zráním studenou cestou ve spilkách a ležáckých sklepích, vyhloubených v opukovém masívu.
Jejich konstantní vlhkost a teplota zaručují neměnný a individuální charakter tradičního poličského piva.


Únětický pivovar



 
První ověřená zmínka o výrobě piva v této obci nedaleko hlavního města pochází z roku 1557. Ve starých kronikách stojí: „Tehdy dobré pivo vařili i kanovníci v Úněticích.“
Pivovar zde byl postaven pravděpodobně roku 1710. Usuzuje se tak podle letopočtu, který je vytesán v základovém pilíři v prostorách sladovního humna, kde se dnes nachází Pivovarský výčep. Vlastníkem pivovaru byla téměř po celou dobu Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze, která jej však po většinu času pronajímala. K největšímu rozkvětu únětického pivovarnictví došlo v druhé polovině 19. století, kdy se dlouhodobým nájemcem stal sládek Alexandr Kottler,  působil zde téměř 32 roků. Podle přehledu o výrobě piva v 10 pivovarech smíchovského okresu z roku 1897, byl Únětický pivovar třetím největším v tomto regionu a jeho roční výroba dosáhla 21 600 hektolitrů piva (průměrný výstav tehdy činil pouze 7000 hl moku za rok). Za zmínku také stojí, že už v té době byl v Úněticích využíván parostrojní pohon. K místnímu pivovaru patřil historicky také rybník západně od obce, odkud provoz v zimě získával led. Ten byl pak skladován v lednici, která stála pod strání poblíž zadního vjezdu do objektu. Místnost o rozměrech 8 x 25 m byla zásobárnou ledu vždy minimálně na dobu jednoho roku. Vodu pro výrobu piva pivovar čerpal ze studně poblíž zmíněné lednice. Další potřeba vody, zejména užitkové, byla kryta z nedalekého rybníka, odkud do podniku vedlo dřevěné potrubí.
Únětické pivo se vařilo světlé i černé a bylo expedováno jak v sudech, tak v jednotlivých lahvích – a mělo svou kvalitu a osobitou chuť. Točilo se samozřejmě v únětických hostincích (U Landů a U Kejmarů), lahvové se prodávalo, dnes by se řeklo v bufetu, U Nykodýmů.
Rozvážku piva do okolí zajišťoval pivovar svými koňskými povozy, později svým nákladním automobilem. Mezi stálými odběrateli byli například hostinští Materna ve Větrušicích, Vytasil a Steiner ve Statenicích, Petříček a Skalická ve Vodochodech, Čermák a Egermajer v Tuchoměřicích, Dědič, Kratochvíl a Vodička v Žalově, Gaisi a Kopecký na Suchdole, Horák a Petrlík v Horoměřicích, Kozel v Černém Vole, Reznerová v Holubicích nebo Klášter Kapucínů v Praze. Podle vyprávění jednoho z pamětníků pivovarské sladovny se svého času pivo z Únětic v noci vozilo i do známé restaurace „U Holubů“ na Smíchově, kde se prodávalo jako pravé plzeňské.
Sílící tlak konkurence na začátku 20. století způsobil pivovaru problémy, stagnaci umocnilo i umístění mimo průmyslové město. Z 1.světové války se podnik už nikdy nevzpamatoval (v posledním válečném roce 1916-17 uvařil jenom 2 026 hl). Poválečná a prvorepublikové léta byla sice o něco lepší, ale o staré zašlé slávě si mohl pivovar nechat jen zdát. Další rána přišla s Protektorátem a kolem roku 1942 byl pivovar zakonzervován. Po smrti nájemce J. Fiedlera (1943) podnik přebrala jeho žena Olga a dcera Marie, které po roce 1945 činnost pivovaru překvapivě rychle obnovily a technologicky jej zmodernizovaly. Rokem 1948 ovšem skončilo majetnictví Metropolitní kapituly u sv. Víta a do Únětic byla dosazena správa ze smíchovského Staropramenu. Pivovar byl sice ještě začleněn do svazku Rakovnicko-kladenských pivovarů, ale v březnu 1949 definitivně výrobu (s finálním výstavem 375 hl) ukončil. Fungoval pak ještě chvíli pod hlavičkou Smíchovského pivovaru, v roce 1951 se ale tehdejší historie únětického pivovarnictví na dlouhá léta uzavřela a objekt sloužil jako sklady.

