středa 14. října 2020

Vildenberg – Šumický pivovar

 

 

Proč zrovna pivo Vildenberg? 
Tento název vzešel z ankety, kdy ze 110 respondentů přes 80 % favorizovalo právě název Vildenberg.  Dříve patřil název Vildenberk hradu, který se nacházel nedaleko dnešní Hradské restaurace. Hrad Vildenberk patřil ve středověku k největším hradům na Moravě. Jméno získal po svém zakladateli, kterým je pravděpodobně Půta z Vildenberka. Po rodu pánů z Vildenberku koupil hrad markrabě Jošt Lucemburský, který však hrad rozprodal. Kamenné zdivo bylo použito na stavbu kostela v nedalekých Pozořicích a také na stavbu některých tvrzí v Pozořicích a Kovalovicích.
Jak to všechno začalo? 
Šumický pivovar se začal budovat  na sklonku roku 2013. Vše začalo bouracími a zednickými pracemi. Ty trvaly přibližně do konce května 2014. Během této doby bylo upraveno celé přízemí (sklepy) Hradské restaurace tak, aby byly splněny náročné hygienicko-technologické požadavky daného provozu.  Od června probíhal návoz technologie a montáž firmou Strojtep (Chotěboř).
V čem vaříme? 
Celá technologie je nerezová. Zde je pár základních technických údajů:      varna 5 hl     ohřev parou     tři otevřené spilky po 10 hl     sedm ležáckých tanků o jednotlivé kapacitě 10 hl     tři přetlačné tanky každý o kapacitě 5 hl 
Jak a z čeho vaříme? 
Pivo je vařeno tradičním způsobem převážně z moravských a českých surovin – slad ze sladovny Záhlinice (tradiční humnová sladovna), Žatecký chmel, pivovarské kvasnice a voda.  Proces výroby piva trvá přibližně 4 – 8 týdnů dle stupňovitosti piva. Výroba piva začíná na varně, kde v průběhu 8 hodin dojde k uvaření mladiny (rozštěpení škrobů na cukry ze sladu, chmelení atd.). Ta je následně zchlazena a přečerpána do spilek. Zde se přidají pivovarské kvasnice a po dobu 4 – 6 dnů kvasinky prokvašují cukry na alkohol při teplotě 10 st. Následně jsou kvasnice odděleny (dále se použijí) a pivo je přetaženo do ležáckých tanků. Zde se nechá při teplotě kolem dvou stupňů 3 – 8 týdnů zrát. Z ležáckých tanků bude pivo přetaženo do přetlačných tanků, odkud půjde přímo na výčep, nebo se bude sudovat (KEG sudy 15, 30 a 50 l) anebo lahvovat (PET láhve 1,5 l).
A výsledek?
Piva budou nabízena nefiltrovaná a nepasterovaná. Díky čemuž si pivo zachová svou plnou chuť, vitamíny, minerální látky a živé kultury.  Pivo bude vařit (dle vlastních receptur), řídit a kontrolovat renomovaný sládek s dlouholetou praxí a zkušenostmi v oboru.  Budou nabízena piva Vildenberg 11-ka (výčepní světlé pivo), Vildenberg 12-ka (světlý ležák) a Vildenberg speciál (každý měsíc jiný).

adresa: Viničné Šumice 389, 664 06

Vildenberský Zlaťák 11°  (9)

 


Opravdu povedeny krásně pitelný spodně kvašený, nepasterovaný a nefiltrovaný světlý ležák.

Vildenberský světlý ležák 12°  (8)


 
Rovněž fajn pitelná dvanda...


Vildenberský Altbýýýr 12°  (6)


Pivo je svrchně kvašené, ale kvašení probíhá při nižších stupních a tak se nedá srovnávat s typem Pale Ale, kde kvasnice jsou stejné. Náš ALTBÝÝÝR je vařený pouze z německých sladů a chmelený je čtyřikrát, výhradně českými chmely. Vznikl tento krásně plný ležák s příjemnou vyšší hořkostí!

!turistika! 

fotogalerie 


 

Žádné komentáře:

Okomentovat