čtvrtek 16. července 2020

Pivovar Welzl

 
Na pět stovek návštěvníků přilákala v sobotu 18.června 2016 možnost prohlédnout si prostory nového minipivovaru Welzl Zábřeh. Společnost Upper Brewing v objektu bývalé kotelny v Krumpachu nabídla prohlídku výrobny s varnou na 20 hektolitrů piva s ročním výstavem až 1 500 hektolitrů. Hlavním lákadlem se ale pochopitelně stala ochutnávka piva. Není divu, poslední chmelový mok se v Zábřehu točil před více než sto lety, měšťanský pivovar v místech dnešního hostince U Huberta přestal vařit v roce 1905.  Welzlovy produkty návštěvníkům zjevně zachutnal. V nabídce byl klasický jedenáctistupňový ležák a tři speciály, během soboty se pak vytočilo deset sudů piva. Jeho hlavním znakem je návrat k tradici - pivo se nefiltruje , nepasterizuje, je vařeno dle tradičních receptur.  V pondělí 20.června pak proběhlo také slavnostní otevření minipivovaru za účasti starosty města, který popřál novému pivovaru spoustu spokojených zákazníků a dobré pivo.  Pivovar Welzl se hlásí k Zábřehu nejen jménem slavného polárníka, jehož obličej na návštěvníky shlíží z výzdoby, etiket či pivních podtácků. „Naší ambici je oslovit a najít své zákazníky především v regionu," řekl jednatel Tomáš Kozák.
K pivovaru ještě patří Nádražní hospůdka U Welzla přímo v objektu železniční stanice a Pivovarská restaurace. Pivovar dodává pivo i do dalších podniků především v okolí města a v Jeseníkách.

adresa:  Krumpach 2057, 789 01 Zábřeh

 


Pivo je vyráběno jednormutovou technologií s teplotou vystírání 37°C jako celosladové. Chmelovar trvá 90 minut a je při něm dosahováno 10 % odparu. Chmel je přidáván ve třech dávkách, na počátku kvůli intenzitě hořkosti, uprostřed pro zajištění harmonického doznívání a na konci z důvodů zachování chmelového aroma.
Hlavní kvašení probíhá na spilce v otevřených kvasných kádích při teplotě 10,5 °C po dobu 6-7 dnů. Pro kvašení je použit kvasničný kmen W 95, který se vyznačuje nízkou tvorbou esterů a vyšších alkoholů. Po skončení hlavního kvašení pivo dozrává v ležáckých tancích po dobu minimálně 40 dnů. Poslední fází výroby je stáčení do nerezových KEG sudů. Vyrobené pivo je nefiltrované a samozřejmě i nepasterizované.
Vyrobené pivo má zlatavou barvu, té je dosahováno kombinací sladů a zvolené jednormutové technologie. Použité slady jsou vyrobeny z moravského ječmene z kilometr vzdálené sladovny Zábřeh. Hořkost odpovídá 11 % pivu a její charakter je utvářen v první dávce českou poloaromatickou odrůdou Sládek v kombinaci s nejlepší českou (ale i světovou) aromatickou odrůdou Žatecký poloraný červeňák, který je přidáván v druhé a především pak ve třetí dávce.
Kombinací technologie rmutování a tradičního uspořádání spilka-sklep je dosahováno střední plnosti piva, která je dále zvýrazněna kvasinkami v něm obsaženými. Těch se v tomto pivu vyskytuje asi 1 milion v 1 mililitru piva.
Říz piva je možno hodnotit jako střední, čímž dokresluje charakter tradičního českého ležáku. I přesto se pivo Welzl 11 vyznačuje vyšší pěnivostí, což je dáno celosladovým sypáním a použitou jednormutovou technologií.
Díky nízké teplotě kvašení, dlouhé době ležení a použitému kmenu kvasnic W 95 se v pivu nevyskytují ovocné, esterové ani další negativní příchutě. Kvasinky W 95 se vyznačují též nízkou produkcí diacetylu. Tyto kvasinky taktéž pivu dodávají jemnou kvasničnou chuť a aroma.
Optimální teplota konzumace: 7  -  9 °C
Párovaná jídla: tradiční česká kuchyně jako je guláš, svíčková, zabíjačkové hody, paštiky
Suroviny: voda, slad plzeňský, slad karamelový, Sládek, Žatecký poloraný červeňák

Chlebák



Chlebák






Žádné komentáře:

Okomentovat