V březnu 2010 se pod vedením manželů Tkadlecových z nedalekých Roztok u Prahy začal připravovat projekt na „Znovuzrození Únětického pivovaru“. V září téhož roku byla založena akciová společnost Únětický pivovar, která v listopadu odkoupila objekt pivovaru od společnosti Primo k.s., která zde provozovala sklad mléčných výrobků. Stavební úpravy začaly bezprostředně poté. Budovu bylo nutné upravit tak, aby vyhovovala dnešním legislativním a technologickým požadavkům výroby piva a současně byl kladen důraz  na zachování původní atmosféry celého objektu. V rámci plánu rekonstrukce bylo i vybudování přípojek plynu, vody a kanalizace. Díky podpoře přátel Únětického pivovaru a obce Únětice mohla být 4. dubna 2011 zahájena instalace nové technologie. Dodavatelem celého vybavení je česká společnost Destila. První várka Únětického piva byla uvařena 15. května a 11.června 2011 se slavnostně otevřely brány Únětického pivovaru a byla zahájena novodobá historie pivovaru.
Během relativně krátké doby se podařilo najít pro Únětické pivo odbytiště nejen v blízkém okolí, ale také v Praze. K dnešnímu dni se Únětické pivo čepuje v několika desítkách podniků. Na jaře roku 2012 byla výroba rozšířena (instalace dalších kvasných kádí na spilce a ležáckých tanků) a otevřel se i zrekonstruovaný Pivovarský výčep s teplou kuchyní a pivem přímo z tanku.
V prvním roce provozu se Únětickému pivu dostalo hned několika ocenění. V anketě Sdružení přátel piva zabodovala Únětická 12° jako Skokan roku a umístila se zároveň na 3. místě mezi dvanáctistupňovými pivy. Další cena pak putovala manželům Tkadlecovým od vydavatele časopisu Pivo, Bier and Ale jako osobnost roku v kategorii „Pivovar výstavem do 10 tis hl“. V roce 2012 obdržela od SPP Únětická 10°cenu jako nejlepší pivo ve své kategorii, v anketě zabodovala opět  i Únětická 12° a i samotný Únětický pivovar. Ten byl v listopadu 2012 zařazen i mezi Českých 100 nejlepších v oboru zemědělství a potravinářství.
Na jaře v roce 2013 došlo k rozšíření kapacity spilka a ležíckého sklepa na cílovou kapacitu pivovaru 10.000hl / rok. Roční výstav pivovaru dosáhl na 9.200 hl. Koncem roku se Únětické pivo rozváželo do více jak 80 pohostinství okolo pivovaru a v Praze. Nejvzdálenější místo pravidelného závozu je 35km.
Koncem léta 2014 jsme se posunuli do další fáze obnovy původní slávy únětického pivovaru. Zahájili jsme rozsáhlou opravu fasády východního křídla pivovaru. Nový vzhled pivovaru bude odpovídat vzhledu na začátku 19. století, tedy doby plného rozkvětu pivovaru.
Na jaře 2015 jsme instalovali novou plně automatickou linku na stáčení KEG sudů o objemu 30l a 50l. Nová technologie linky nám zaručuje kvalitní umytí sudů a následné šetrné naplnění pivem. Kapacita linky je 30 sudů za hodinu.
Během roku jsme též zrekonstruovali původní prostoty lednice. Lednice nebo taky ledárna původně sloužila k uložení ledu z Únětického rybníka, kterým se chladily ležácké sklepy. Naposledy se zde ledovalo v roce 1949. Do lednice jsme instalovali 8 ležáckých tanků o objemu 100 hl. Máme tak dostatečnou kapacitu pro správné zrání piva v letní sezóně.
Na podzim v roce 2016 byla zahájena rekonstrukce pivovarského dvora, která byla úspěšně dokončena v dubnu 2017. Dvůr je rozdělen na dvě části. Západní průmyslová část slouží pro rozvoz piva a zásobování. Východní klidová část je především pro návštěvníky naší restaurace. Vysadili jsme zde i dva stromy a zřídili okrasné záhony. V letních měsících je v této části otevřena zahrádka pro příjemné posezení u našeho piva.

adresa:  Rýznerova 19/5, 252 62 Únětice
 

 


Únětické pivo 10° (7)




Silně chmelená dvěma druhy chmele a žateckým poloraným červeňákem. Únětická desítka je charakterem lehčí pivo s nižším obsahem alkoholu i zbytkovým extraktem. Výrazná hořkost s příjemným dozráváním zaručuje dobrou pitelnost i ve větším množství.

