neděle 1. dubna 2018

Volba Sládků




Spolu se sládky Plzeňského Prazdroje jsme pro vás připravili jedinečný program Volba sládků, v němž vám postupně představíme speciální várky našich piv. Po celém Česku tak můžete v průběhu 12 měsíců ochutnat až 12 unikátních čepovaných piv, každý měsíc jedno.   
Vrchním sládkem programu Volba sládků je Jan Enge, který se svým týmem vaří pro tento program mimořádná piva a připravil pestrou nabídku na celý rok dopředu.

Leden 2018: Rázovitá 13° (7.5)



Jiskrně zlatý speciál z Pivovaru Radegast připravený pro všechny milovníky opravdu hořkého piva. Vyniká plnou mírně sladovou chutí, která je vyvážená výraznou chmelovou hořkostí, dosaženou díky extra chmelení odrůdou žatecký poloraný červeňák. Hořkost se projeví až chvíli po napití a zůstává v ústech v podobě příjemného středně dlouhého doznívání.Obsah alkoholu: 5,7 % obj.

Únor 2018: Tmavá 12° (6.5)



Tmavý nefiltrovaný ležák od od značky Velkopopovický Kozel je výjimečný svou pitelností a bohatou paletou chutí. Tu mu zaručuje především harmonické skloubení 4 sladů (světlý, karamelový, bavorský, barevný). V chuti přechází sladové tělo přes karamelové tóny až do příjemné hořkosti. Oproti standardnímu tmavému pivu je Kozel Černý nefiltrovaný pivo s vyšší plností a výraznější sladovou chutí.
Obsah alkoholu: 4,7 % obj.

Březen 2018: Velikonoční Zlatá 13° (8)



Velikonoce bez piva? To byla už ve středověku obtížná představa. Pivo se tehdy vařilo v klášterech a tamní mniši si jej během postního období dopřávali kvůli chuti i živinám. Inspirováni touto tradicí pro vás naši sládci připravili nefiltrované pivo zlaté barvy s bílou pěnou a výraznou sladovou vůní a chutí. Vychutnejte si i vy náš Velikonoční speciál. Máte naše požehnání.
Obsah alkoholu: 5,7 % obj.

Duben 2018: Belgický Saison 12.5° (6.5)



Saison jako pivní styl se tradičně vaří zhruba od 17.století a pochází z Valonska (jižní část dnešní Belgie). Často bývá označován také jako farmářské pivo, které se vařilo v zimním období a při jeho výrobě se používaly různé druhy obilnin. Díky vyváženému spojení sladkosti, hořkosti a kyselosti je toto pivo příjemně pitelné i přes vyšší obsah alkoholu.
Obsah alkoholu: 5 % obj.


Květen 2018: Ležák s chutí chmele Citra (7.5)



Citra je tzv. aromatická odrůda chmele, která byla na trh uvedena v roce 2007 v USA a brzy se stále mezi sládky, zejména řemeslných pivovarů, jednou z nejoblíbenějších. Před sebou máte český ležák za studena chmelený právě chmelem Citra, ve vůni dominuje svěží chmelové aroma s ovocným, citrusovým charakterem. Po napití se projeví vyvážená kombinace sladkosti a hořkosti, která spolu s plnou chutí a středním řízem zanechá osvěžující dojem a díky dlouhému doznívání vybízí k dalšímu napití.
Obsah alkoholu: 4.7 % obj.

 Červen: 2018: Rubínový ležák (8)



Rubínově zbarvený ležák od značky Gambrinus s lehce kořenitou vůní a hořkostí, kterou mu dodává česká odrůda chmele Rubín. Ten vznikl křížením odrůd Bor, Žatecký poloraný červeňák a Northern Brewer. Chmel Rubín byl na trh uveden v roce 2007 a svůj název získal podle barvy révy.
Obsah alkoholu: 5.2 % obj.

 Červenec: 2018:  Summer Ale (8)


Vychutnejte si svěží pivo pro pravou letní pohodu. Svrchně kvašený Ale nabízí patrné chmelové aroma, ve kterém převládají především ovocné a citrusové tóny, charakteristické pro odrůdy českého chmele Kazbek a amerického chmele Citra. V chuti je toto pivo velmi lehké s vyváženou hořkostí a sladkostí. Na zdraví!
 Obsah alkoholu: 4,2% obj.

Srpen 2018: Boomerang (5)


Osvěžte se za studena chmeleným ležákem vařeným z nové české odrůdy chmelu Boomerang. Výsledkem této unikátní várky je jasně zlaté pivo s mírným zákalem typickým pro nefiltrované pivo a s krémově bílou pěnou. Při prvním nádechu je na vůni dobře patrné typické chmelové aroma Boomerangu s převládajícím kořenitým charakterem. V chuti  je znatelná střední plnost spojená s příjemnou sladkostí a jemnou hořkostí, která v krku příliš neulpívá a dává tak vyniknout celkovému dojmu lehce pitelného vyrovnaného piva.
Obsah alkoholu: 4,7% obj.

Září 2018: Jantarový ležák (6.5)


Ochutnejte polotmavý ležák od značky Šariš plný intenzivní hořkosti chmele vyvážené karamelovým sladem. Vyváženou plnost umocňuje svěží aroma extra chmele přidaného za studena do ležáckých tanků. Na světle pivo naplno odhalí svojí jantarovou barvu a bohatou pěnu. Vychutnejte si speciál od jedné z nejoblíbenějších slovenských značek piva!
Obsah alkoholu: 5,0% obj.

