pondělí 28. září 2020

Pivovar Chodovar

 

 

Rodinný pivovar v Chodové Plané byl vystavěn nad prastarými sklepy vytesanými v žulovém masivu, jejichž původ je spojován se vznikem zdejšího chodského hrádku. K té době se váže i pověst o pejsku Albim, který v blízkosti hrádku nalezl studánku s vydatným pramenem vody. Pes Albi je po staletí považován za dobrého ducha zdejších pivovarských sklepů. Proto jeho vyobrazení od pradávna zdobilo i znak místního sladovnického cechu. Podle starého pivovarského zvyku bylo ukončení práce ve sklepě vždy doprovázeno tradičním rituálem. Nejmladší učedník musel při odchodu připravit Albimu do misky žejdlík piva, aby jak staří sládci věřili, jim dobrý duch skalních sklepů přinesl štěstí a ochránil jejich dílo – věhlasný český ležák.  Po připojení Chebska k Českému království Janem Lucemburským v roce 1322 pozbyl chodský hrádek svého významu a postupem času zanikl. Opuštěné skalní prostory a pramen se staly podnětem k vaření piva. Nejstarší písemný doklad o zdejším pivovaru se datuje do roku 1573.  Nejstarší dochované doklady o množství vyráběného piva pochází z roku 1634. Tehdy se ve zdejším pivovaru uvařilo 1 920 věder piva, to jest dnešních 1 173 hl (1 české vědro = 61,117 l). V Tereziánském katastru je dokladováno, že roční výstav v roce 1749 byl celých 896 sudů, což odpovídá dnešním 2 155 hl (1 rakouský sud = 240,552 l). V roce 1861 postihla pivovar katastrofa v podobě velkého požáru, který zcela zničil původní objekty.  Tehdejší majitel, hrabě Berchem, dal v roce 1862 vystavět nad původními skalními sklepy pivovar nový, jehož podoba se zachovala do dnešních dnů. Největšího výstavu v meziválečném období dosáhl pivovar v roce 1925. Bylo to 61 783 hl. Pivovar v té době vlastnil již 47 hostinců a přibližně 600 dalších odebíralo pivo podle pevných smluv. Této produkce se po roce 1945 podařilo znovu dosáhnout na počátku šedesátých let.      
Současnost pivovaru:
 V současnosti se vedení pivovaru věnuje rodina Plevkova. Roční produkce se pohybuje na hranici 90 tisíc hektolitrů piva a stáčené minerální vody. Humnová sladovna pivovaru produkuje 1 700 tun sladu ročně včetně speciálních sladů k vaření černého piva.  Překrásný historický areál pivovaru je zároveň vyhledávaným turistickým místem. Svým návštěvníkům nabízí atraktivní prostředí stylové restaurace situované v části skalního labyrintu pivovarských sklepů, malé pivovarské muzeum, wellness hotel U SLÁDKA a PRAVÉ PIVNÍ LÁZNĚ nebo restauraci a beerrarium v historické budově sladovny.  Na objekty pivovaru navazuje pivovarská zahrada se stylovým posezením pro 3 000 hostů. Zahrada je místem konání tradičních slavností piva a závodu mistrovství Evropy v koulení pivních sudů.

adresa: Pivovarská 107, 348 13 Chodová Planá

 



Zlatá jednáctka 11° (6)

 

Spodně kvašený ležák, který je typickým a nejoblíbenějším druhem piva západních Čech. Pivo zářivé zlaté barvy, příjemně řízné s nezaměnitelným chmelovým aroma a plnou sametově jemnou sladovou chutí s lehce hořkým dozníváním.  Tradice vaření tohoto piva v našem pivovaru pokračuje již přes 150 let.  Doporučujeme k pokrmům tradiční české kuchyně, pečenému masu a těstovinám.

Zámecké černé 10° (4)

 

Pivo charakteristické svou temně černou barvou vařené podle dobových receptur ze speciálních barevných sladů. Okouzlí Vás svým plným karamelovým aroma, chutí karamele, kávy a čokolády s jemně hořkým dozníváním. V hodnocení odborné komise získalo toto pivo ocenění „Pivo České republiky 2006“.  Doporučujeme ke zvěřině, tmavým omáčkám, sýrům a dezertům.

 Skalní ležák kvasnicový 12° (7)

 

Spodně kvašený ležák s nezaměnitelným charakterem rafinovaně spojujícím jemnou hořkost aromatického chmele a lehce ovocný charakter s karamelovými tóny typickými pro černá piva. Balení: láhev, párty soudek.

 Zámecký speiál 13° (7.5)

 

Pivo vařené výhradně s českým aromatickým chmelem je charakteristické výraznou zlatou barvou, příjemným chmelovým aroma a plnou sladovou chutí s jemnou hořkostí. Zámecký Ležák Speciál dokváší 2–3 měsíce v ležáckých sudech unikátního skalního sklepa. Balení: láhev, sud.

!turistika! 

fotogalerie 

Žádné komentáře:

Okomentovat