Alkohol: 3,8 %vol.

Únětické pivo 12° (7.5)


Je skladbou surovin i jejich kvalitou totožná se svojí štíhlejší sestrou. Postup výroby ve varně zaručuje ve finále vyšší plnost a předpoklad bohaté a trvanlivé pěny hotového piva. Řízené hlavní kvašení, dokvašení a zrání zajišťuje pivu „sladové tělo“ i vyšší obsah alkoholu. Charakteristická je silnější kvasničná vůně. Vzhledem je nazlátlé barvy s mírným kvasničným zakalením.
Alkohol: 4,9 %vol.

Únětické Vánoční 13° (6)


 
Na vánoce nám vaří sládci Únětického pivovaru vánoční speciál dle receptury významného únětického sládka Vladimíra Černohorského. Na výrobu jsou použity: 4 druhy ječného sladu (světlý plzeňský, mnichovský, karamelový a barvící) a kvalitní český slad. Pivo má střední říz s vyšší plností, dochuť je karamelová a lehce nasládlá.   EPM/Alk.:13.2% / 5.2%Hořkost:29 EBC Složení:voda, ječný slad, chmel

Únětický polotmavý Májový 13° (6.5)



Pivo s blahodárnými účinky, které Vás vrátí do pohody bez roušek. 
Původní extrakt 12,9° alkohol 5,5% obj. barva 19 EBC hořkost 39 IBU
 
Únětické pivo 10,7° (5)
 
 
Únětické pivo výčepní světlé je filtrované, spodně kvašené a nepasterizované.  Únětická desítka je charakterem lehčí pivo s nižším obsahem alkoholu i zbytkovým extraktem. Výrazná hořkost s příjemným dozráváním zaručuje dobrou pitelnost i ve větším množství. Je vhodná k celovečernímu posezení.  Únětická desítka navazuje na tradici poctivé české desítky, v minulosti velmi oblíbené. Je silně chmelená dvěma druhy chmele a žateckým poloraným červeňákem. Dodavatelem základní suroviny – sladu špičkové kvality je česká sladovna humnového typu vyrábějící tzv. lopatový slad, vyznačující se velkým podílem ruční práce.       
Obsah alkoholu: 4,3 %.
 

Únětický Svatováclavský 14° (8.5)
 
 
Tento speciál krásně hořký a pitelný vařený ze dvou sladů za použití čtyř chmelů se opravdu povedl. Vyjímečné pivo barvy podzimního listí s knížecí čepicí husté pěny, připravované na počest Dnů českého piva a svatého Václava - patrona pivovarníků.
Vévodo české země, nedej zahynouti žížní nám, ni budoucím!
 


!turistika!

!turistika!

!turistika!
 

sobota 12. srpna 2017

Pivovar u Bulovky

V roce 2004 vznikl v činžáku na svahu Bulovky malý rodinný restaurační pivovar s ambicí nabídnout Pražanům širokou škálu pivní kultury. Značka Richter si našla cestu do mnoha pražských hospod i srdcí pivních znalců.
Naše restaurace si klade za cíl pokračovat v tradici vyhlášeného českého pohostinství starých dobrých časů a působit jako lék pro hosty, znechucené českým pohostinstvím časů novějších a méně dobrých.

Světlý Ležák Richter 12° (7)




Pivo klasicky spodně kvašené v otevřených kádích s lehkou sladovou chutí a chmelovou vůní. Zanechává lehce nahořklou chuť na patře
Obsah alkoholu 4.6%
nepasterizované, nefiltrované

Pale ale 11° (6)



Svrchně kvašené pivo anglického typu s příjemnou vyváženou hořko sladovou chutí.
Obsah alkoholu 4.3%

Weissbier 13° (7.5)


Svrchně kvašené pivo bavorského typu, celkem povedená pšenička.
Obsah alkoholu 5.1%

Karamel 11° (7)


Spodně kvašené černé pivo českého typu typu.
Obsah alkoholu 4.2 %