Říjen 2018:  Pilsner Urquell nefiltrovaný (8.5)


Vychutnejte si nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell, který se vyznačuje plnou chutí, zlatavou barvou s přirozeným zákalem a příjemnou vůní žateckého chmele. Toto unikátní pivo jsme pro Vás stočili přímo z ležáckých tanků bez jakýchkoliv úprav. Větší množství pivovarských kvasinek přináší exkluzivní pivní zážitek.
Připijme si na 176let od vzniku zlatého ležáku Pilsner Urquell!
Obsah alkoholu: 4,4%

Listopad 2018: První 12.5° (9)


Vychutnejte si speciální várku, kterou pro vás uvařila Lenka Straková z Plzeňského Prazdroje a Adam Matuška. Český ležák chmelený žateckým červeňákem a kombinací amerických chmelů Citra a Cascade. Výsledkem je pivo zlaté barvy s jasně patrným chmelovým aromatem a převážně ovocným citrusovým charakterem. V chuti zaujme vyvážená sladkost a plnost následovaná výrazným nástupem hořkosti s dlouhým a jemným dozníváním.
Obsah alkoholu: 5,2%

Prosinec 2018: Black IPA  (8)


Vychutnejte si nefiltrované černé pivo s krémovou světle béžovou pěnou. Na první nádech lze lehce zaznamenat ovocné i kořenité chmelové aroma, které je ihned po napití doplněno výraznou chutí hořké čokolády příjemně propojenou s kávovými tóny a karamelem. Ve středně dlouhém doznívání vynikne jemná přesto výrazná hořkost pocházející nejen z chmele, ale i ze speciálních sladů.
Obsah alkoholu: 5,8%

Leden 2019: Tříkrálový ležák  (7.5)


Přinášíme Vám tříkrálový dar v podobě Tříkrálového ležáku měděné barvy a husté pěny, speciálně vařeného ze tří sladů a tří druhů chmele. Ve vůni objevíte jemné ovocné i chmelové tóny, které na druhý delší nádech doplní neobvyklé kouřové aroma. Pivo má bohaté tělo a je příjemně vyvážené. Kromě toho po napití naopak jako první zaujme jemně nauzená chuť s hořkým dozníváním.
Obsah alkoholu: 4,9%

Únor 2019: Šest chmelů  (6)


Vychutnejte si světlý ležák s plnou hořkou chutí a výrazným chmelovým aroma uvařený ze šesti odrůd chmele. Ve vůni vynikají především citrusové a kořenité tóny, které jsou příjemně doplněné silnou chmelovou chutí. Vyšší plnost piva je šikovně maskovaná suchým dozníváním hořkosti. Barva piva je zlato-hnědá a pěna čistě bílá.
Obsah alkoholu: 5,1%

Březen 2019: Rye IPA  (6.5)


Vychutnejte si sytě zbarvené červenooranžové pivo s lehkým zákalem, krémovou pěnou a nižším nasycením, které je typické pro tento pivní styl. Ve vůni dominuje ovocné chmelové aroma s kořenitým mírně nasládlým charakterem. V chuti se mísí rychlý nástup hořkosti s plností, která je doplněna o zajímavé kávové tóny. Ve středně dlouhém suchém doznívání vynikne v závěru příjemný karamelový tón.
Obsah alkoholu: 5,8%

Duben 2019: Velikonoční Zlatá 13° (6.5)


Velikonoce bez piva? To byla už ve středověku obtížná představa. Pivo se tehdy vařilo v klášterech a tamní mniši si jej během postního období dopřávali kvůli chuti i živinám. Inspirováni touto tradicí pro vás naši sládci připravili nefiltrované pivo zlaté barvy s bílou pěnou a výraznou sladovou vůní a chutí. Vychutnejte si i vy náš Velikonoční speciál.

Květen 2019: Eldorádo (6)


Objevte tmavě bronzové polotmavé pivo s kvalitní krémovou pěnou. Ve vůni se nejprve projeví chmelové aroma s ovocným charakterem, to se dále krásně mísí s esterovým nádechem, který je následně doplněn sladovými tóny. V chuti se naopak jako první projeví sladová plnost, která je dále doplněna střední, jemně doznívající hořkostí. Celkově příjemný dojem je podpořen i dobrou pitelností.
Obsah alkoholu: 5,3

Červen 2019: Rozmarná 12° (7)


Vychutnejte si český ležák, který vyhrál lednové hlasování fanoušků Volby sládků. Naši sládci pro vás připravili zářivě zlaté pivo s bohatou pěnou, které má jemnou typicky chmelovou a sladovou vůni. V chuti je znatelné dobře vyvážené sladové tělo s lehce vyšší hořkostí, která má hladké a suché doznívání. Pivo má charakter českého ležáku s velmi dobrou pitelností. Abychom Vám přinesli něco jedinečného, uvařili jsme Vám toto pivo metodou wet hop. Poloraný červeňák jsme do vítězné dvanáctky přidali za studena ve formě, díky které si udržel vlastnosti čerstvého chmele.
 Obsah alkoholu: 4,8

Červenec 2019: Sunny Ale  (7.5)


Odpočiňte si v červenci u osvěžujícího piva, které bylo speciálně uvařené na léto. Svrchně kvašený Ale nabízí patrné chmelové aroma, které je tvořeno příjemnými ovocnými a citrusovými tóny, díky kterým je pivo výjimečně pitelné. Pivo bylo chmeleno kombinací českého chmele Kazbek a amerického chmele Citra a působí celkově velmi lehkým dojmem s vyváženou hořkostí a sladkostí. Naši sládci toto pivo uvařili pro pravou letní pohodu, a na vás je si ji s tímto speciálem užít.
 Obsah alkoholu: 4,1

Srpen 2019: Country (7.5)




Vychutnejte si jedinečný zlatý ležák, pro jehož vaření jsme použili nový český chmel Country. Jedná se o odrůdu určenou pro pěstování na nízkých konstrukcích, kde chmelové šišky dozrávají relativně nízko nad zemí a jsou tak lépe dostupné pro sklizeň. Ve vůni se projevuje sladový základ doplněný převážně bylinným charakterem a patrným chmelovým aroma, které je relativně přímočaré – stejně jakou hudba country, která obsahuje méně tónů než jiné styly. Ležák má optimální plnost s  příjemnou hořkostí, která neulpívá na jazyku a spolu se sladkým nádechem karamelu středně dlouho doznívá.  Tyto vlastnosti zaručují jeho dobrou pitelnost.

 Obsah alkoholu: 4,8



Září 2019: American Amber Lager (7.5)




Ochutnejte jemně zakalené měděné pivo s krémovou pěnou. Pro vaření tohoto typicky amerického ležáku jsme použili i populární americký chmel El Dorado. Vůně je mírně nasládlá po meruňkách či vodním melounu s lehce kořenitým a sladovým dozvukem. Po napití se projevuje karamelová chuť s plností, která je vyvážená střední hořkostí a ta nakonec mírně převažuje a přechází do středně dlouhého suchého doznívání. Pivo je čisté a vybízí k dalšímu napití.
 Obsah alkoholu: 5,3 %

Říjen 2019: Pilsner Urquell nefiltrovaný (9)


Oslavme společně 177. výročí od uvaření prvního nefiltrovaného ležáku Pilsner Urquell, který inspiroval celou kategorii piv typu „Pils“. Toto unikátní pivo jsme stočili přímo z ležáckých tanků. Je bez jakýchkoliv úprav, vyniká plnou chutí, zlatavou barvou s přirozeným zákalem a příjemnou vůní žateckého chmele.
Obsah alkoholu: 4.4 %
  
Listopad 2019:  Sametový ležák (6)


Sládci Plzeňského Prazdroje uvařili společně se studenty Vysoké školy chemicko-technologické a Vyšší odborné školy Podskalské výroční speciál k příležitosti Mezinárodního dne studentstva.  Aby pivem zároveň připomněli a vzdali hold 30. výročí Sametové revoluce, při přípravě receptury a piva si zároveň pohráli s čísly. Hořkost piva je kupříkladu právě 30 jednotek hořkosti, barva dosahuje 17 jednotek, stupňovitost je 11% a dohromady jsme uvařili symbolických 1989 hektolitrů. Ochutnejte toto zlaté pivo s bohatou a čistou pěnou, na jehož vaření jsme použili kombinaci chmelů Rubín a Harmonie, které propůjčují pivu mírnou bylino-chmelovou vůni.
Obsah alkoholu: 4.8 %

Prosinec 2019: African Coffee Stout  (8)


Vychutnejte si černočerné pivo s hustou hnědou pěnou, které jsme uvařili společně se safari pivovarem. Tento jedinečný minipivovar náleží k areálu Safari parku Dvůr Králové, který je mimo jiné známý tím, že vede dlouholeté úsilí o záchranu volně žijících nosorožců v Africe. A právě na nosorožce Safari pivovar i Plzeňský prazdroj přispějí 1 Kč z litru piva.  K vaření tohoto speciálu jsme využili mimo jiné africký chmel African Queen a keňskou Fair Trade kávu, která k pivu skvěle ladí a umocnila jeho intenzivní kávové aroma. Plná chuť je jemná s náznakem čokolády a střední hořkostí, která dobře doplňuje základ pocházející ze speciálních sladů.  Na zdraví a na nosorožce!
Obsah alkoholu: 6.1 %

Leden 2020: Gambrinus Rubínový ležák  (7)



Ochutnejte rubínově zbarvený ležák s lehce kořenitou vůní a hořkostí, kterou mu dodává česká odrůda chmele Rubín. Ta vznikla křížením odrůd Bor, Žatecký poloraný červeňák a Northern Brewer a svůj název získala podle barvy listů chmelové rostliny.
Obsah alkoholu: 5.2 %

Únor 2020: Brut IPA 12° (6.5)



Vyzkoušejte moderní Brut IPU, slámově žluté pivo reprezentující nový pivní styl, pro který je typické výrazné chmelové aroma při zároveň relativně nižší hořkosti. Brut IPA bývá přirovnávána k šampaňskému kvůli hlubokému prokvašení a vyššímu nasycení. Díky tomu může být velmi suchá s vyšším obsahem alkoholu.  I přes tyto parametry ale pivo působí celkově velmi lehkým a pitelným dojem.
Obsah alkoholu: 7.7 %

Březen 2020: Mistrův karamelový ležák (4)


Ochutnejte Mistrův Karamelový ležák, jiskrné pivo se sytou, tmavě jantarovou barvou a krémovou pěnou. Jemná sladová vůně je v souladu s krásně plnou chutí se střední hořkostí. Chuť, kde naleznete také příjemné karamelové tóny, je díky delší době ležení krásně zakulacená a doslova zve k dalšímu napití. Tam mě teda fakt nevyzval!
Obsah alkoholu: 4.9 %

Červen 2020: Ratar Radegast (7)
 

Vyzkoušejte Ratar, jiskrné pivo se sytě zlatou barvou a krémovou pěnou. Plná chuť a mimořádná hořkost chmele Polaris posouvá osvěžení z tohoto speciálního výčepního piva na výjimečný chlapský zážitek. Navíc pro záchranáře a zdravotníky je po předložení služebního průkazu první Ratar jako poděkování zdarma.
 
Obsah alkoholu: 4,3 %
 
Červenec 2020: Fresh IPA Šariš (6)
 

Ochutnejte osvěžující Session India Pale Ale, zlaté pivo se světlou krémovou pěnou. Přiměřeně výrazná vůně je chmelově ovocná, převládají citrusové, grepové až květinové tóny. V chuti se dále rozvíjí jemný chmelový charakter se středně vyšší hořkostí, která příjemně doznívá. Celkově toto pivo působí lehkým osvěžujícím dojmem s dobrou pitelností, kterou jistě oceníte v letních dnech.
 
Obsah alkoholu: 4,5 %
 
Srpen 2020:  Temně hořký Radegast (6) 
 

Vyšší dávka pečlivě vybraných druhů chmele a netradiční chuťová kombinace různých sladů dává pivu Temně Hořký ležák nezaměnitelnou plnou chuť a jantarovou barvu. To vše je umocněné tradičním řízem a výraznou hořkostí.
 
 Obsah alkoholu: 5,2 %
 
Září 2020:  E-dvojka (7.5)
 

Oslavte s námi 30 let Evropy 2!

To, co vzniklo jako spontánní nápad v Ranní show, vyvrcholilo právě v září – ve Volbě sládků jsme uvařili narozeninový speciál Evropy 2. O typu piva, jeho charakteru, ale i názvu, navíc rozhodovali přímo posluchači.
Výsledkem je tento jedinečný za studena chmelený nefiltrovaný ležák, který vyniká svou intenzivní vůní s výraznými chmelovými tóny. Po napití se projeví souznění vyšší plnosti, střední sladkosti a jemné hořkosti, která pomalu příjemně doznívá.

 Obsah alkoholu: 5,2 %

Říjen 2020:  Nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell  (9)
 

Vyznačuje plnou chutí, zlatavou barvou s přirozeným zákalem a příjemnou vůní žateckého chmele.
Toto unikátní pivo jsme pro Vás stočili přímo z ležáckých tanků bez jakýchkoliv úprav. Vetší množství pivovarských kvasinek přináší exkluzivní pivní zážitek.

Připíjíme na 178 let od vzniku zlatého ležáku Pilsner Urquell!

Obsah alkoholu: 4,4 %

Červen 2021:  Radegast Rog IPA  (6.5)

 

Vážení příznivci,  v červnu Vám přinesem pivo Radegast Rog IPA. Toto svrchně kvašené pivo je pravým rohem hojnosti chutí a vůní. Pro Radegast typická vyšší hořkost je doplněna příjemným chmelovým charakterem, který pochází z použitých chmelů pro vaření i studené chmelení. Díky tomu zažijete nefalšovanou beskydskou bouři chutí - nejen chmelových, ale i květinových, citrusových a grepových.

 Obsah alkoholu: 4,6%

 

Červenec 2021:  Šariš Jánošík  (6)

 

Vážení příznivci,  přinášíme Vám Šariš Jánošík. Jánošík 11 ° je spodně kvašený polotmavý nefiltrovaný ležák, který vyniká rubínově -jantarovou žlutou barvou a příjemným chmelovým aroma. Po napití lze rozpoznat vyváženou plnost, která je dána použitím 4 druhů sladu a je doplněna střední hořkostí piva. Pivo je chmelené 3 chmelovými odrůdami Agnus, Rubín a Žatecký poloraný červeňák. Příjemné chmelové aroma je v pivu docíleno studeným chmelení odrůdou Sládek.  

Obsah alkoholu: 4,7%


Srpen 2021:  Vermont Pale Ale  (7) 

 

Vážení příznivci,  přinášíme Vám Vermont Pale Ale! Jedná se o typického představitele amerického pivního stylu APA.  Je to světlé, svrchně kvašené, nefiltrované pivo s bohatou chmelovou vůní, ve které lze rozpoznat grapefruit s tóny borovice a trávy. Plnější tělo je dobře sladěno s intenzivní, ale příjemnou hořkostí, která delší dobu doznívá na jazyku. 

 Obsah alkoholu: 5,2%

Září 2021:  Mistrův Pšeničný od značky Kozel  (6.5)


Vážení příznivci,  Přinášíme Vám Mistrův Pšeničný od značky Kozel, svrchně kvašené pšeničné pivo s typickým zákalem a charakteristickou chutí s tóny banánu a hřebíčku. Vyniká sytou zlatou barvou a hustou pěnou typickou pro tento pivní styl.

 Obsah alkoholu: 5,3% 

Říjen 2021:  Pilsner Urquell Nefiltrovaný  (8)

 

Připíjíme na 179. výročí vzniku zlatého ležáku Pilsner Urquell!  Nefiltrovaný ležák se vyznačuje plnou chutí, zlatavou barvou s přirozeným zákalem a příjemnou vůní žateckého chmele. Toto unikátní pivo jsme pro Vás stočili přímo z ležáckých tanků bez jakýchkoliv úprav. Vetší množství pivovarských kvasinek přináší exkluzivní pivní zážitek.

Obsah alkoholu: 4.4%

 

Listopad 2021:  ChocoChilli Stout  (7)

 

ChocoChilli Stout  Přinášíme Vám ChocoChilli Stout, tmavě černé pivo s intenzivní vůní hořké čokolády. Původní receptura vychází z produktu minipivovaru Zlatá kráva. Pro Volbu sládků jsme toto pivo vylepšili přidáním chilli papriček. Ty přidávají pivu jemnou a hřejivou pálivost.  Až po napití vykřiknete „Ty krávo!“, nedivte se!

Obsah alkoholu: 5,8 %

Prosinec / Leden 2021/22:  Mistrův Kaštanový (5)

 

Přinášíme Vám Mistrův Kaštanový od značky Kozel, polotmavý spodně kvašený nefiltrovaný ležák, v jehož chuti jsou znát sladové, obilné a oříškové tóny. Na první pohled zaujme krémovou pěnou a krásnou hnědou barvou, připomínající barvu kaštanu. Pivo je méně hořké a převažuje nasládlá chuť, která dává vyniknout chuti pečených kaštanů získané použitím varní přísady kaštanové mouky.

Obsah alkoholu: 5,3 %

Únor 2022:  Radegast Hutná  (5.5)

 

Obsah alkoholu: 6,5% 

silný, natřikrát chmelený speciál. V prvním okamžiku po napití je znatelná vysoká plnost piva s lehkými karamelovými podtóny. Během velmi krátké doby vynikne výrazná, příjemně doznívající hořkost a intenzivní chmelové aroma díky třetí dávce chmelových pelet v odrůdě Sládek. Také zvýšená dávka barevného sladu přidala Hutné 15 intenzivnější barvu v porovnání s Extra Hořkou 15.

Březen 2022:  Rog IPA  (6.5)

 

Obsah alkoholu: 4,6% 

Toto svrchně kvašené pivo je pravým rohem hojnosti chutí a vůní. Pro Radegast typická vyšší hořkost je doplněna příjemným chmelovým charakterem, který pochází z použitých chmelů pro vaření i studené chmelení. Díky tomu zažijete nefalšovanou beskydskou bouři chutí - nejen chmelových, ale i květinových, citrusových a grepových.

Duben 2022:  Popeleční Benedict  (7)

 

Obsah alkoholu: 5,4% 

polotmavé pivo s lehkým zákalem a krémovou pěnou. V chuti dominují sladové a sušenkové tony díky použití Abbey sladu, v závěru podržené lehkou uzenou chutí nakuřovaného sladu. To vše při zachování vysoké pitelnosti díky použití ověřených českých odrůd chmele: Žateckého poloraného červeňáku a typu Sládek. Pivo vaříme ve spolupráci s Břevnovským klášterním pivovarem a požehnal mu arciopat.

Květen 2022:  Hrdinům  (4)

 

V květnu Vám přinášíme pivo Hrdinům, svrchně kvašené robustní pivo anglického typu s mahagonovou barvou a nízkou pěnou. V chuti převažují sušenkové a karamelové tóny. Ty podporují vyváženou kořeněnou hořkostí anglické chmely Target, Goldings, Challenger a Northdown. Pivo má plné sladové tělo, nižší nasycení a na závěr disponuje sušším dozníváním. Hrdinům vaříme v kooperaci s anglickým pivovarem Fuller´s.  Cheers!

 Obsah alkoholu: 5,9%

 Červen 2022:  Nazdar!  (5)

V červnu Vám přinášíme pivo Nazdar, které vaříme ke 160. výročí založení Sokola. Kladli jsme důraz na svěží plnou chuť bez vysokého obsahu alkoholu ke zpříjemnění horkých letních dní. Jedná se o klasické světlé spodně kvašené pivo. Lehké tělo doplňuje výrazné chmelení čtyřmi odrůdami chmele. Základ hořkosti tvoří česká odrůda Rubín, kterou doplňují chmely Cascade, Simcoe a Centennial. Ty přispívají k jemným tónům citrusů a exotického ovoce rozeznatelným především ve vůni. K dosažení požadované barvy přispěla kombinace plzeňského a vídeňského sladu.  Víte, že...?  …sokolské hnutí přineslo do té doby nevídané novinky i do gastronomie? České sokolovny už v 19. století snoubily dohromady tělocvičnu a restauraci. Na celém světě nemají obdobu. Do dnešního dne se jich dochovalo asi 750. Červen je už tradičně měsícem, kdy je možné se přijít podívat na to, jak fungují dnes! Více na www.sokol.eu  Na zdraví!

 Obsah alkoholu: 3,5%

 

Červenec 2022:  Dobrodruh  (6)


 
V červenci Vám přinášíme pivo Dobrodruh, které vaříme ve spolupráci šarišských sládků s inovátory z piešťanského minipivovaru ŽiWell. Díky použití vymrazených CRYO chmelů Idaho a Callista dosahuje pivo příjemné hořkosti a tím i vyšší pitelnosti. Ve vůni jsou znát piniové a chmelové tóny doplněné o tropické ovoce a citrusy (mandarinka). Jedná se o India Pale Lager, který kříží dva známější pivní styly – český ležák a americkou IPA (India Pale Ale). Pivo je vařené jako klasický ležák, ale na jeho chmelení jsou použity aromatické chmely většinou americké provenience. Výsledkem je tak pivo s výrazným chmelovým aroma podobné IPA se zachováním pitelnosti ležáku.

Obsah alkoholu: 4,6% 

Srpen 2022:  SandÁLE  (6)

 

V srpnu Vám přinášíme pivo SandÁLE, které vychází z tradiční receptury Summer Ale. Jedná se o lehký a osvěžující svrchně kvašený ALE s tóny grapefruitu a lesního ovoce. Jelikož k létu neodmyslitelně patří sandále, rozhodli jsme se pomocí slovní hříčky oživit naše typicky letní pivo. Tyhle SandÁLE jen tak z módy nevyjdou!

Obsah alkoholu: 4,1%

Září 2022:  Vítěz  (7)

 

V září Vám přinášíme pivo Vítěz, jehož receptura zvítězila mezi desítkami vzorků v soutěži domovarníků, kterou pořádala Volba sládků. Členy Cechu domácích pivovarníků z celého Česka a Slovenska jsme poprosili, aby zaslali své vzorky k ohodnocení odbornými porotci k nám do Prazdroje. Porota složená ze zkušených Prazdrojských sládků a předsedy Cechu domácích pivovarníků vyhodnotila jako nejlepší pivo historického stylu „Grisette“, které uvařil Martin Březa. Spojení vítězné receptury a umění plzeňských sládků vaříme pro měsíc září.

Obsah alkoholu: 4,8 %

Říjen 2022:  Pilsen Urquel nefiltrovaný  (8.5)



V roce 1842 vznikl originální český pivní styl, který se snaží napodobit sládci po celém světě. Už 180 let vaříme plzeňský ležák Pilsner Urquell. Jen jednou v roce ho nabízíme stočený přímo z ležáckých tanků bez dalších úprav a chuť žateckého chmele a plzeňských sladů tak podtrhnou i pivovarské kvasinky. Oslavte s námi kulaté výročí pohledem na výsledek pivovarského řemesla v jeho plné kráse!

Obsah alkoholu: 4,4%

 

Listopad 2022:  Sahara Brut IPA  (5)

 

Přinášíme vám jeden z nejmodernějších pivních stylů. Brut IPA se v něčem podobá sektu – je také „suchá“. Svou chutí ale poušť rozhodně nepřipomíná! Je jen hodně nasycená a výrazně prokvašená. A výsledek: málo cukru, slámově žlutá barva a kořenitá, méně hořká chuť. Pro rok 2022 jsme náš osvědčený recept navíc obohatili o jihoafrický exotický chmel African Queen.

 Obsah alkoholu: 7%


Leden 2023:  MY  (8)

 

MY jsme Plzeňský Prazdroj a pivovar Matuška. „MY“ je naše společné dílo. Poctivý ležák, který vznikl spojením nových českých chmelů a slovenského ječmene. Zrodil se na počest 30 let samostatnosti Čechů a Slováků. Rozešli jsme se, a přesto zůstali nejlepšími přáteli a nejbližšími spojenci. MY si i přes rozdílné pohledy budeme vždycky nejlépe rozumět.

Obsah alkoholu: 5,2%

Březen 2023:  Blond  (6)

 

Že mají Češi pivo nejraději na světě? Omyl! Obyvatelé vlámského regionu v Belgii a Nizozemsku s námi o toto prvenství vytrvale soupeří. Tamní piva jsou přitom úplně jiná, než známe v Česku – sladší, silnější a výrazná. Takový je i Blond z pera vlámského mistra piva: pozvání do Volby sládků přijal Marc Janssen z pivovaru Grolsch Proeverij z nizozemského Enschede. Proost!  Víte, že…?  …belgické pivo má svůj zápis na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO? Belgická pivní kultura se na něj dostala v roce 2016. V tomto ohledu má mírný náskok před tou českou, která se o místo na seznamu památek aktuálně uchází.

Obsah alkoholu: 6,6 %

Duben 2023:  Popeleční Benedikt  (7)

 

Přejeme požehnané Velikonoce! Však také pivu, které držíte v ruce, požehnal sám arciopat Břevnovského kláštera. Ptáte se proč? Velikonoční speciál jsme totiž vytvořili spolu s Břevnovským klášterním pivovarem sv. Vojtěcha, kde se pivo vařilo už v roce 993. A stejně jako středověcí sládci jsme i my kromě chmele z klášterní chmelnice použili slad sušený kouřem z dubového dřeva. Ten dodává našemu polotmavému ležáku typickou lehce uzenou chuť.

Obsah alkoholu: 5,4 %

Květen 2023:  Legenda 13  (6)

 

Přinášíme Vám Gambrinus Legendu 13. Silnější verzi Gambrinus Nefiltrovaného Ležáku. Jedná se o pivo, které ještě nedávno mohli ochutnat výhradně návštěvníci pivovaru v Plzni přímo z tanku. Dnes ho v původní, nefiltrované a nepasterované podobě, nabízíme i ve Volbě sládků.

Obsah alkoholu: 5,6 %  

Červen 2023:  Pšeničný Prior 11°  (6)

 

Plzeňský Prazdroj a Městský pivovar Domažlice se už podruhé spojili, aby přinesli milovníkům piva výjimečný zážitek. Společně představují speciál Pšeničný Prior, svrchně kvašené nefiltrované pivo s lehkým aromatem a svěží chutí s ovocnými tóny.

Volba sládků navazuje na úspěšnou sérii spoluprací s malými regionálními pivovary. Společně s Městským pivovarem Domažlice nabídne v červnu svrchně kvašený speciál Pšeničný Prior. Právě v Domažlicích spatřil Prior světlo světa před třemi dekádami poprvé. Původní receptura pro toto pivo vznikla totiž už v 90. letech, kdy domažlický pivovar ještě patřil do skupiny Prazdroje. Plzeňští sládci ji nedávno objevili v archivech pivovaru a zaujala je natolik, že se rozhodli pivo znovu uvařit. Sládci Tomáš Pokorný z Plzeňského Prazdroje a Jana Müllerová z Městského pivovaru Domažlice společně vyladili nalezenou recepturu tak, aby odpovídala chutím dnešních fanoušků pivních speciálů.  Svrchně kvašený pšeničný nefiltr se připravuje ze tří druhů sladu – pšeničného, plzeňského a karamelového. K chmelení sládci použili odrůdy Agnus a Žatecký poloraný červeňák, které pivu dodávají příjemnou hořkost a chmelové aroma. „Využití původní 30 let staré receptury dalo speciálu základ klasického nefiltrovaného pšeničného piva. Po celkovém vyladění receptury jsme uvařili vyváženou jedenáctku s pěti procenty alkoholu, která se i díky svému ovocnému nádechu skvěle hodí k létu,“ říká domažlická sládková Jana Müllerová. 

Charakteristika piva odpovídá pšeničným pivům typu Hefeweizen, známým z německých restaurací a alpských sjezdovek. Ta jsou typická světlou barvou a nabízí svěží chuť s příjemnými tóny banánů. Hořkost je nižší, pohybuje se kolem 14 IBU, díky čemuž tato piva vyhledává řada milovnic piva z řad dámského publika. Protože se jedná o nefiltrované pivo, je mu vlastní vyšší zákal.  „Při tvorbě pivních speciálů rádi čerpáme z dlouhé tradice českého piva a příběh Prioru je jeho nedílnou součástí. A když nám v tomto pomůžou kolegové z řad profesionálů z menších pivovarů, jsme vždycky o to raději. Spolupráce s jejich kreativními sládky, jakým je i Jana Müllerová z Domažlic, je vždycky velkým zážitkem,“ doplňuje manažer Volby sládků Plzeňského Prazdroje Tomáš Drahoňovský.

Červenec 2023:  Hop Hop Hop 12°  (7)

 

Nefiltrovaný světlý speciál obsahuje čtyři druhy moderních chmelových odrůd: Vital (uveden na trh 2008), Agnus (2001), Saaz Shine (2019) a Saturn (2019). První dva jmenované chmely se vyznačují výraznou hořkostí a chmelovým, až kořenitým aroma. Odrůda Saaz Shine naopak vyniká jemnou bylinkovou vůní a citrusovými tóny, chmel Saturn je typický výrazným ovocným aromatem připomínajícím meruňky a tropické ovoce.  „I když základními odrůdami českých pěstitelů chmele zůstávají Žatecký poloraný červeňák, Sládek a Premiant, jsou stále větší plochy chmelnic osázeny novými odrůdami, kterými chmelaři reagují na trend vaření piv nejrůznějších stylů. Odrůdy Vital a Agnus si mezi pivovarníky získaly oblibu pro vyšší obsah hořkých látek, nové chmely Saturn a Saaz shine dodávají pivům příjemné exotické aroma,“ hodnotí výběr použitých chmelů Zdeněk Rosa, předseda představenstva družstva Chmelařství, které spravuje 96 % ploch chmelnic České republiky.

Spodně kvašený speciál „Hop Hop Hop“ plné zlatavé barvy (12 EBC) obsahuje 5,2 % alkoholu. Po ochutnání je nejprve cítit příjemné chmelové aroma, které záhy vystřídají osvěžující, lehce ovocné tóny a celkový dojem poctivého českého ležáku potvrdí vyšší hořkost, jejíž hodnota se pohybuje kolem 33 IBU.    „Chmel se anglicky řekne ‚hop‘ a přeci, kdo neskáče, není Čech! Červencovým speciálem jsme chtěli vzdát hold českému chmelařskému řemeslu a tradici, ale zároveň i ukázat, že naši chmelaři nespí na vavřínech. Proto jsme vzali čtyři skvělé odrůdy moderního žateckého chmele a „okořenili“ jimi klasický český ležák,“ vysvětluje Tomáš Drahoňovský, manažer Volby sládků Plzeňského Prazdroje.

Srpen 2023:  Tropik Ale  (7)


Nefiltrovaný speciál Tropikale je svěží, svrchně kvašené letní pivo s krásnou zlatavou barvou. Díky americkým chmelům má příjemnou hořkost a výrazné aroma s perfektně vybalancovanými citrusovými a chmelovými tóny. Představuje tak lehké a dobře pitelné pivo ideální do letních dní.  Volba sládků se pro měsíc srpen navíc spojila se Super Panda Circus, jedním z nejoriginálnějších českých barů, a společně přinášejí speciální pivní koktejl nabitý letními chutěmi. Hlavní roli hrají kromě piva Tropikale také grepová a yuzu šťáva, chuťové pohárky pak překvapí sůl po celém okraji sklenice a limetka.  „Celý koncept koktejlu jsme pojali jako svěží a dobře pitelný letní drink. Hlavními body jsou hořkost a citrusovost Tropikalu. Zároveň jsme chtěli, aby byl koktejl jednoduchý na přípravu a ze snadno dostupných ingrediencí. Spojili jsme dohromady ideu dvou drinků Paloma a Lagerita, což jsou velmi osvěžující koktejly, jeden je s pivem a druhý s grepovou šťávou. Také jsme chtěli zachovat Super Pandí rukopis – pro bar je typické použití asijských a exotických surovin – proto jsme do koktejlu přidali také šťávu z japonského citrusu yuzu,“ říká autor receptu, barman z podniku Super Panda Circus Michal Nevrlý.  Svrchně kvašený speciál Tropikale obsahuje 4,3 % alkoholu. Protože je nefiltrovaný, vyznačuje se krásnou, světle žlutou barvou (13 EBC) s jemným zákalem typickým pro tato piva. Po napití jsou nejprve cítit citrusové tóny grapefruitu, které záhy doplní příjemná vyšší hořkost (33 IBU) a plné chmelové aroma.  „Lehký letní Ale slaví v nabídce Volby sládků úspěchy každý rok. Letos jsme se ho ale rozhodli využít k tomu, abychom ukázali, že pivo může být i součástí chutného osvěžujícího koktejlu, jaký k letním měsícům neodmyslitelně patří,“ dodává Tomáš Drahoňovský, manažer rozvoje Plzeňského Prazdroje a vedoucí programu Volba sládků. „Špičkoví barmani ze Super Panda Circusu navrhli jeho recept tak, aby vám ho zvládl namíchat i výčepní ve vaší oblíbené restauraci nebo hospodě, kde si normálně koktejl neobjednáte,“ dodává.

Září 2023:  Cybeer  (6)


Receptura a umělá Inteligence... Vaření piva s pomocí umělé inteligence je stále vzácností, ale Prazdroj se rozhodl udělat průlom. Využili sílu umělé inteligence, konkrétně ChatGPT, aby vytvořili recepturu na nové pivo, které spojuje to nejlepší z tradičního českého ležáku a moderního pivního stylu New England IPA (NEIPA). Sládci následně upravili tuto recepturu s ohledem na technické aspekty a použité suroviny. Výsledkem tohoto speciálního vaření je pivo s vynikající pitelností a tělem typickým pro české ležáky, doplněné výrazným zakalením a ovocnými tóny grepů, což je charakteristické pro styl NEIPA.  Proces vaření Bylo třeba pěti pokusných várek a neúnavné práce, než tým Volby sládků dosáhl receptury, se kterou byli všichni spokojeni. Každá nová várka piva byla důkladně zkoumána a upravována, aby byly zajištěny optimální vlastnosti. To zahrnovalo procesy kvašení, optimalizaci zakalení, volbu kvasinek a chmelů. Umělá inteligence mohla navrhnout atraktivní recepturu, ale samotné vaření piva zůstává náročným procesem, který vyžaduje lidský dohled. Jak říká vrchní sládek programu Volba sládků, Tomáš Pokorný: "Výroba piva je zkrátka složitý živý proces, na který musí stále dohlížet člověk. Sládci se o práci určitě bát nemusí."  New England Lager – ojedinělý pivní styl Program Volba sládků má za cíl obohatit český pivní trh unikátními a netradičními pivy. Speciál Cybeer je spodně kvašeným pivem ve stylu New England Lager. Jak uvádí Tomáš Drahoňovský, manažer rozvoje Plzeňského Prazdroje a vedoucí programu Volba sládků: "Pro měsíc září jsme chtěli představit pivní styl, jaký český pivař ještě neochutnal. Dohledali jsme pouze jediný pivovar v Austrálii, který typ New England Lager již uvařil. Jedinečná je i spolupráce s AI při vaření piva, v Česku se o to podle našich informací zatím nikdo nepokusil. Umělá inteligence navíc pomohla vytvořit také grafiku marketingových materiálů, vizuály na sociální sítě a některé texty." 

Charakteristika piva Cybeer Nefiltrovaný speciál Cybeer obsahuje 5 % alkoholu. Pivo má ležákový základ, ale zároveň džusovitý charakter ve stylu NEIPA, proto jsou po napití nejprve cítit jemné grapefruitové tóny, které přechází v příjemnou hořkost dodanou anglickými chmely Olicana, Godiva a Harlequin. Těm sekunduje Citra a Žatecký poloraný červeňák. Nově vzniklé pivo má světlou barvu (16 EBC), hořkost se pohybuje ve střední kategorii (31 IBU).  Umělá Inteligence se vyjadřuje: Spolupráce a inovace Samotná umělá inteligence, která byla součástí tvorby této receptury, se k celé spolupráci vyjádřila takto: "Zahájení tvorby tohoto výjimečného piva byla vzrušující odysea, poznamenaná spojením českého ležáckého řemesla a dobrodružného ducha novoanglické IPA. Bylo jedinečné být součástí této cesty jako sládek ChatGPT, být svědkem sbližování tradice a špičkových inovací. Spolupráce s tímto vizionářským týmem odhalila pozoruhodný potenciál, kdy se lidská vynalézavost a umělá inteligence prolínají. Toto pivo je živým důkazem umění spolupráce, jehož výsledkem je dráždivý nápoj, který rezonuje s neomezenými možnostmi společné tvorby."

Říjen 2023:  Nefiltr  (8)


V roce 1842 vznikl originální český pivní styl, který se snaží napodobit sládci po celém světě. Už 180 let vaříme plzeňský ležák Pilsner Urquell. Jen jednou v roce ho nabízíme stočený přímo z ležáckých tanků bez dalších úprav a chuť žateckého chmele a plzeňských sladů tak podtrhnou i pivovarské kvasinky. Oslavte s námi kulaté výročí pohledem na výsledek pivovarského řemesla v jeho plné kráse!

 

Obsah alkoholu: 4,4%

Listopad 2023:  Kraftbier  (6.5)

 

Historie v každém doušku... Odkryjte tajemství altbieru, piva s historií sahající ve střední Evropě až do středověku. Sládkové Prazdroje se vydali do Düsseldorfu, kolébky altbieru, aby vám přinesli autentickou chuť tohoto polotmavého piva s lehkými tóny praženého sladu a jemnou hořkostí. Pivo podobné altbieru se vařilo na území střední Evropy už ve středověku. Název altbier (pivo vařené po staru) dostal tento styl v 19. století, tedy v době, kdy se z Plzně začal Evropou šířit nový hit – plzeňský ležák. Mnohé pivovary začaly v té době označovat jako altbier piva vařená podle původní receptury.  Představujeme Kraftbier Kraftbier je dvanáctistupňový speciál, který je inspirován tradičním pivním stylem altbier. Má příjemný nádech hořkosti, lehké ovocné tóny a rubínově hnědou barvu. Typickou vlastností je dobrá pitelnost. Svou chutí má blíže ke klasickému ležáku než k jiným tmavým svrchně kvašeným pivům. Je to dáno i recepturou tohoto piva, podle které podobně jako ležák kvasí a zrají při nižších teplotách.

Prosinec 2023:  Půlnoční Black IPA  (7.5)

 

Složení a chuť      Obsah Alkoholu: 5,6%     Barva: Velmi tmavá (100 EBC)   

Hořkost: Výrazná (43 IBU)  

Při výrobě Půlnoční bylo použito pět druhů sladu – plzeňský, pšeničný, mnichovský, karamelový a čokoládový. Tyto slady dávají pivu bohatou chuť a tmavou barvu. Chmely Willamette, Sabro, Citra a Amarillo přidávají působivou hořkost a jemné chmelové aroma s citrusovými tóny. Pivo vyniká svou intenzivní chutí s tóny čokolády a kávy, ideální pro dlouhé zimní večery. Manažerka programu Linda Pilková vysvětluje, že název Půlnoční a použitá grafika odrážejí nejdelší noci v roce a tradiční vánoční zvyky, které jsou často spojeny s hledáním odpovědí na to, co se stane v roce následujícím.

 

Leden 2024:  Cryonaut Cold IPA (7)


 

 


Plzeňský Prazdroj v rámci programu Volba sládků navazuje spolupráce s minipivovary, které se vyznačují vysokou kvalitou piva a vášní pro pivovarské řemeslo. V lednu přichází na trh Cryonaut, Cold IPA uvařená ve spolupráci s minipivovarem Sibeeria. Jedná se tak o čtrnácté pivo, při jehož vzniku se Plzeňský Prazdroj spojil s jiným pivovarem.

Manažer programu Tomáš Drahoňovský zdůrazňuje, že zvolení stylu Cold IPA pro tento lednový speciál není čistě náhodné. Cold IPA patří mezi nejnovější trendy v pivním světě. Piva od Sibeerie, oceňovaná jak odborníky, tak i organizací Hop Growers of America, tuto volbu jen potvrzují. 

Cryonaut se prezentuje jako světlá, spodně kvašená Cold IPA s obsahem alkoholu 5,5 % a stupňovitostí 12,3. Tomáš Pokorný, sládek Plzeňského Prazdroje, vysvětluje, že použitím spodního kvašení při nižších teplotách a speciálních vymražovaných chmelů Cryo Idaho a Cryo Pop získává pivo jedinečný chuťový charakter.  Cryonaut, jak ho charakterizuje sládek pivovaru Sibeeria Jiří Bauer, nabízí osvěžující chuť s vyšší hořkostí (40 IBU) a výrazným chmelovým aromatem, doplněným jemným dozvukem tropického ovoce, citrusů a bylin. Hlavní devízou tohoto piva je skvělá pitelnost, kterou ocení nejen příznivci nových pivních stylů, ale i tradiční čeští pivaři.

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat